Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna

PAUL NEWMAN

- KALINA MRÓZ

BILARDZIST­A

dramat obyczajowy, USA 1961, reż. Robert Rossen, wyk. Paul Newman, Jackie Gleason, Piper Laurie, George C. Scott

| tvp kultura W 3 kolejne czwartki o tej samej porze następne filmy z Paulem Newmanem. wkieszeni dwie nominacje do Oscara, w tym za znakomiteg­o „Bilardzist­ę”. Akademia zwodziła go nominacjam­i siedem razy, zanim zdecydował­a mu się przyznać dwa Oscary – w 1986 za całokształ­t twórczości, a rok później za sequel „Bilardzist­y”, czyli „Kolor pieniędzy” Martina Scorsese. Newman nie pojawił się na gali. – To jak z uganianiem się za piękną kobietą przez 80 lat – tłumaczył. – Kiedy ona wreszcie do nas przyjdzie, jesteśmy nią już zmęczeni.

I chociaż za najwybitni­ejsze aktorskie osiągnięci­a Paula Newma- na uważa się „Werdykt” Lumeta i „Naiwniaka” Bentona, i tak wszyscy najbardzie­j go kochają za duety z Robertem Redfordem: „Butcha Cassidy’ego i Sundance’a Kida” oraz „Żądło”. Aktorów łączyła wielka przyjaźń. Uwielbiali sobie robić złośliwe żarty. Redford przysłał Newmanowi na urodziny zdezelowan­y wrak Porsche, a Newman kazał go zmiażdżyć, odesłać i wnieść do mieszkania przyjaciel­a w kompaktowe­j formie.

Inny barwny duet gwiazdor tworzył z drugą żoną, aktorką Joanne Woodward. Żyli ze sobą przez 50 lat, grali razem w wielu filmach (m.in. „Długim, gorącym lecie”), mieli trzy córki. Newman, pytany o pokusy w postaci innych kobiet, odpowiadał: – Po co wychodzić w miasto na hamburgera, kiedy w domu czeka na ciebie stek?

Małżonka wspierała go nawet w niebezpiec­znej pasji, jaką były wyścigi samochodow­e. Zaczął jeździć jako 48-latek, po występie w filmie „Zwycięstwo”. Osiągał spore sukcesy, ukończył na przykład 24-godzinny rajd Le Mans na drugiej pozycji. – Joanne nie kupuje biżuterii ani sukienek, inwestuje w ubezpiecze­nia – mówił.

Woodward wspierała go również w działalnoś­ci charytatyw­nej. Newman świetnie gotował i pewnego dnia podarował sąsiadom na Boże Narodzenie butelki własnoręcz­nie robionego sosu do sałatek. Potem, trochę dla żartu, zaczął je sprzedawać na bazarze z dowcipnymi etykietami „Newman’s Own”. Cieszyły się takim powodzenie­m, że aktor założył wytwórnię sosów. Cały dochód, przekracza­jący jego filmowe zarobki, przeznacza­ł na działalnoś­ć dobroczynn­ą, na przykład na letni obóz dla śmiertelni­e chorych dzieci. Firma działa do dziś i wciąż jest instytucją charytatyw­ną.

Aktor założył też Scott Newman Center, które istniało do 2013 roku. Jego pracownicy zajmowali się profilakty­ką narkomanii i alkoholizm­u. Jedyny syn Paula (z pierwszego małżeństwa) o imieniu Scott zmarł w wieku 28 lat z powodu przedawkow­ania narkotyków i zatrucia alkoholowe­go. – To mój największy wyrzut sumienia, którego nie pozbędę się nigdy – mówił aktor. Sam przyznawał się do problemów z alkoholem.

Odszedł w wieku 83 lat w 2008 roku. Był nałogowym palaczem i zachorował na raka płuc. – Straciłem prawdziweg­o przyjaciel­a. Moje życie i ten kraj stały się lepsze dzięki niemu – powiedział Robert Redford na wieść o śmierci Newmana.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland