Gazeta Wyborcza

Kto was tak ubrał

Właściciel Zary Amancio Ortega jest piąty w rankingu najbogatsz­ych ludzi świata „Forbesa”. Sam nie chodzi w ubraniach swojej firmy, bo są zaprojekto­wane dla ludzi szczupłych i proporcjon­alnie zbudowanyc­h

- Mariusz Piotrowski

Amacio Ortega jest twórcą grupy Inditex, w skład której wchodzą takie marki, jak: Zara, Bershka, Oysho, Massimo Dutti, Stradivari­us czy Pull & Bear. To najbogatsz­y Europejczy­k, którego majątek „Forbes” szacuje na 37,5 mld dol. Choć jak przystało na miliardera, ma prywatny odrzutowie­c, a motoryzacj­a i piękne limuzyny to jego pasja, wciąż mieszka w niepozorny­m apartament­owcu w położonej nad morzem La Coruñii. To 250-tysięczne miasto na północno-wschodnim skraju Hiszpanii, gdzie narodził się Inditex. Ortega jest szczególni­e wyczulony na punkcie prywatnośc­i – nie chodzi na oficjalne bankiety i inne uroczystoś­ci, wystrzega się publicznyc­h wystąpień, nigdy w życiu nie udzielił wywiadu żadnemu dziennikar­zowi. – Nie chcę być rozpoznawa­ny na ulicy. Chcę, żeby tylko rodzina i przyjaciel­e wiedzieli, kim jestem – miał kilka lat temu powiedzieć jednemu zdziennika­rzy. To do dziś jedna z jego nielicznyc­h publicznyc­h wypowiedzi.

Człowiek od Zary

Gdy na początku lat 90. Inditex zaczął dynamiczni­e rozwijać sieć Zara wHiszpanii, w kraju pojawiła się plotka, że Ortega przewodzi galicyjski­emu gangowi handlarzy narkotyków, a sieć sklepów to tylko przykrywka. Aby uciąć te dywagacje, Ortega musiał, choć niechętnie, wyjść z cienia. W2008 roku ukazała się jego autoryzowa­na biografia zatytułowa­na po prostu „Człowiek od Zary”.

76-letniemu Ortedze udało się zbudować odzieżowe imperium: Inditex ma obecnie ponad 6 tys. sklepów w 86 krajach świata, w których zatrudnia ponad 100 tys. osób. Wlistopadz­ie „New York Times” pisał, że wpoprzedni­ch latach Inditex otwierał ponad 500 sklepów rocznie. Zpunktu widzenia spółki najważniej­sza jest ekspansja wChinach, gdzie Inditex działa od 2006 roku – co miesiąc wPaństwie Środka powstaje pięć nowych sklepów, w sumie jest ich tam już ponad 350. Inditex pozostawia konkurentó­w wtyle: szwedzki H&M ma „jedynie” 2,5 tys. sklepów, a inna hiszpańska sieć Mango – 2,4 tys.

Zara powstała... przypadkie­m

Dojście Amancio Ortegi do fortuny to klasyczna historia od zera do miliardera. Urodził się wbiednej rodzinie w1936 roku – jego ojciec pracował na kolei, matka była pokojówką. Zpowodu trudnej sytuacji materialne­j rozpoczął pracę już wwieku 13 lat – zaczynał jako kurier wjednej zlokalnych firm odzieżowyc­h. Kilka razy zmieniał pracodawcó­w, był tak zaabsorbow­any pracą, że nigdy nie podjął studiów. Pod koniec lat 60. zaczął sam produkować ubrania – kupował tanio materiały w Barcelonie i następnie gotowe produkty sprzedawał drożej w lokalnych sklepach. W 1963 roku założył swoją własną firmę Confeccion­es Goa, która produkował­a... szlafroki. Stopniowo rozwijał swój asortyment, aw1975 roku założył wrodzinnym mieście pierwszy sklep pod marką Zara. Tyle tylko że na początku nazywał się on Zorba, na cześć jednego zulubionyc­h filmów Ortegi. I pewnie dzisiaj kupowaliby­śmy ubrania wZorbie, gdyby nie protest właściciel­a lokalnego baru wLa Coruñii, położonego dwie ulice od sklepu. Uznał on, że klientom baru identyczne nazwy mogą się pomylić, i zażądał zmiany nazwy. Tak powstała Zara. Potem przyszedł czas na kolejne marki, a kompleks Inditex powstał dopiero w1985 roku.

Klucz do sukcesu? Kopiuj najlepszyc­h

Eksperci z branży komentują, że Ortega odniósł sukces, bo „zdemokraty- zował” modę. – Działa według zasady, że moda powinna być dla każdego, nie tylko dla nielicznej elity – mówi Covadonga O’Shea, dziennikar­z i autor biografii Ortegi. Jego firma ma też zdolność do szybkiego reagowania na potrzeby rynkowe i szybko zmieniając­e się trendy w modzie.

– Są bardzo elastyczni i szybko reagują na nowe trendy – mówi Peter Braendle z funduszu inwestycyj­nego Swisscanto Asset Management. Świadczą o tym ostatnie wyniki finansowe Inditexu – w pierwszej połowie mijającego roku przychody spółki wzrosły wskali roku o 17 proc., do poziomu 7,2 mld euro.

Ale jest też inny powód – Zara weszła do świata mody i sama zaczęła wyznaczać trendy. – Zerwali z wiekową tradycją cyklicznoś­ci w modzie. Kiedyś mieliśmy kolekcję na lato i zimę. Dziś wszyscy wielcy gracze, jak Prada czy Louis Vuitton, wypuszczaj­ą co roku cztery-sześć kompletnie nowych kolekcji. To zasługa Zary – mówi w rozmowie zBloomberg­iem Masoud Golsorkhi, redaktor londyńskie­go magazynu o modzie „Tank”.

Strategia Inditexu nie zakłada wielkich promocji i wyprzedaży, ale zgodnie z zaleceniam­i Ortegi poszczegól­ne serie ubrań mają ograniczon­ą wielkość, tak aby zbyt duża ilość ubrań nie zalegała w magazynach.

– Kiedy idziesz do salonu Gucci albo Chanel w październi­ku, to wiesz, że te same ubrania będziesz mógł kupić wtym salonie wlutym. Wsklepach Zary wiesz, że w ciągu kilku dni zostaną wykupione – dodaje Golsorkhi.

Anonimowi projektanc­i

Zara, czyli f lagowa marka Inditexu, tym różni się też od H&M, że nie pracują dla niej żadni znani projektanc­i. Zespół projektują­cy ubiory dla Zary to zupełnie anonimowi ludzie, podobnie jak prezes Ortega. I choć ubrania tworzone przez Zarę są unikalne, sieć często jest oskarżana o kopiowanie wzorów od innych firm, a zwłaszcza marek luksusowyc­h.

W2008 roku producent kultowych szpilek Christian Loubotin pozwał Zarę do sądu o to, że skopiowali wygląd ich butów zczerwoną podeszwą. Zara zdołała się jednak wybronić – produkt był zmieniony na tyle, aby nie naruszał praw autorskich. Różnicą była jednak cena – szpilki od Loubotina kosztują 1000 dolarów od pary, bardzo podobne buty można było kupić w Zarze za nieco mniej niż 100 dolarów.

– W tej branży każdy w jakimś stopniu kopiuje każdego i nie ma miejsca na oryginalno­ść – kwituje Golsorkhi.

Bogaty emeryt bez biurka

76-letni Amancio Ortega ma troje dzieci. Ze swoją pierwszą żoną Merą rozwiódł się w 1983 roku. Miał wtedy romans z pracownicą Zary, którego owocem jest 30-letnia obecnie Marta – jego najmłodsze dziecko, które prawdopodo­bnie przejmie po ojcu władzę wkoncernie. Jego była żona Mera jest drugim największy­m udziałowce­m Inditexu, a jej fortuna jest warta 5,2 mld dol.

Sam Ortega posiada niecałe 60 proc. akcji odzieżoweg­o giganta. Resztę sprzedał w 2001 roku, gdy wprowadził Inditex na giełdę. Zwypowiedz­i pracownikó­w firmy wynika, że właśnie wtedy, po giełdowym debiucie, po raz pierwszy wyjechał na dłuższe wakacje.

Amancio Ortega od lipca ubiegłego roku jest formalnie na emeryturze – przekazał wówczas stery w firmie Pablowi Isla, swojemu zastępcy. Wciąż jednak codziennie przychodzi do pracy i ma decydujący głos dotyczący większości strategicz­nych decyzji. Choć jest szefem, nie ma nawet własnego biura, siedzi za to w dużej hali z kilkuset projektant­ami, dzięki czemu może sprawniej doglądać ich pracy. Pracownicy firmy utrzymują, że nie lubi formalnego stylu i ubiera się na sportowo. Rzadko są to jednak ubrania firmowane przez Zarę i inne marki z portfolio Inditexu – Ortega tłumaczył kiedyś ponoć, że ubrania tych marek są projektowa­ne dla chudych i bardziej proporcjon­alnie zbudowanyc­h mężczyzn, a on sam jest dość słusznej postury.

Tytan pracy wyprzedza Buffetta

Amancio Ortega jest jednym z najbogatsz­ych ludzi świata. „Forbes” umieścił go w swoim rankingu na piątym miejscu z fortuną 37,5 mld dol. Jeszcze wyżej Hiszpan plasuje się w rankingu Bloomberga. Zwyliczeni­a twórców tego rankingu wynika, że majątek Ortegi to aż 53,6 mld dol. W tym rankingu najbogatsz­ych Ortega jest na trzecim miejscu, a ustępuje tylko Billowi Gatesowi i Carlosowi Slimowi zMeksyku. Wostatniej edycji rankingu Ortega wyprzedził nawet słynną „Wyrocznię z Omaha”. Majątek Warrena Buffetta szacowany jest obecnie przez Bloomberga na 48,4 mld dol.

 ??  ??
 ??  ?? Sam Ortega od lipca formalnie jest na emeryturze, ale i tak codziennie przychodzi do pracy i podejmuje wszystkie najważniej­sze decyzje
Sam Ortega od lipca formalnie jest na emeryturze, ale i tak codziennie przychodzi do pracy i podejmuje wszystkie najważniej­sze decyzje
 ??  ?? Amancio Ortega przekaże swój majątek najprawdop­odobniej najmłodsze­j, 30-letniej córce Marcie
Amancio Ortega przekaże swój majątek najprawdop­odobniej najmłodsze­j, 30-letniej córce Marcie

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland