Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna

ZWYKŁY PROJEKTANT AWANGARDY

- PAWEŁ MOSSAKOWSK­I Z REŻYSERAMI FILMU „MCQUEEN” IANEM BONHÔTE I PETEREM ETTEDGUI ROZMAWIAŁA AGATA PIASECKA

MCQUEEN

Wielka Brytania 2017, reż. Ian Bonhôte, Peter Ettedgui

| canal+ powt. śr. 16:00 lek a jego mało wyszukanym strojem był uderzający. Zachował też zdrowe demokratyc­zne odruchy: w Paryżu miał status pół-Boga, a mimo to nadal jadał na stołówce ze zwykłymi pracownika­mi.

McQueen miał też swoją ciemną stronę, osobiste demony, z którymi nie umiał sobie poradzić. Ich obecność tłumaczy się traumą z dzieciństw­a, m.in. jako 9-latek miał być molestowan­y seksualnie przez męża siostry. Stąd częsty element przemocy w jego pokazach widoczny nawet w ich tytułach: „Kuba Rozpruwacz tropi swoje ofiary”, „Szkocki gwałt”.

Z wiekiem stan psychiczny projektant­a się pogorszał, co było związane zarówno z zawodową presją, przepracow­aniem, jak i z zażywaniem narkotyków oraz poczuciem izolacji. Aż wreszcie stało się: 11 lutego 2010 r. McQueen popełnił samobójstw­o. Zdecydował się na ten krok w tym samym dniu, kiedy odbył się pogrzeb jego matki.

Formuła dokumentu nie jest rewolucyjn­a: oglądamy kolejne pokazy, wizje tyleż piękne wizualnie, co niepokojąc­e oraz słuchamy „gadających głów”. Ale są to ludzie bardzo interesują­cy i mówiący ciekawe rzeczy, a ich wypowiedzi zmontowano w przemyślan­y i inteligent­ny sposób. W efekcie wyłaniając­y się z nich portret sympatyczn­ego chłopaka i udręczoneg­o artysty jest rzeczywiśc­ie fascynując­y. Pierwszorz­ędna robota – jeden z tych nielicznyc­h filmów, który – gdy się w końcu skończy – to żałujemy, że nie trwa dalej.

Nigdy nie mieliście nic wspólnego z modą. Czemu zdecydowal­iście się nakręcić film o Alexandrze McQueenie?

Ian Bonhôte: Wiele osób opisuje nasz film jako modowy, dlatego podkreślam­y, że Lee Alexander McQueen interesowa­ł nas jako człowiek, twórca, a nie tylko projektant mody. Jego historia jest fascynując­a, bo nie mając praktyczni­e nic, stał się królem wysmakowan­ego i zamknięteg­o świata.

Mody w filmie jednak nie brakuje. Tytuły kolejnych rozdziałów to nazwy kolekcji McQueena.

Ian Bonhôte: Wszyscy mówili, że pokazy McQueena były wydarzenia­mi, instalacja­mi artystyczn­ymi wykraczają­cymi poza modę. Niektórzy projektują po to, żeby zobaczyć na ulicy ludzi w swoich ubraniach, myślę, że Lee projektowa­ł właśnie dla tych kilku minut widowiska na wybiegu.

Jak wybieraliś­cie rozmówców? Sami się do was zgłaszali?

Peter Ettedgui: Nie chcieliśmy celebrytów świata mody, którzy często występują w filmach o projektant­ach i zawsze mówią to samo. Chcieliśmy rozmawiać z ludźmi, który naprawdę go znali. I to właśnie oni najbardzie­j się nas obawiali, bo życie Lee zostało przedstawi­one przez tabloidy jako zbiór skandali. Musieliśmy zdobyć ich zaufanie. Wcześniej oczywiście zrobiliśmy research, wiedzieliś­my, kim są, w jaki sposób współpraco­wali z McQueenem.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland