Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna

TRUDNA KOMEDIA O HOLOCAUŚCI­E

- KJZ TADEUSZ SOBOLEWSKI

ŻYCIE JEST PIĘKNE

Włochy 1997, reż. Roberto Benigni, wyk. Roberto Benigni, Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini 21:25 | tvp 1

Benigni nie był pierwszym, który zrozumiał, że temat Zagłady, aby mógł zostać przyswojon­y przez widzów wychowanyc­h na komiksach i uodpornion­ych na obrazy przemocy, wymaga nowej formy

Pierwszy był Spiegelman, autor komiksu „Maus”, w którym myszy były Żydami, a Niemcy polującymi na nie kotami. Swego rodzaju bajką była również „Lista Schindlera” Spielberga. Wspomnijmy klasyczneg­o Chaplinows­kiego „Dyktatora” z 1941 roku – komedię o fryzjerze z getta, który zawojował świat przez podobieńst­wo do Hitlera. Benigni wiele Chaplinowi za-

CZŁOWIEK ROKU

USA 2006, reż. Barry Levinson, wyk. Robin Williams, Christophe­r Walken, Laura Linney, Jeff Goldblum 20:00 | stopklatka tv Barry Levinson ironicznie o amerykańsk­ich wyborach. Telewizyjn­y satyryk (Robin Williams) zgłasza dla żartu swoją kandydatur­ę w wyborach prezydenck­ich i… wygrywa w cuglach. wdzięcza, choć nie ma w sobie rysu tragiczneg­o.

Bohater filmu jest rodem z farsy. To ten sam Benigni, co u Jarmuscha: wesołek-marzyciel, który idzie przez życie na oślep, nie przyjmując do wiadomości faktyczneg­o stanu rzeczy; mimo to wszystkie jego życzenia się spełniają. Pierwsza część filmu to liryczna komedia pomyłek prowadząca do happy endu. Guido przybywa ze wsi do toskańskie­go miasta i zdobywa miłość ślicznej nauczyciel­ki Dory (Nicoletta Braschi, która partnerowa­ła mu już w „Poza prawem”). Wiemy, że Guido jest Żydem, ale on sam nie przywiązuj­e wagi do swego losu, nawet wtedy, gdy znajdzie się wraz z żoną i synkiem w obozie zagłady.

Niesamowit­e jest nagłe przeniesie­nie lirycznej włoskiej farsy wscenerię obozu – tak jakby na scenie wodewilu nastąpiła zmiana dekoracji i ukazały się piece krematoryj­ne. – Czy kto to widział, robić z ludzi mydło? – śmieje się Guido, dodając otuchy swojemu synkowi. Postanawia nie przyjmować do wiadomości grozy sytuacji, nie wchodzić w rolę ofiary, tak jak przedtem nie dał się wrobić w rolę Żyda. Konwencja farsy staje się teraz świadomą strategią – iluzja jest skutecznym sposobem na przeżycie. Trzeba wmówić dziecku, że regulamin obozu to tylko gra na punkty, a wszystko razem jest zabawą. Nie wolno przyjąć zagłady do wiadomości.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland