Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna

PROJEKT: MORDERSTWO

-

USA 2016-, 2 sezony, FOX

15 lipca 1997 roku około 8:45 rano. Miami. 50-letni Gianni Versace wraca do swojej willi z pobliskiej kawiarni z kolorowymi magazynami pod pachą. Zwykle ma u boku ochroniarz­a, tym razem odbywa codzienny rytuał samotnie. Kiedy wkłada klucz do zamka, ktoś do niego strzela. Kula przecina skórę na karku, rykoszetem trafia białego gołębia. Gianni odwraca się. Widzi twarz chłopaka w czapce z daszkiem i w okularach oraz pistolet wycelowany w swoją twarz. Zakrwawion­y pada obok martwego ptaka.

Teatralna scena, ale śmierć słynnego kreatora mody naprawdę tak wyglądała. To od niej zaczyna się „Zabójstwo Versace”, czyli druga część antologii Ryana Murphy’ego „American Crime Story”. Przed wyjściem po gazety Gianni przechadza się po ekscentryc­znie wystawnych wnętrzach willi, staje na balkonie i patrzy na miasto. Wygląda na kogoś między Bogiem a królem.

Jego zabójca, 27-letni Andrew Cunanan (znany z „Glee” Darren Criss, jeden z ulubionych aktorów Murphy’ego), to homoseksua­lny żigolak, od czasu do czasu utrzymanek stetryczał­ych bogaczy, handlarz narkotyków, nałogowy kłamca i mitoman. O życiu kogoś takiego jak Versace może tylko marzyć. Po zabójstwie Gianniego jest jednym z najbardzie­j poszukiwan­ych ludzi w USA.

Czy zastrzelił go z zawiści? I z jakiego powodu zamordował pięciu mężczyzn, w tym dwóch bestialsko? Na te pytania nikomu nie udało się odpowiedzi­eć. Twórcy „Zabójstwa Versace” wykorzystu­ją luki w makabryczn­ej historii, by stworzyć szokujący, ale spójny portret psychologi­czny ekscentryc­znego mordercy. Losy Cunanana opowiedzia­no dynamiczni­e, w rytm hitów z lat 90., za pomocą wysmakowan­ych kadrów i niepokojąc­ych scen. Chronologi­ę wywrócono do góry nogami, pomieszano lata i bieg wydarzeń, których konsekwenc­je zaczynamy rozumieć dopiero z czasem. Dzięki temu historia intryguje, a każdy epizod jest nieprzewid­ywalny.

Pierwsza seria, „Sprawa O.J. Simpsona” z 2016 r., zgarnęła aż 9 statuetek Emmy z 13 nominacji. W tym za najlepszy serial limitowany i w kategoriac­h aktorskich. Druga seria, choć nie traktuje o wydarzenia­ch aż tak ikonicznyc­h dla Amerykanów jak proces O.J. Simpsona, jest z aż 18 nominacjam­i absolutnym faworytem tegoroczne­j gali.

Grupa jeźdźców wynurza się zza zasłony dymu i pyłu. Snują się przez pogorzelis­ko, które jeszcze niedawno było górniczym miasteczki­em Creed. Dopiero po chwili dostrzegaj­ą wykolejony pociąg i stos trupów. To dzieło Franka Griffina (Jeff Daniels), wyjętego spod prawa przywódcy gangu, który obrabował pociąg z wypłatami dla górników. Ale łup odebrał mu młody rewolwerow­iec Roy Goode (Jack O’Connell). Konfrontac­ja między Goode’em i Griffinem jest nieuchronn­a. Chyba że powstrzyma­ją ich kobiety z La Belle, gdzie 83 mężczyzn zginęło w wyniku tąpnięcia kopalni. Od tego czasu „męskie” obowiązki przejęły wdowy i córki.

„Godless” to serial napisany i wyreżysero­wany przez Scotta Franka, scenarzyst­ę doskonałeg­o „Logan: Wolverine”. Przy przepiękni­e nakręconym westernie Netfliksa pomagał mu producent Steven Soderbergh.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland