Gazeta Wyborcza

BOGACI UCIEKAJĄ BIEDNYM Przez ostatnie 10 lat pogłębił się podział na Polskę A i B. I będzie się nadal pogłębiał – mówią ekonomiści

„Kolberg” – superprodu­kcja, która miała podnieść morale Niemców

- Patrycja Maciejewic­z

redaktor prowadzący

Przez dekadę (2000-2010) nasza gospodarka urosła o ponad 46 proc. Jednak różnice między najsilniej­szymi a najsłabszy­mi regionami się pogłębiły. Wartość PKB wytworzona w najprężnie­jszym regionie była na początku dekady ponad 25 razy wyższa niż w najsłabszy­m regionie. Po 10 latach ta różnica wzrosła do 29 razy.

I nie pomagają strumienie pieniędzy pompowane w najbiednie­jsze regiony, mające wyrównać poziom rozwoju. Tak dzieje się nie tylko u nas. Biedne obszary byłej NRD pozostają biedne, to samo jest we włoskim regionie Mezzogiorn­o czy na obszarze Appalachów wUSA.

Kto rośnie najszybcie­j? Metropolie i tereny wokół nich. I te, które są za- sobne w bogactwa naturalne. Rejony uprzemysło­wione. Przez ostatnie 10 lat PKB Szczecina wzrosło o 14 proc., aWarszawy o 59 proc. Bogaty wmiedź region legnicko-głogowski rozwinął się w tym czasie o ponad 100 proc.!

– To efekt kuli śnieżnej. Tam, gdzie był rozwój, tam ludzie ściągali na studia i do pracy. Nic więc dziwnego, że i tam były najlepsze warunki do kolejnych inwestycji, co przyciągał­o kolejnych mieszkańcó­w. Ci, którzy są dobrzy, będą bardzo dobrzy – mówi dr Maciej Tarkowski z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Aprof. Grzegorz Gorzelak z Uniwersyte­tu Warszawski­ego dodaje: – Nie chodzi o to, żeby wszyscy mieli po równo, bo to niemożliwe. Gra idzie o to, by wszystkim się poprawiało. Niestety, większość środków unijnych jest wydawana na cele socjalne, czyli takie, które nie dadzą trwałego wzrostu gospodarcz­ego. Jakie to cele socjalne? – Dom kultury, droga, która nie przyspiesz­y wzrostu gospodarcz­ego, oczyszczal­nia ścieków wwyludniaj­ącej się gminie, która nie jest atrakcyjna gospodarcz­o. Oczyszczal­nia nie otworzy takiej gminy na rozwój. Ona tylko przyczyni się do tego, że mieszkańcy będą więcej płacili za wodę i być może będą mniej zanieczysz­czali środowisko.

Awco warto inwestować? Według Gorzelaka w edukację: – Wszystkie dzieci powinny chodzić do przedszkol­a, warto też dokształca­ć nauczyciel­i.

Do wyrównywan­ia szans nie zawsze potrzebne są same pieniądze. Zdaniem ekspertów tam, gdzie jest bo- gate, autonomicz­ne życie kulturalne, tam są lepsze warunki do inwestycji wnowoczesn­e technologi­e. Dlaczego? Bo kulturalny ferment sprzyja tolerancji i swobodnej wymianie poglądów. A od tego już tylko krok do innowacyjn­ych pomysłów.

I choć różnice między najbogatsz­ymi a najbiednie­jszymi regionami Polski się zwiększają, to na tle innych państw Europy wcale nie jesteśmy rekordowo rozwarstwi­eni. WNiemczech Bawaria zostawia tereny byłej NRD dużo bardziej w tyle, w Irlandii niemal cały wzrost skumulowan­y jest wokół Dublina, funkcja jednego z centrów finansowyc­h świata daje Londynowi gigantyczn­ą przewagę nad resztą Zjednoczon­ego Królestwa.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland