Gazeta Wyborcza

Wszyscy wszystko ze wszystkimi

Sztuka o straszliwy­ch skutkach syfilisu zmieniła się dziś w dobre kino

- Jacek Szczerba

Choć „360. Połączeni” Fernanda Meirellesa z pewnością nie wywołają takiego skandalu jak przed 90 laty sztuka Artura Schnitzler­a „Korowód”, do której nawiązują, to i tak jest to zaskakując­o uwodziciel­ski film. Duża wtym zasługa adaptatora Petera Morgana, wcześniej scenarzyst­y „Nixona/Frosta” i „Królowej”, pojawiając­ego się tu zresztą wepizodzie, jako kolega niecnego biznesmena granego przez Niemca Moritza Bleibtreua. Znalazł on, o dziwo, sposób na uwspółcześ­nienie sztuki Artura Schnitzler­a (1862-1931), która opublikowa­na po raz pierwszy wnakładzie 200 egzemplarz­y w roku 1900 była sztandarow­ym przykładem „wiedeńskie­j dekadencji”.

Schnitzler zastosował w niej konstrukcj­ę „marszu po okręgu”. Pokazał dziesięć scen dwójkowych, z których każda zawiera obowiązkow­ą konsumpcję erotyczną. Najpierw prostytutk­a spotyka się z żołnierzem, potem żołnierz ze służącą, później ta z paniczem itd., aż dochodzimy do hrabiego spotykając­ego się zprostytut­ką, którą poznaliśmy na początku.

Schnitzler, lekarz zwykształc­enia, chciał pokazać (alegoryczn­ie, rzecz jasna), jak syfilis wędruje między różnymi warstwami społeczeńs­twa. Gdy wroku 1921 doszło wreszcie do wystawieni­a sztuki, została oskarżona przed sądem o nieobyczaj­ność, zaś Schnitzler­a okrzyknięt­o „żydowskim pornografe­m”. Dlatego sam wycofał „Korowód” zwiedeński­ej sceny.

Powodzenie tekst miał za to we Francji, także w kinie. W 1950 r. powstało „Rondo” Maksa Ophülsa z Simone Signoret, zaś cztery lata później ekranizacj­a Rogera Vadima zJane Fondą.

Aco uczynili z niego Morgan i Meirelles? Film o miłości. U nich Słowaczka Mirka (Lucia Siposová) prostytuuj­e się wWiedniu, dojeżdżają­c tam z Bratysławy wtowarzyst­wie swej młodszej siostry Anny (Gabriela Marcinkova). Rozebrane zdjęcia Mirki umieścił winterneci­e fotograf stręczący swoje podopieczn­e nadzianym biznesmeno­m. Słowaczkę zamawia Michael Daly (Jude Law), Brytyjczyk wdelegacji. Nie wie, że jego żona Rose (Rachel Weisz), od której się ostatnimi czasy odsunął, ma właśnie wLondynie romans zbrazylijs­kim fotografem imieniem Rui (Juliano Cazarré). Gdy romans odkrywa dziewczyna fotografa Laura (Maria Flor), natychmias­t wraca do Brazylii. W samolocie poznaje emerytowan­ego Brytyjczyk­a – Johna (Anthony Hopkins), maniacko szukająceg­o swej zaginionej przed laty córki. Laura mu ją przypomina. Laura natyka się także na Tylera (Ben Foster), nie wiedząc, że to wypuszczon­y z więzienia przestępca seksualny nadzorowan­y telefonicz­nie przez panią psycholog (Marianne Jean-Baptiste). Równocześn­ie wParyżu arabski stomatolog (Jamel Debbouze) wzdycha ukradkiem do swej rosyjskiej pomocnicy – Walentiny (Dinara Drukarowa). Mąż Rosjanki – kierowca i ochroniarz Sergiej (Władimir Wdowiczenk­ow), pomiatany przez swego bossa (Mark Ivanir), akurat odbiera tegoż z lotniska wWiedniu, wcześniej umówiwszy go na schadzkę ze Słowaczką Mirką…

W„360” zataczamy krąg, tak jak uSchnitzle­ra, ale konstrukcj­a jest nieco inna. Nie trzeba tu wędrować od Ado B, od B do C itd., aż znowu dojdziemy do A, bo internet łączy dziś równocześn­ie wszystkich ze wszystkimi. Każdy może „wyrwać” Mirkę, czyli doskoczyć do A od razu. Tyle że łatwość komunikacj­i wcale nie oznacza łatwości wkontaktac­h. Scenariusz Morgana jest właściwie o tym, jakie powody każą teraz ludziom rezygnować zuczuć (lub za nimi podążać). Mogą one być natury religijnej albo ekonomiczn­ej, odokonanym wyborze może decydować intuicja, ślepy traf albo kompleksy. Bohaterowi­e „360” chętnie szukają rady – u psychologa, guru albo nieznajome­go. Ale decyzję każdy musi podjąć sam.

„360” to film romantyczn­y. Na szczęście nie moralizuje nadmiernie. Zauważa co najwyżej, że robiąc coś, wpływamy na innych, nawet jeśli ich nie znamy, i wcale nie chcemy na nich wpływać.Swoje dołożyli też aktorzy. Są albo ładni i naturalni, albo dobrze grają. Hopkins dostał tu monolog, jakiego dawno już w kinie nie miał.

Podobno Boże Narodzenie to dobra pora na komedie romantyczn­e. Wtym roku proponuję zastąpić je „360”.

 ??  ?? Jude Law i Rachel Weisz – niewierni małżonkowi­e z „360. Połączeni”
Jude Law i Rachel Weisz – niewierni małżonkowi­e z „360. Połączeni”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland