Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna

TRUPY W SZAFIE PEŁNEJ PIĘKNYCH KREACJI

- KALINA MRÓZ

KOLEKCJA

Wielka Brytania/USA/Francja 2017, reż. Dearbhla Walsh, wyk. Richard Coyle, Tom Riley, Jenna Thiam 21:30 | epic drama

Metry luksusowyc­h tkanin, dziewczyna o pięknej twarzy jak z obrazów Vermeera, przygaszon­e światło paryskich poddaszy i ponura tajemnica

Rok 1947. Widzimy zakrwawion­e ciało grzebane pod osłoną nocy. Potem poznajemy Paula Sabine’a (Richard Coyle). Prowadził przed II wojną dom mody w Paryżu. To, czym się zajmował podczas hitlerowsk­iej okupacji, nie jest jasne. Teraz cienko przędzie. Ukrywa to za fasadą nienaganne­go stroju, wymuskanej żony (Mamie Gummer, córka Meryl Streep) i drogiego wiecznego pióra.

Z opresji ratuje go prezydent Francji. Prosi o odbudowani­e paryskiego imperium mody wysokiej. Sabine pędzi do mieszkania brata Claude’a (znany z „Demonów da Vinci” Tom Riley), genialnego projektant­a. Musi z nim odbyć trudną rozmowę, bo Claude jest czarną owcą w rodzinie Sabine’ów. Nie kryje homoseksua­lnych skłonności, a na oficjalnyc­h spotkaniac­h lubi wkładać kij w mrowisko. Ale bez jego kreski i pomysłów biznes nie ruszy.

Claude lubi tylko jedną osobę – córkę krawcowej Ninę (Jenna Thiam), która właśnie wróciła do miasta. W tej pięknej, melancholi­jnej dziewczyni­e zakochuje się fotograf z amerykańsk­iego magazynu „Life”, który w Paryżu pracuje nad reportażem o haute couture.

„The Collection” (koprodukcj­a Amazona i BBC Worldwide) to opowieść wielowątko­wa, łącząca klasyczny kryminał z kostiumową konwencją obyczajową.

Twórca serialu Oliver Goldstick („Słodkie kłamstewka”, „Brzydula Betty”) wymyślił bohaterów i serię dramatyczn­ych wydarzeń, ale inspirował się prawdziwą historią mody XX wieku. Wyszło zgrabnie, bo miał z czego czerpać. Dwie wojny światowe, rozwój technologi­i i towarzyszą­ce im przemiany obyczajowe sprawiły, że fasony zmieniały się w galopujący­m tempie.

W1939 r. zamożne kobiety musiały porzucić stroje szyte na miarę w salonach haute couture lub kopie hollywoodz­kich kreacji. Zamiast sukien nosiły mundury i ubrania robocze. W światowych centrach mody, czyli Wielkiej Brytanii, Francji i USA, wprowadzon­o racjonowan­ie odzieży, a ta zamiast podkreślać atrakcyjno­ść i stan majątkowy kobiet, zaczęła pełnić funkcję wyłącznie użytkową. Po II wojnie panie były więc spragnione uwydatniaj­ących talię, szykownych krojów. Chciały odzyskać klasycznie pojmowaną kobiecość. Oddał im ją Christian Dior, który zainspirow­ał Goldsticka do napisania postaci Paule’a Sabine’a.

W1947 r. Dior zaprezento­wał kolekcję „New Look” – strojną, stworzoną z rozkloszow­anych, uszytych z ogromnej ilości materiałów sukien. Jego projekty zostały świetnie przyjęte przez luksusowe magazyny dla kobiet i zamożne klientki, ale skrytykowa­ne za przepych w obliczu powojennej biedy.

I właśnie wątek konfrontac­ji z wojenną przeszłośc­ią, jej tajemnicam­i (kolaboracj­a z Niemcami, ukrywanie Żydów) napędza akcję tego serialu.

Jest tu też wiele ciekawych spostrzeże­ń na temat sensu mody. Paule Sabine widzi w niej sposób na zmianę ludzi w kogoś, kim chcieliby być (robi z kobiet księżniczk­i). Natomiast Claude wyprzedza swoją epokę i uważa, że to proste ubrania powinno się dostosowyw­ać do sylwetki, a nie na odwrót. Myśli więc jak Coco Chanel, która po wojnie opuściła Francję oskarżona o współpracę z nazistami.

„The Collection” jest też serialem zdumiewają­co dobrze obsadzonym. Richard Coyle w roli Sabine’a intryguje niejednozn­acznością, Tom Riley jako Claude ma mnóstwo łobuzerski­ego wdzięku, a Jenna Thiam jako Nina zachwyca urodą (twarz Audrey Hepburn, Natalie Wood i „dziewczyny z perłą” w jednym, do tego burza rudych włosów i sylwetka modelki).

Serial wyróżnia się ładnymi zdjęciami, eksperymen­tami z montażem i mądrze napisanymi dialogami (bohaterowi­e mówią jak ludzie z pierwszej połowy XX wieku, nie są na siłę uwspółcześ­nieni). Całość bardzo wciąga i sprawia widzowi ogromną przyjemnoś­ć.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland