BOGATA HISTORIA PUCHARU

TRADYCJA, PRESTIŻ, ALE TEŻ RÓŻNORODNOŚĆ JEŚLI CHODZI O TRIUMFATORÓW – TAK W WIELKIM SKRÓCIE MOŻNA STREŚCIĆ ODBYWAJĄCĄ SIĘ OD PRAWIE STU LAT RYWALIZACJĘ O SIATKARSKI PUCHAR POLSKI.

Final 4 - - Strona -

Długą listę zwycięzców otwiera ŁKS Łódź, który okazał się najlepszy w pierwszej, rozegranej w 1932gim roku edycji. Na początku dominowały drużyny z wielkich ośrodków miejskich. Najsilniejsze były AZS Warszawa i Cracovia, ale wiele do powiedzenia miały zespoły mające siedzibę w miastach, które po wojnie znalazły się poza granicami naszego państwa. Wysokie miejsca w turniejach o Puchar Polski zajmowały takie drużyny jak Sokół Macierz Lwów czy Ognisko Wilno.

Przoduje Warszawa

Po wojnie zarówno w rywalizacji mężczyzn jak i kobiet prym wiodły drużyny ze stolicy: AZS-AWF i Legia. Najbardziej naciskały na nie wrocławskie: AZS i Gwardia. Pasmo triumfów warszawskich zespołów zakończyło się latach 60. i w zasadzie, prócz kilku zwycięstw Legii, stołeczne kluby nie miały w tej rywalizacji za wiele do powiedzenia.

Koniec wieloletnich dominacji

To, co charakteryzuje walkę o Puchar Polski po trwającej kilkanaście lat dominacji warszawskich „Akademików”, to brak dłuższej serii triumfów jednego zespołu. Zdarzały się trwające co najwyżej trzy lata pasma zwycięstw drużyn z Bełchatowa (2005-2007), Kędzierzyna-Koźla (2000-2002) i Olsztyna (1970-1972). To właśnie AZS Olsztyn zdobył najwięcej Pucharów Polski w historii tego turnieju. Prócz wymienionych wyżej trzech triumfów na początku lat 70., olsztyńscy „Akademicy” wygrywali jeszcze w 1982, 1989, 1991 i 1992 roku i łącznie mają na koncie siedem trofeów. Drugi w klasyfikacji wszech czasów jest AZS-AWF Warszawa, który wywalczył jeden puchar mniej. Tyle samo ma trzecia w tabeli PGE Skra. Siatkarzom z Bełchatowa udało się wywalczyć aż pięć dubletów (2005-2007, 2009, 2011).

TO, CO CHARAKTERYZUJE WALKĘ O PUCHAR POLSKI PO TRWAJĄCEJ KILKANAŚCIE LAT DOMINACJI WARSZAWSKICH „AKADEMIKÓW”, TO BRAK DŁUŻSZEJ SERII TRIUMFÓW JEDNEGO ZESPOŁU. ZDARZAŁY SIĘ TRWAJĄCE CO NAJWYŻEJ TRZY LATA PASMA ZWYCIĘSTW DRUŻYN Z BEŁCHATOWA (2005-2007), KĘDZIERZYNA-KOŹLA (2000-2002) I OLSZTYNA (19701972).

ZAKSA tytułu nie obroni

Ostatnie dwa lata to triumfy ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. W poprzednim sezonie zespół prowadzony przez Sebastiana Świderskiego rozpoczął rywalizację od ćwierćfinału, w którym pokonał 3:0 Indykpol AZS Olsztyn. W kolejnym spotkaniu już tak łatwo nie było – kędzierzynianie dopiero po tie-breaku zwyciężyli PGE Skrę, a w finale turnieju w Zielonej Górze okazali się lepsi od siatkarzy Jastrzębskiego Węgla (3:1). Dwa lata temu było podobnie, z tą różnicą, że ćwierćfinały rozgrywano systemem mecz i rewanż. ZAKSA w podwójnym starciu, którego stawką była najlepsza czwórka, dwukrotnie pokonała Czarnych Radom (3:0, 3:1), a następnie Jastrzębski Węgiel (3:1) i w wielkim finale w Częstochowie Asseco Resovię Rzeszów (3:1).

Dominacja Skry

Gdyby wyodrębnić tylko rozstrzygnięcia, które zapadły w XXI wieku, to zdecydowaną dominacją wykazała się PGE Skra (sześć trofeów na czternaście edycji). Cztery Puchary Polski zdobył w tym okresie zespół z Kędzierzyna-Koźla. Wygrywały także Jastrzębski Węgiel (jedyny Puchar Polski w historii klubu – 2010), AZS Częstochowa i dwukrotnie KP Polska Energia Sosnowiec.

Resoviacy polują na puchar

Jeśli chodzi o dwóch pozostałych uczestników turnieju finałowego w Gdańsku, to bardzo długo, bo aż od 1987 roku na Puchar Polski czeka Asseco Resovia. Rzeszowianie mają łącznie trzy trofea. Ani razu do czołówki nie zdołał awansować Lotos Trefl, ale inny zespół z Gdańska – Stoczniowiec – trzy razy zajął drugie miejsce.

UBIEGŁOROCZNI ZWYCIĘZCY - ZAKSA KĘDZIERZYN KOŹLE - NIE POWTÓRZĄ SUKCESU. ZESPÓŁ ODPADŁ W VII RUNDZIE PO PRZEGRANEJ Z JASTRZĘBSKIM WĘGLEM.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.