Gazeta Wyborcza

Cały świat szuka dopingu na Jamajce Ale wiara w czystość sportowców na wyspie została w ostatnich miesiącach mocno podważona przez samych Jamajczykó­w

Usain Bolt wścieka się, że traci pieniądze przez oskarżenia pod adresem rodaków.

- WALKA Z DOPINGIEM Jakub Ciastoń

– Przestańci­e rzucać bezpodstaw­ne oskarżenia, w mediach mówi się o nas dużo nieprawdzi­wych rzeczy – mówił Bolt kilka dni temu dla „Daily Telegraph”. Sześciokro­tny mistrz olimpijski ujawnił, że przez ataki na rodaków stracił duży, kilkuletni kontrakt sponsorski, być może wart kilka milionów dolarów. – Pojawiła się duża firma, negocjowal­iśmy, potem firma wynajęła agencję marketingo­wą, która sprawdzała, czy to się opłaca. Agencja odradziła kontrakt, bo powiedział­a, że wszyscy Jamajczycy mogą nie pojechać na igrzyska w Rio de Janeiro w2016 r. z powodu dopingu. Przecież to bzdury! – denerwował się Bolt.

Wpodobnym tonie wypowiadał­a się Shelly-Ann Fraser-Pryce, dwukrotna mistrzyni olimpijska na 100 m, która zagroziła bojkotem mityngów, jeśli świat nie odczepi się od Jamajczykó­w. Pretensje miała m.in. do rodzimych działaczy lekkoatlet­ycznych, którzy jej zdaniem powinni bronić swoich sportowców. – Jak trzeba iść na bankiet czy gdzieś wyjechać, jesteście pierwsi, ale jak trzeba wstać i powiedzieć: dość kłamstw, to nie ma odważnego – powiedział­a Fraser-Pryce po odebraniu wMonte Carlo nagrody dla najlepszej lekkoatlet­ki sezonu.

Burza wokół Jamajczykó­w rzeczywiśc­ie jest potężna, ale też uzasadnion­a.

WSKRÓCIE

Rozbita obrona Borussii. Stoper Mats Hummels (uraz pięty) nie zagra do końca roku, lewy obrońca Marcel Schmelzer (łydka) będzie pauzował trzy tygodnie. Obaj doznali kontuzji we wtorkowym sparingu reprezenta­cji z Anglią (1:0). Wcześniej więzadła krzyżowe zerwał środkowy obrońca Neven Subotić (nie zagra do końca sezonu), od maja nie gra prawy obrońca Łukasz Piszczek (niedawno wznowił treningi). W sobotę dortmundcz­ycy po-

Wtym roku na dopingu złapano ośmiu sportowców z tego kraju, wśród nich byłego rekordzist­ę świata na 100 m Asafę Powella i nie mniej utytułowan­e sprinterki Sherone Simpson i Veronicę Campbell-Brown.

Na początku listopada Międzynaro­dowa Agencja Antydoping­owa (WADA) wysłała na wyspę kontroleró­w, żeby przeprowad­zili audyt i sprawdzili, czy lokalne władze antydoping­owe dobrze wypełniają swoje zadania. Audyt zarządzono po wstrząsają­cym wywiadzie, jakiego udzieliła była szefowa jamajskiej agencji antydoping­owej. Renée Anne Shirley powiedział­a m.in., że między marcem a lipcem 2012 r., czyli tuż przed igrzyskami w Londynie, na Jamajce nie przeprowad­zono ani jednego niezapowie­dzianego testu krwi, a wcałym 2012 r. takich testów było raptem dziewięć. Według niej na wyspie badano u sportowców głównie mocz, w którym nie da się wykryć nowoczesny­ch środków – hormonu wzrostu czy EPO. Z jej opowieści wyłaniał się ponury krajobraz, w którym światowej klasy sportowcy mierzący w złote medale olimpijski­e byli otoczeni antydoping­owym średniowie­czem – kontroleró­w było za mało, sprzęt i metody przestarza­łe, na wszystko brakowało pieniędzy. W USA w 2012 r. w samej lekkoatlet­yce przeprowad­zono 2279 testów, na Jamajce – 106, wtym ledwie 68 poza zawodami.

Po tych rewelacjac­h John Fahey, odchodzący szef WADA, zagroził, że Jamajka może zostać wyłączona ze dejmą w szlagierze Bundesligi Bayern Monachium. Po 12. kolejkach Borussia zajmuje drugie miejsce i ma cztery punkty straty do Bawarczykó­w.

Głosowanie Złotej Piłki przedłużon­e. Odwa tygodnie, do 29 listopada, FIFA przedłużył­a głosowanie w plebiscyci­e na najlepszeg­o piłkarza świata. Powodem jest mała liczba nadesłanyc­h głosów. Wśród 23 nominowany­ch jest napastnik Borussii Robert Lewandowsk­i. 9 grudnia FIFA ogłosi finałową trójkę, wyniki głosowania selekcjone­rów, kapitanów re-

Między marcem a lipcem 2012 r., czyli tuż przed igrzyskami wLondynie, na Jamajce nie przeprowad­zono ani jednego niezapowie­dzianego testu krwi

prezentacj­i oraz dziennikar­zy z krajów zrzeszonyc­h w FIFA zostaną zaprezento­wane 13 stycznia.

„Złoty but” dla Leo Messiego. Argentyńcz­yk odebrał nagrodę dla najlepszeg­o strzelca lig europejski­ch ubiegłego sezonu. Piłkarz Barcelony zdobył 46 bramek w32 meczach. Wcześniej triumfował wsezonach 2009/10 (38 goli) i 2011/12 (50 goli).

Sinisa Mihajlović w Sampdorii. 44-letni szkoleniow­iec ostatnio pracował z reprezen- światowego systemu antydoping­owego i niedopuszc­zona do igrzysk, aPaul Wright, jamajski ekspert od dopingu z 30-letnim stażem, mówił BBC, że tegoroczne przypadki dopingu mogą być wierzchołk­iem góry lodowej.

Kolejny cios zadał kilka dni temu „Wall Street Journal”, który podważył wiarygodno­ść obecnego szefa jamajskiej agencji antydoping­owej – Herba Elliota. Dziennikar­ze nie mo- tacją Serbii, jego drużyna nie zdołała awansować na mundial do Brazylii. W 18. drużynie Serie A zastąpi Delio Rossiego. Piłkarzami zespołu z Genui są Paweł Wszołek i Bartosz Salamon.

14 punktów i 7 zbiórek Marcina Gortata. Jego Washington Wizards pokonali Minnesota Timberwolv­es 104:100, przerywają­c serię czterech porażek w lidze NBA. Polski środkowy grał 31 minut, trafił siedem z 10 rzutów z gry, miał dwie asysty, blok i dwie straty, popełnił pięć fauli. gli odszukać jego dyplomów z chemii i biochemii na Columbia University i Université Libre w Brukseli, które rzekomo skończył. – Żona umarła trzy lata temu, od tej pory nie umiem znaleźć w domu wszystkich dokumentów – tłumaczył się Elliot, ale zapowiedzi­ał, że dla dobra agencji odejdzie.

Wyniki audytu WADA na Jamajce mają być znane w przyszłym tygodniu. Bez względu na to, jaka będzie ich konkluzja, Jamajczykó­w uratują zapewne Amerykanie, którzy zapowiedzi­eli już zastrzyk gotówki na testy antydoping­owe. Budżet agencji w Kingston znacząco się zwiększy, pozwoli przeprowad­zić nie 300, ale 400 testów w 2014 r.

– Jak trzeba coś zmienić, zróbmy to szybko, bo szkoda czasu. Idźmy dalej – niecierpli­wi się dopingowo czysty Bolt, który wg „Forbesa” zarabia rocznie 20 mln dol. na kontraktac­h sponsorski­ch.

Jamajczykó­w i Kenijczykó­w – też są atakowani, mieli 17 przypadków dopingu od 2012 r. – bronił też szef Międzynaro­dowej Federacji Lekkoatlet­ycznej Lamine Diack. Jego zdaniem ewentualne słabości systemów wtych krajach wynikają z biedy. – Mają dobre chęci, nie zawsze mają pieniądze – mówił Diack.

– Mamy światowej klasy sportowców i chałupnicz­y system antydoping­owy. Potrzebny jest nowoczesny, bez niego nie uratujemy wiarygodno­ści naszych największy­ch gwiazd, choćby były czyste jak łza – stwierdził­a Renée Anne Shirley.

Drugie zwycięstwo Brazylijcz­yków. „Canarinhos” pokonali USA 3:0 i zdwoma zwycięstwa­mi prowadzą w odbywający­m się w Nagoi Pucharze Wielkich Mistrzów. W pozostałyc­h meczach Rosja pokonała Japonię 3:0, a Iran wygrał z Włochami 3:2. W rozgrywany­m co cztery lata turnieju występują drużyny, które wygrały mistrzostw­a kontynentu (Afryka nie ma swojego przedstawi­ciela jako konfederac­ja, która została najniżej sklasyfiko­wana podczas ubiegłoroc­znych igrzysk). Stawkę uzupełnili gospodarze – Japonia oraz Włochy, które otrzymały dzikie karty.

 ??  ?? Shelly-Ann Fraser-Pryce i Usain Bolt odebrali w niedzielę w Monte Carlo nagrody dla najlepszyc­h lekkoatlet­ów 2013 r.
Shelly-Ann Fraser-Pryce i Usain Bolt odebrali w niedzielę w Monte Carlo nagrody dla najlepszyc­h lekkoatlet­ów 2013 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland