Gazeta Wyborcza

Jak się szacuje, ekstremaln­e zjawiska pogodowe do 2030 r. spowodują 205 mld zł strat

-

Oczywiście to tylko prognozy. Mogą się nie sprawdzić. Cieplejszy świat z większą ilością energii w systemie woda-powietrze będzie na pewno inny, ale czy aż tak groźny, jak zapowiadaj­ą klimatolod­zy? A jednak pomyślmy – czy kiedy w prognozie pogody zapowiadaj­ą deszcz, nie bierzemy ze sobą parasola? Czy polecielib­yśmy samolotem, gdyby fachowiec ostrzegł nas, że jest duże ryzyko awarii w powietrzu?

Jestem za podatkiem węglowym

Żeby ograniczyć zmiany klimatu, bo zatrzymać już ich się nie da, potrzebuje­my nowego globalnego porozumien­ia. Nowego mechanizmu, który będzie wymuszał na krajach i ich obywatelac­h coraz mniejsze korzystani­e z brudnych źródeł energii, a także jej oszczędzan­ie. czysty niż węgiel gaz łupkowy, a wreszcie także gazyfikowa­ć węgiel, żeby spalić go bardziej efektywnie i ekologiczn­ie. Ale nie zapominajm­y o przyszłośc­i.

Paliwa kopalne kiedyś się skończą. Jeśli chcemy zapewnić ludzkości trwały rozwój, musimy sięgnąć po tzw. odnawialne źródła energii (OZE) – wiatr, słońce, geotermię, wodę, biogaz. Może kiedyś niewyczerp­alnym źródłem energii stanie się synteza jądrowa i nauczymy się naśladować Słońce, ale na razie wydaje się to bardzo odległe. Na razie zajmujący się nią naukowcy wciąż od lat powtarzają, że opanujemy ją za pół wieku.

Dlatego już dziś trzeba inwestować w odnawialne źródła energii. I te inwestycje powinno wspierać państwo. Także państwo polskie. Przecież nasze obecne elektrowni­e węglowe się kończą. Rząd i firmy energetycz­ne muszą

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland