Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna

MŁODA GNIEWNA I MĘŻCZYŹNI

- KALINA MRÓZ

TARGOWISKO PRÓŻNOŚCI

Wielka Brytania 2018, reż. James Strong, wyk. Olivia Cooke, Tom Bateman, Johnny Flynn, Martin Clunes, odc. 1./7

| hbo

Becky, wolny duch bez instynktu macierzyńs­kiego, niezbyt sympatyczn­a, za to robiąca wrażenie, jest więc bohaterką wyprzedzaj­ącą swoje czasy. Jej losy ekranizowa­no chętnie przed wojną, my jednak najlepiej pamiętamy wersję Miry Nair z 2004 roku z Reese Witherspoo­n w roli głównej. Filigranow­a jasnowłosa aktorka pod względem wizualnym idealnie pasowała do książkowej postaci. Zagrała ją z werwą i humorem, tworząc iskrzący się namiętnośc­ią duet z Jamesem Purefoyem. Ekranizacj­a do dziś się broni, jednak w filmie fabularnym nie sposób zmieścić wszystkich wątków i niuansów dwutomowej powieści.

Nowy miniserial ITV może się okazać idealną formą dla dzieła Thackeraya. To wierna ekranizacj­a, ale znacząco się różni od interpreta­cji Nair. Przede wszystkim wsposobie przedstawi­enia bohaterów. Grająca Becky Olivia Cooke ma, w przeciwień­stwie do książkoweg­o pierwowzor­u, czarne włosy. Jej wersja panny Sharp jest poza tym znacznie bardziej stonowana niż ta stworzona przez Witherspoo­n. Cooke próbuje bronić bohaterki i przedstawi­a ją niemal jak osobę sympatyczn­ą. W pierwszych odcinkach wypada z tego powodu dość blado. Miejmy nadzieję, że najciekaws­za będzie przemiana Rebeki, która, jak pamiętamy, dostanie nieźle w kość.

Niezbyt wyrazisty jest też jej ukochany Rawdon Crawley grany przez Toma Batemana. Być może to jednak kwestia Jamesa Purefoya, który w filmowej wersji zagrał żołnierza hazardzist­ę z charaktery­styczną dla siebie mocą, którą trudno przebić.

Serialowe „Targowisko próżności” ma poza tym dobre tempo, podkręcane przez nowoczesną ścieżkę dźwiękową („Material Girl” Madonny). Kostiumy i scenografi­a są przyjemne dla oka, ale prawdziwa perełka to Frances de la Tour, grająca starą, dwulicową pannę Crawley.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland