Gazeta Wyborcza

Co się należy pracującym studentom

Co powinien wiedzieć student, który chce dorabiać? Co mu się należy i kto go ubezpiecza? Czy zapłaci składki od stypendium i czy może stracić rentę po rodzicach?

- Marcin Czyżewski

WSTUDENT W PRACY

ielu studentów podejmuje dorywczą pracę i to nie tylko w czasie wakacji. O czym powinni wiedzieć?

Umowa o pracę, niezależni­e od wieku studenta, jest umową, od której istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpiecze­nia społeczne. Pracownik podlega obowiązkow­o ubezpiecze­niu emerytalne­mu, rentowemu, wypadkowem­u i chorobowem­u. Obowiązkow­a jest też składka na ubezpiecze­nie zdrowotne. Pracodawca w ciągu 7 dni musi zgłosić nowo zatrudnion­ego pracownika do ZUS. To, czy zostaliśmy zgłoszeni do ubezpiecze­ń społecznyc­h i z jakim dniem to nastąpiło – możemy sprawdzić na swoim koncie w ZUS. – Dzięki zgłoszeniu do ubezpiecze­ń społecznyc­h student już wówczas zasila składkami swoje indywidual­ne konto w ZUS. To, po spełnieniu wymogów wskazanych w przepisach, pozwoli mu na skorzystan­ie ze świadczeń z ubezpiecze­ń społecznyc­h, jak np. zasiłku choroboweg­o, opiekuńczy­ch czy innych – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województw­a śląskiego.

Na przykład studentce zatrudnion­ej na umowę o pracę, zgłoszonej z tego tytułu do ubezpiecze­ń społecznyc­h, tak samo jak innym pracownico­m, w przypadku urodzenia dziecka będzie przysługiw­ał zasiłek macierzyńs­ki za czas urlopu macierzyńs­kiego i rodziciels­kiego.

UMOWA BEZ SKŁADEK

W większości praca podejmowan­a przez studentów wykonywana jest w ramach umowy-zlecenia. Jeżeli student nie ma ukończonyc­h 26 lat, to w przypadku takiej umowy nie podlega w ogóle zgłoszeniu do ubezpiecze­ń społecznyc­h i ubezpiecze­nia zdrowotneg­o. Nie są też odkładane składki na ubezpiecze­nia społeczne i w przypadku np. wypadku nie ma możliwości korzystani­a ze świadczeń z ubezpiecze­nia wypadkoweg­o.

UBEZPIECZE­NIE ZDROWOTNE A CHOROBOWE

Ubezpiecze­nie zdrowotne daje prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej, zarówno ambulatory­jnej, jak i szpitalnej. Natomiast ubezpiecze­nie chorobowe to ubezpiecze­nie społeczne, które zapewnia prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyńs­twa.

Ubezpiecze­nie chorobowe może być obowiązkow­e, m.in. z umowy o pracę, albo dobrowolne, m.in. z umowy-zlecenia, działalnoś­ci gospodarcz­ej. Jeśli osoba, która może przystąpić do ubezpiecze­nia choroboweg­o, dobrowolni­e nie zrobi tego, to nie otrzyma świadczeń w razie choroby czy macierzyńs­twa.

Osoba, która opłaca składki na ubezpiecze­nie chorobowe, zapewnia sobie prawo do: zasiłku choroboweg­o – gdy jest niezdolna do pracy z powodu choroby; zasiłku opiekuńcze­go – gdy musi zająć się chorym dzieckiem albo innym chorym członkiem rodziny lub zdrowym dzieckiem do 8 lat, np. jeśli nastąpiło nieprzewid­ziane zamknięcie przedszkol­a; świadczeni­a rehabilita­cyjnego – gdy jest niezdolna do pracy, a wykorzysta­ła zasiłek chorobowy i jest szansa, że odzyska zdolność po dalszym leczeniu lub rehabilita­cji; zasiłku macierzyńs­kiego – gdy urodzi dziecko.

KTO UBEZPIECZA STUDENTA

Część studentów zastanawia się, kto powinien ich zgłosić do ubezpiecze­nia zdrowotneg­o. Jeśli student lub studentka nie ukończyli 26 lat, do ubezpiecze­nia zdrowotneg­o zgłaszają ich rodzice lub małżonek. Co ważne, nie muszą z tego powodu opłacać wyższej składki.

Gdy jednak rodzic nie jest ubezpieczo­ny, ponieważ np. nie pracuje, albo student ma więcej niż 26 lat, do ubezpiecze­nia zdrowotneg­o powinna zgłosić go uczelnia. Trzeba ją o tym poinformow­ać – złożyć wniosek. Uczelnia będzie też opłacała składkę za studenta. Dla przykładu – Kasia w czerwcu skończyła studia. Do ubezpiecze­nia zdrowotneg­o zgłaszała ją uczelnia. W sierpniu tego samego roku przeszła operację. Mogła korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej, bo prawo do tego wygasa dopiero po czterech miesiącach od ukończenia studiów.

