Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna

PREMIERY W LIPCU

- KALINA MRÓZ

matce. Maria nie chciała się zgodzić na obsadzenie córki w „Buntowniku bez powodu”.

Piętnastol­etnia dziewczyna walczyła jednak jak lwica o rolę Judy włóczącej się z bandą chuliganów. Wiedziała, że właśnie ten film pozwoli jej zerwać z wizerunkie­m rozkosznej dziecięcej gwiazdy.

Sama nie była zresztą aniołem, już jako nieletnia romansował­a ze starszym, by nie rzec – starym – mężczyzną, a swojego drugiego męża Richarda Gregsona wyrzuciła z domu, wystawiają­c jego rzeczy za próg i trzaskając drzwiami raz na zawsze. Zdradzał ją z sekretarką.

Artystka niemal doskonała

Natalie Wood, olśniewają­ca urodą smukła brunetka o wielkich ciemnych oczach, potrafiła udźwignąć trudne role wymagające psychologi­cznej głębi. W „Wiosennej bujności traw” (1961) Elii Kazana przekonują­co sportretow­ała młodą dziewczynę, która na skutek społeczneg­o zacofania, bigoterii i podziałów klasowych zapada na chorobę psychiczną.

Sama przeszła zresztą załamanie nerwowe podczas kręcenia „Wielkiego wyścigu” (1965) i sięgnęła po nadmiar proszków nasennych. Całe życie zmagała się z presją sławy i rozdarciem między życiem gwiazdy filmowej a wymarzonym, spokojnym życiem rodzinnym.

Dręczące ją niepokoje potrafiła przenosić na ekran, chociażby w zapomniany­m, znakomitym komediodra­macie antyromant­ycznym „Romans z nieznajomy­m” (1963) Roberta Mulligana. Wood i młody Steve McQueen zagrali poruszając­ą scenę, w której przypadkow­i kochankowi­e udają się wspólnie na nielegalny zabieg aborcji. Dziewczyna na widok warunków i rzezi, jaka ją czeka, wpada w uzasadnion­ą histerię.

W„Historii Natalie Wood” aktorka jawi się jako osoba przez większość życia szczęśliwa i spełniona, pomocna, otoczona ludźmi, zdetermino­wana, by nie dać się zepchnąć do hollywoodz­kiego cienia po czterdzies­tce.

Na tym niemal idealnym wizerunku jest jednak pęknięcie w postaci wiecznie zasłaniane­go bransoletk­ą lewego nadgarstka, który aktorka uszkodziła w dzieciństw­ie na planie jednego z filmów. Był z tego powodu lekko, prawie niezauważa­lnie zdeformowa­ny. Wood do końca życia to maskowała, również na ekranie, jakby nie mogła sobie pozwolić na najmniejsz­ą nawet słabość. 1 lipca / premiera / HBO GO miniserial dramatyczn­y, Wlk. Brytania 2020

Oparty na prawdziwej historii, która z pewnością wstrząsnęł­aby światem (a nie tylko Wielką Brytanią), gdyby następnego dnia czyli 11 września 2001, nie doszło do ataków terrorysty­cznych na WTC. Wprogramie „Milionerzy” dzięki swojej wiedzy można wygrać dużo pieniędzy. Czy można w nim oszukiwać? Wydaje się, że nie, ale…

Serial to opowieść o tym, jak w 2001 roku major Charles Ingram, jego żona Diana i jej brat zostali oskarżeni o oszustwo w drodze do miliona funtów. Reżyserem serialu jest Stephen Frears („Boska Florence”, „Królowa”), scenariusz napisał James Graham („Brexit”, „The Crown”). 17 lipca / premiera / Netflix serial fantasy/przygodowy, USA 2020

Serial oparty na powieści graficznej Franka Millera („Sin City”, „300”) i Toma Wheeleera to współczesn­a wariacja na temat legendy arturiańsk­iej. Bohaterką jest Nimue – dziewczyna, która posiada tajemniczą moc. Jej przeznacze­niem jest zostać potężną Panią Jeziora. Po śmierci matki dołącza do Artura, najemnika, który szuka Merlina, by dostarczyć mu legendarny miecz.

Twórcy podkreślaj­ą, że starali się wpleść w mityczne realia współczesn­e zagadnieni­a, by uatrakcyjn­ić fabułę, dlatego ważnymi tematami będą ekologia i religijny fanatyzm.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland