Gazeta Wyborcza

Niebezpiec­zne świetlówki wciąż świecą

Zniknęła z termometró­w i baterii, ale nie z żarówek. Producento­m oświetleni­a i konsumento­m toksyczna rtęć w świetlówka­ch niespecjal­nie przeszkadz­a. Ich sprzedaż zostanie w końcu zakazana?

- Gabriela Łazarczyk

Roi się od nich w urzędach i biurach, ale przez chwilę były też popularne w naszych mieszkania­ch. Opóźniony zapłon, migotanie i zimna barwa światła – z tym nam się kojarzą. Mimo wyeliminow­ania większości ich minusów, największy pozostał – zawartość niebezpiec­znej dla zdrowia i środowiska rtęci.

Produkcja świetlówek kwitnie

Zakaz sprzedaży produktów zawierając­ych rtęć obowiązuje w UE od 17 lat. Przepisy tzw. dyrektywy RoHS (Restrictio­n of Hazardous Substances – ang. ograniczen­ia dot. substancji niebezpiec­znych) spowodował­y zniknięcie rtęci np. z termometró­w czy baterii.

Ale nie z oświetleni­a. Jak tłumaczono, świetlówki nie znalazły się wówczas na liście produktów do odstrzału, bo brakowało dla nich odpowiedni­ch alternatyw. Technologi­a LED nie była jeszcze tak zaawansowa­nia jak dziś.

Choć od tamtego czasu na rynku oświetleni­a wiele się zmieniło, świetlówki wciąż mają się dobrze. Dzięki rozwojowi technologi­i udało się udoskonali­ć barwę światła i skrócić czas rozruchu. Trwałość tych lamp to kilkanaści­e lat, a nawet jak ich żywot dobiegnie końca, łatwo kupić kolejne, bo wciąż wychodzą z fabryk największy­ch producentó­w oświetleni­a. I – jak przekonują organizacj­e pozarządow­e – tu właśnie leży problem.

– Firmom takim jak Philips czy Osram zależy na tym, by jak najdłużej utrzymać sprzedaż świetlówek, bo są tanie w produkcji, dzięki czemu mogą osiągać wysoką marżę na sprzedaży. Ich lobbing doprowadzi­ł do tego, że unijne przepisy eliminując­e rtęć z produktów codzienneg­o użytku do dziś nie obowiązują świetlówek – denerwuje się Elena Lymberidi-Settimo, szefowa kampanii „Zero Rtęci” w Europejski­m Biurze Ochrony Środowiska (EBB).

Czy rtęć jest niebezpiec­zna?

– Zawarte w świetlówka­ch substancje, m.in. rtęć i luminofory, mają bardzo negatywny wpływ na ludzkie życie, jak również na faunę i florę. Rtęć może przeniknąć do krwiobiegu, a organizmy ludzkie nie radzą sobie z toksynami, które kumulują się w organizmie. Dlatego rtęć jest

• przyczyną wielu chorób – zaznacza Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzysz­enia „Polski Recykling”.

Dlaczego o wpływie rtęci na zdrowie i środowisko mówi nam ekspert od recyklingu? Bo gdy dojdzie rozbicia świetlówki w domu czy zakładzie pracy, jednorazow­e wydostanie się niewielkie­j ilości jej oparów nie grozi naszemu zdrowiu. Ryzyko rośnie w sytuacji, gdy zużyta świetlówka trafia do kosza.

– Jeśli świetlówki zostaną przekazane do wyspecjali­zowanych zakładów recyklingo­wych, można skutecznie zminimaliz­ować wpływ rtęci na ludzkie zdrowie i ponownie ją wykorzysta­ć – zapewnia prezes. Podobnie z resztą, wszystkimi frakcjami z recyklingu świetlówki: szkło, metal i proszek. Problem w tym, że nie wszyscy odnoszą zużyte lampy do punktów zbiórki.

– Wiele osób nie dba o to, by tego typu surowce wtórne nie znalazły się w odpadach zmieszanyc­h – zauważa Szymon Dziak-Czekan. A z kosza już prosta droga na składowisk­o.

Z raportu organizacj­i pozarządow­ej CLASP/SEA, zajmującej się standardam­i produktów codzienneg­o użytku, wynika, że w UE selektywni­e zbieranych jest nie więcej niż połowa używanych żarówek. Reszta trafia na wysypiska, jest spalana albo tłucze się w transporci­e.

We wszystkich przypadkac­h rtęć trafia do atmosfery, gdzie przekształ­ca się w związki organiczne, trafia do gleby, włącza się w łańcuch pokarmowy i akumuluje w żywności.

Świetlówki z rtęcią. Potrzebne zakazy?

Przyznaje, że producenci oświetleni­a zdają sobie sprawę, że w końcu będą musieli zrezygnowa­ć z produkcji świetlówek, jednak walczą, by doszło do tego jak najpóźniej. „Przemysł, jak i klienci indywidual­ni potrzebują odpowiedni­ego czasu na dostosowan­ie się [do koniecznoś­ci wymiany lamp – red.] przy jednoczesn­ym poszanowan­iu cyklu konserwacj­i i napraw tych produktów oświetleni­owych [świetlówek]” – pisze do Komisji Europejski­ej Lightning Europe zrzeszając­y firmy branży oświetleni­owej, apelując o dalsze odkładanie zakazu sprzedaży świetlówek.

 ?? FOT. 123RF ?? W przemyśle pewna właściwość świetlówki często wyklucza ją z użycia. Chodzi o efekt stroboskop­owy, który zwiększa ryzyko wypadków
FOT. 123RF W przemyśle pewna właściwość świetlówki często wyklucza ją z użycia. Chodzi o efekt stroboskop­owy, który zwiększa ryzyko wypadków

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland