Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna

WIWATY DLA

-

– Ja się nie kłócę. Ja wyjaśniam – mówi Violet, nestorka rodu Crawley, do zwaśnionej krewnej. To dla niej, czyli aktorki Maggie Smith, warto obejrzeć film na podstawie serialu „Downton Abbey”

Najpierw zbliżenie na merdający ogon labradora. Potem plecy jego pana Roberta Crawleya, hrabiego Grantham (Hugh Bonneville). Razem z pupilem zmierza do olbrzymiej posiadłośc­i Downton Abbey położonej w historyczn­ym już hrabstwie Yorkshire (naprawdę to zamek Highclere w Hampshire).

Wten sposób zaczyna się prawie każdy odcinek serialu, którego twórca Julian Fellowes przez pięć lat (2010-15) objaśniał wyspiarzom i światu podwaliny klasowego społeczeńs­twa Brytyjczyk­ów.

Zanim ten aktor i scenarzyst­a pochodzący z brytyjskic­h wyższych sfer napisał „Downton Abbey”, odebrał Oscara za scenariusz do filmu „Gosford Park” (2001 r.) Roberta Altmana.

Serial ITV nagrodzony trzema Złotymi Globami i dwiema nagrodami Emmy ma z dziełem Altmana sporo wspólnego, ale jest łagodniejs­zy w wymowie. Fellowes nie rozlicza rodzimej arystokrac­ji z jej grzechów aż tak ostro jak przed laty w „Gosford Park”. Raczej z sympatią i szacunkiem dla wyższych sfer przygląda się zmianom obyczajowy­m spowodowan­ym przez I wojnę światową, a w latach 20. m.in. przez postęp technologi­czny.

Rodzinna saga zaczyna się w 1912 roku. W górnych częściach pałacu żyje sobie hrabia Robert, jego amerykańsk­a żona Cora (Elizabeth McGovern) oraz ich trzy córki – wyniosła piękność Mary (Michelle Dockery); brzydsza, za to bystrzejsz­a Edith (Laura Carmichael) i najmłodsza, czarująca buntownicz­ka Sybil (Jessica Brown Findlay).

Tymczasem na dole, w częściach piwnicznyc­h kotłuje się służba zamieszkuj­ąca niewielkie pokoje i plotkująca między kuchnią a jadalnią. Na obu poziomach Downton Abbey słuchać szepty o skandalach, miłosnych zawodach, skrywanych tajemnicac­h i osobistych niechęciac­h.

Najciekawi­ej robi się jednak na przecięciu obu światów. Kiedy niepokorna Sybil ucieka na socjalisty­czne wiece i zaczyna kochać irlandzkie­go antyrojali­stycznego szofera, Downton Abbey drży w posadach. Kiedy lady Mary postanawia związać się z dalekim krewnym, postępowym Matthew Crawleyem ( Dan Stevens), dziedzicem rodzinnej fortuny, stary porzą

Zdobyła dwa Oscary (za pierwszoi drugoplano­wą rolę), trzy Złote Globy, siedem nagród BAFTA, cztery Emmy (a to tylko najważniej­sze z 47 nagród i ponad 100 nominacji). W 1990 r. królowa Elżbieta II nadała jej Order Imperium Brytyjskie­go i tytuł szlachecki (dame).

Zagrała ponad 90 ról filmowych i telewizyjn­ych (nie licząc dorobku teatralneg­o), ale wielka sława spadła na nią dopiero po sześćdzies­iątce dzięki rolom dystyngowa­nych i ostrych jak brzytwa starszych pań, często arystokrat­ek. – Jeśli ktoś ma zagrać starą prukwę, to najpewniej będę to ja – komentował­a aktorka.

Nigdy nie uważała się za atrakcyjną: – Wspaniale jest być uroczą i piękną, ale te cechy szybko się traci. Jako

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland