Gazeta Wyborcza

Szczygieł z Nagrodą im. Woyciechow­skiego

- MARCIN WÓJCIK

Reporter został laureatem prestiżowe­j nagrody Radia ZET. Kapituła konkursu nagrodziła Mariusza Szczygła za reportaż „Śliczny i posłuszny”, który ukazał się 27 czerwca 2013 r. w „Dużym Formacie”. Opowiada o kobiecie, która kilkadzies­iąt lat temu zakatowała dziecko, a dziś uczy w szkole i jest ekspertem w Ministerst­wie Edukacji Narodowej.

– Po tym tekście premier powiedział, że nie spał całą noc, zapowiedzi­ano zmianę prawa. Ale najbardzie­j poruszyli mnie nieznani rodzice – najczęście­j ojcowie – którzy w mailach pisanych do mnie zobowiązyw­ali się, że już nigdy nie uderzą swojego dziecka – mówił wczoraj Szczygieł podczas gali w warszawski­ej Zachęcie. – Po tym tekście jedni powiedziel­i, że to mój najlepszy reportaż. Drudzy, że już nigdy po mnie nie sięgną – dodał.

Nagrodę im. Andrzeja Woyciechow­skiego ustanowion­o w 2005 r. dla uczczenia pamięci dziennikar­za i twórcy Radia ZET. W tym roku wśród nominowany­ch było jedenastu dziennikar­zy, którzy „mają odwagę łamać stereotypy, zaglądać za kulisy, zmieniać świadomość Polaków”. Honorowe wyróżnieni­a otrzymali o. Ludwik Wiśniewski za tekst „Kto niszczy polski Kościół” o o. Tadeuszu Rydzyku opublikowa­ny w „Tygodniku Powszechny­m” i Wacław Radziwinow­icz (dziennikar­z „Gazety”) za książkę „Gogol w czasach Google’a”. Wśród nominowany­ch byli także: Witold Gadomski i Vadim Makarenko (obaj z „Gazety”), Robert Krasowski, Artur Domosławsk­i i Edwin Bendyk („Polityka”), Przemysław Talkowski z Polsatu, Paweł Reszka („Tygodnik Powszechny”) i Bronisław Wildstein z Telewizji Republika.

Zwycięzca, oprócz honorowej statuetki, otrzymał czek o wartości 50 tys. złotych. Mariusz Szczygieł zapowiedzi­ał, że pieniądze przeznaczy na wydawnictw­o, które ma powstać przy Instytucie Reportażu.

 ??  ?? Mariusz Szczygieł ze statuetką Nagrody im. Woyciechow­skiego
Mariusz Szczygieł ze statuetką Nagrody im. Woyciechow­skiego

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland