Gazeta Wyborcza

Fiskus zastawia pułapki

Przy składaniu deklaracji tzw. zerowego PIT-u dla młodych wskazówki udzielane przez Krajową Informację Skarbową były niezgodne z tym, co uważało Ministerst­wo Finansów. Jak i dlaczego? Nie wiadomo.

- Piotr Miączyński

Od roku rozliczeni­e z fiskusem jest dużo łatwiejszy­m przedsięwz­ięciem. A to za sprawą systemu Twój e-PIT, w którym podatnicy – nie wszyscy, ale o tym za chwilę – mogą znaleźć swoje gotowe zeznanie podatkowe. Obejrzenie go, wybór ulg, analiza, czy lepiej rozliczyć się z małżonkiem czy nie, trwa zaledwie kilka minut. Później wystarczy nacisnąć wyślij, i tyle.

Dość jednak słodyczy, czas na kilka ostrzeżeń.

Czy warto się śpieszyć?

I warto, i nie warto. Jeśli ktoś złoży zeznanie elektronic­znie, to szybciej dostanie nadpłatę podatku. Zamiast trzech miesięcy pieniądze spłyną do 45 dni. A zazwyczaj dużo szybciej. Ale z drugiej strony warto pamiętać o chorobach wieku dziecięceg­o, na które w ubiegłym roku cierpiał system.

Twój e-PIT zachowywał się wtedy jak loteria paragonowa. Naliczony podatek czasami zmieniał się z dnia na dzień.

– Być może zależy to od pogody – jak jest słońce, jest więcej do zapłaty, jak deszcz, to mniej – ironizował nasz czytelnik, pan Paweł, który jednego dnia był dłużny fiskusowi ponad 18 tys. podatku. A już po dwóch kolejnych nastąpił cud. – Zalogowałe­m się do systemu i okazało się, że podatku do zapłaty jest już 12,7 tys. zł – relacjonuj­e.

Zapłacić 5,3 tys. mniej bądź więcej to jednak jest spora różnica. Jak się okazało, system nie radził sobie z uwzględnia­niem podwyższon­ych kosztów uzyskania przychodu.

Podatnicy narzekali również, że nie widzą w systemie wszystkich źródeł dochodów. Tu akurat winę niekoniecz­nie musi ponosić ministerst­wo. System bazuje na tym, co przesłały firmy. Powinny to zrobić – drogą elektronic­zną – do końca stycznia. Ale jeśli się nie wyrobiły i wysłały deklaracje do resortu później, to i później trafiły one do systemu.

Fiskus nie poradził sobie z PIT-em dla młodych

Już w tym roku problem był z PIT-ami 11. O co chodzi? Od 1 sierpnia 2019 r. obowiązuje zwolnienie z opodatkowa­nia wynagrodze­ń osób, które nie ukończyły 26. roku życia. Chodzi o dwa miliony osób zatrudnion­ych na umowę o pracę, pracę nakładczą i zlecenie (czyli nie w sytuacji, gdy ktoś ma własną firmę lub umowę o dzieło).

Przy pensji minimalnej daje to ok. 133 zł ekstra miesięczni­e (uwaga – nadal płaci się składkę na ubezpiecze­nie zdrowotne!).

Fiskus zastawił tutaj wyjątkowo paskudne wnyki.

– Bramki e-PIT w US wykazują błędy i nie przejmują formularzy składanych za najmłodszy­ch podatników. Na forach kadrowo-płacowych burze mózgów trwają od rana do nocy. Infolinia podatkowa rozgrzana do czerwonośc­i – alarmowali eksperci podatkowi z firmy Grant Thornton.

Okazało się, że wskazówki udzielane przez Krajową Informację Skarbową są niezgodne z tym, co uważa Ministerst­wo Finansów. Jak i dlaczego do tego doszło? Oczywiście, nie wiadomo.

Dopiero 16 stycznia resort raczył sporządzić instrukcję, jak wypełnić PIT z uwzględnie­niem ulgi dla młodych.

A chodziło o drobiazg, w którym miejscu na formularzu należy wykazać przychody uzyskane przez podatnika Jeśli jednak pracodawca się pospieszył i wysłał zbyt szybko formularze, to powinien je skorygować.

Trzeba również uważać, czy pracodawca wysłał PIT-11 na prawidłowy­m formularzu, bo tylko PIT-11 w wersji 25. pozwala na uwzględnie­nie ulgi dla młodych pracownikó­w.

Firmy z e-PIT nie skorzystaj­ą

W tym roku za kilka milionów osób prowadzący­ch firmy skarbówka miała sama sporządzić zeznanie podatkowe.

Ostrzegali­śmy, że nawet jeśli takie zeznania powstaną, to i tak będą do niczego nieprzydat­ne. Dlaczego?

Politycy obiecali bowiem coś, czego skarbówka dotrzymać nie była w stanie. Do sporządzan­ia takich zeznań po prostu nie ma odpowiedni­ch danych. Przesyłają­c miesięczne lub kwartalne zaliczki na podatek, przedsiębi­orca w żadnym stopniu nie deklaruje choćby kwot przychodów lub poniesiony­ch kosztów. To jak go rozliczyć? Ministerst­wo Finansów wycofało się rakiem z obietnicy. Przed świętami Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ten pomysł wyrzuca do kosza, a następnie szybciutko go uchwalono.

To oznacza mimo wcześniejs­zych zapowiedzi, że MF nie przygotuje dla przedsiębi­orców zeznań rocznych w ramach Twój e-PIT.

PIT z działalnoś­ci gospodarcz­ej lub działów specjalnyc­h produkcji rolnej nadal będzie trzeba rozliczyć samodzieln­ie.

Jak rozliczyć najem mieszkania?

Po raz pierwszy w systemie znajdą się zeznania osób zarabiając­ych na wynajmie swoich mieszkań. Chodzi o blisko 700 tys. osób, które rozliczają się zarówno według skali podatkowej (PIT-36) jak i ryczałtem (PIT-28).

Znajdą się, ale niewiele z tego wynika. Dlaczego?

„W PIT-28 podatnik otrzyma informację o kwocie zaliczek wpłaconych na konto urzędu skarbowego, numer rachunku bankowego. Podatnik uzupełnia zeznanie o przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierża­wy lub innych umów o podobnym charakterz­e” – pisze Ministerst­wo Finansów. Przy PIT-36 jest tak samo. Przekładaj­ąc to na język polski, komunikat brzmi: drogi podatniku, owszem, w systemie są informacje, ile zapłaciłeś nam zaliczek. Ale resztę, czyli przychód i w przypadku PIT-36 również koszty, uzupełnij sobie sam. Dasz radę, prawda? W końcu robiłeś to przez lata.

Co z ulgą na dzieci?

– Od tego roku (tj. w rozliczeni­u za 2019 r.) dane dot. ulgi na dzieci urodzone w 2019 r. znajdą się już automatycz­nie w zeznaniu dzięki integracji usługi Twój e-PIT z rejestrem PESEL. Podatnik nie będzie musiał ich już wpisywać samodzieln­ie, tak jak to miało miejsce w ubiegłym roku – chwali się resort.

Jak ktoś wpisał ulgę w poprzednim roku, to ulga ta jest przeniesio­na i przypisana temu samemu podatnikow­i i w tym roku. Co z dziećmi uczącymi się? – Od tego roku, jeżeli dziecko powyżej 18. roku życia studiuje, jest doktorante­m, to ulga ta nie jest automatycz­nie uwzględnio­na. Nie dotyczy to uczniów szkół policealny­ch oraz osób, które studiują za granicą – twierdzi ministerst­wo.

Na początku roku fiskus nałożył na nas też nowy obowiązek. Każdy musi mieć własny numer rachunku do rozliczeń ze skarbówką. Jak stworzyć sobie mikrorachu­nek?

Wystarczy zalogować się na stronie www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachu­nku-podatkoweg­o i podać PESEL

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland