SIATKARSKA UCZTA

Final 4 - - Pierwsza Strona -

Wszystko, co najlepszego ma do zaoferowania liga mistrzów świata, ambitni pierwszoligowcy, sport na najwyższym poziomie. Do tego Europejska Stolica Kultury 2016. Turniej finałowy Pucharu Polski w piłce siatkowej mężczyzn 2016 zapowiada się wspaniale. Trzy dni wielkiej gry (ćwierćfinały 5 lutego, półfinały 6 lutego, finał 7 lutego) wyłonią zwycięzcę Pucharu Polski 2016. O to cenne trofeum do Wrocławia przyjadą walczyć najmocniejsze ekipy ligi mistrzów świata – PlusLigi oraz dwóch ambitnych pierwszoligowców.

Zmodyfikowany puchar

O tym, jak wielką powagę przykładają do tego wydarzenia polskie kluby, świadczy najlepiej ogromna determinacją, z jaką walczono o miejsce w tym turnieju. W tym roku system Pucharu Polski został zmodyfikowany, bo jest to sezon, gdy biało-czerwoni walczą o bilety na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. By im pomóc postarano się maksymalnie skrócić wszystkie rozgrywki. Z tego powodu do turnieju finałowego zakwalifikowało się bezpośrednio sześć najlepszych ekip PlusLigi po zakończeniu półmetka fazy zasadniczej (po 13. kolejkach). Pozostałe osiem drużyn PlusLigi musiało obejść się smakiem. Eliminacje grały tylko zespoły z niższych lig, a ich sito przebrnęły zespoły z Katowic i Spa- ły. W PlusLidze emocje sięgały zenitu, bowiem jeszcze w dwunastej kolejce gier o przepustkę do Wrocławia walczyły trzy zespoły. Ostatecznie, rzutem na taśmę, zdobyli ją gracze Jastrzębskiego Węgla, a poza czołową szóstką znalazły się ekipy Cuprum Lubin i Indykpolu AZS Olsztyn.

Pierwsze mecze

Wiele emocji dostarczyło już losowanie par ćwierćfinałowych (po raz pierwszy można było je oglądać przy współpracy z Wirtualną Polską). Los zdecydował, że ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zmierzy się z Jastrzębskim Węglem, Cerrad Czarni Radom podejmą LOTOS Trefl Gdańsk, trzecia para to GKS Katowice – Asseco Resovia Rzeszów, a SMS PZPS Spała zmierzy się z PGE Skrą Bełchatów (będą to niecodzienne derby województwa łódzkiego).

Wszystkie mecze rozgrywane będą we wrocławskiej hali Orbita (na co dzień występują w niej m.in. siatkarki Impelu Wrocław).

ZAKSA faworytem?

Czy któraś z drużyn wydaje się zdecydowanym faworytem? Tabela PlusLigi może sugerować, że takim faworytem powinna być ZAKSA. – Dla każdego zespołu, każdego klubu jest ważne, by zdobywać trofea. I Puchar Polski jest dla ZAKSY pierwszym trofeum, jakie możemy wygrać w tym sezonie. Dlatego chcemy zdobyć Puchar Polski – mówi rozgrywający ZAKSY i reprezentacji Francji Benjamin Toniutti. Ale ochotę na to trofeum mają także w Gdańsku, Rzeszowie, Bełchatowie, Radomiu, Jastrzębskim Zdroju, z marzeń nie chcą rezygnować także pierwszoligowcy, wszak Puchar Polski rządzi się swoimi prawami. – Każdy puchar, każde trofeum nas sportowców interesu- je. To na pewno nie jest jakaś tam poboczna sprawa – mówi kapitan PGE Skry Bełchatów Mariusz Wlazły. Puchar Polski jest bardzo trudno wygrać, bo zawsze jest rozgrywany w środku ligi, czasem forma faluje, czasem pojawiają się problemy fizyczne czy po prostu obniżka formy. Cieszymy się, że wystąpimy w turnieju finałowym i postaramy się być do niego jak najlepiej przygotowani – dodał.

Starcie gigantów

We Wrocławiu szykuje się prawdziwe starcie gigantów, bo zobaczyć będzie można nie tylko niemal całą obecną reprezentację Polski (bez Michała Kubiaka grającego na co dzień w Turcji oraz Marcina Możdżonka, Mateusza Bieńka i Grzegorza Łomacza, których kluby nie zakwalifikowały się do turnieju finałowego). Będzie także plejada doświadczonych gwiazd, na czele z MVP mistrzostw świata Mariuszem Wlazłym, jak i cały szereg znakomitych graczy spoza Polski,

SZYKUJE SIę PRAWDZIWE STARCIE GIGANTÓW, BO ZOBACZYĆ BęDZIE MOżNA NIE TYLKO NIEMAL CAŁĄ OBECNĄ REPREZENTACJę POLSKI. bĘDZiE TaKŻE PLEJaDa DoŚWiaDcZoNYcH gWiaZD, Na cZELE Z MVP MiSTRZoSTW ŚWiaTa MaRiuSZEM WLaZłYM, JaK i całY SZEREg ZNaKoMiTYcH gRacZY SPoZa PoLSKi

jak Benjamin Toniutti, Facundo Conte, Nicolas Uriarte, Murphy Troy, czy Kevin Tillie. Niewątpliwie najcięższych bojów można spodziewać się w tych parach ćwierćfinałowych, w których rywalizują ekipy z PlusLigi, nie wolno jednak z automatu skreślać młodzieży z SMS Spała czy ekipy GKS Katowice. – Skoro już jesteśmy w turnieju finałowym, to nie ma znaczenia, z kim teraz zagramy. Można powiedzieć, że gra w takim turnieju to będzie dla nas nagroda, o nią właśnie walczyliśmy – podkreśla przyjmujący GKS Michał Błoński.

Wielokrotni triumfatorzy

W ostatnich edycjach Pucharu Polski bywało tak, że jeden triumf ciągnął za sobą kolejny (sezon 2010/11 i 2011/12 PGE Skra, później dwukrotnie triumfowała ZAKSA). Czy to oznacza, że we Wrocławiu triumfują gdańszczanie? Przekonamy się o tym, po siatkarskim weekendzie cudów w stolicy Dolnego Śląska.

ZWYCIĘZCY UBIEGŁOROCZNEGO FINAŁU PUCHARU POLSKI - LOTOS TREFL GDAŃSK

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.