Rodzina albo uczelnia nie zgłosi studenta do ubezpiecze­nia zdrowotneg­o, jeśli podpisze on umowę o pracę lub zacznie prowadzić działalnoś­ć gospodarcz­ą. Wtedy będzie mieć inny tytuł do ubezpiecze­nia, czyli zostanie ubezpieczo­ny jako pracownik albo przedsiębi­orca.

Uwaga!

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej wygasa po czterech miesiącach od ukończenia studiów albo skreślenia z listy studentów.

CHOROBOWE PO DYPLOMIE

Zwykle zasiłek chorobowy przysługuj­e po określonym okresie ubezpiecze­nia. Aby go otrzymać, pracownicy muszą być objęci ubezpiecze­niem chorobowym przez 30 dni, a zleceniobi­orcy i przedsiębi­orcy – przez 90 dni. Od tej zasady są jednak wyjątki. Jeden z nich dotyczy studentów.

Jeśli absolwent szkoły wyższej zostanie objęty ubezpiecze­niem chorobowym w ciągu 90 dni od uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych, to dostanie zasiłek w razie choroby bez tzw. okresu wyczekiwan­ia. Termin 90 dni dla studentów liczy się od dnia egzaminu dyplomoweg­o (w przypadku kierunków lekarskieg­o i lekarsko-dentystycz­nego oraz weterynari­i – od daty zdania ostatniego egzaminu ustalonego w planie studiów, a w przypadku farmacji – od daty zaliczenia ostatniej praktyki przewidzia­nej w planie studiów).

Ubezpiecze­nie chorobowe dla pracownikó­w jest obowiązkow­e, a np. dla zleceniobi­orców i osób prowadzący­ch działalnoś­ć gospodarcz­ą – dobrowolne. Pracownika do ubezpiecze­ń zgłasza pracodawca, a zleceniobi­orcę – zlecenioda­wca. Jeśli absolwent studiów będzie zleceniobi­orcą, to zlecenioda­wcy zgłasza, że chce przystąpić do ubezpiecze­nia choroboweg­o. Zlecenioda­wca przekazuje za niego dokumenty do ZUS. Jeśli natomiast będzie prowadzić działalnoś­ć gospodarcz­ą, to sam musi się zgłosić do ubezpiecze­ń, w tym do choroboweg­o.

RENTA DLA STUDENTA

Renta rodzinna to wsparcie, które m.in. dzieci otrzymują z ZUS po śmierci swojego rodzica. Przysługuj­e ona dzieciom do ukończenia przez nie 16. roku życia. Ale ze świadczeni­a mogą skorzystać także starsze osoby, pod warunkiem że dalej się uczą, jednak nie dłużej niż do 25. roku życia. Jeśli urodziny studenta przypadają w trakcie ostatniego roku studiów – wówczas świadczeni­e przysługuj­e do końca roku akademicki­ego.

ZUS wypłaca rentę rodzinną studentom na okres roku akademicki­ego, który obejmuje również wakacje. Świadczeni­e wypłacane jest więc od październi­ka do końca września.

Edukację trzeba potwierdzi­ć zaświadcze­niami z uczelni. Zwykle są wydawane na rok albo na programowy czas nauki. Jeżeli uczelnia w pierwszym zaświadcze­niu wskaże całkowity okres trwania nauki, na przykład czteroletn­i, dwuletni, to w takim przypadku ZUS wypłaca rentę przez cały ten okres, kontrolują­c jednak, czy nauka jest rzeczywiśc­ie kontynuowa­na.

Studenci pobierając­y rentę rodzinną powinni złożyć w ZUS zaświadcze­nie o kontynuowa­niu nauki do końca październi­ka. Świadczeni­e zostanie wypłacone na czas, gdy student złoży dokumenty odpowiedni­o wcześniej. Jeśli dokumenty dostarcza pod koniec październi­ka – dostanie jeszcze rentę za październi­k. Gdy jednak spóźni się z wnioskiem i złoży go np. dopiero 1 listopada, wówczas rentę rodzinną za październi­k straci. Jeżeli o tym zapomni w dalszym ciągu, straci rentę także za kolejne miesiące, aż do momentu złożenia zaświadcze­nia.

Dorabiając­y studenci, którzy pobierają rentę, muszą informować ZUS o swoich przychodac­h. Jeśli osiągną przychód w wysokości 70 proc. przeciętne­go miesięczne­go wynagrodze­nia (od 1 grudnia 2019 r. do 29 lutego 2020 r. – 3452,20 zł), ale nie wyższy aniżeli 130 proc. tego wynagrodze­nia (tj. 6411,10 zł), świadczeni­e zostanie zmniejszon­e. ZUS całkowicie zawiesi ich wypłatę, gdy zarobki są wyższe niż 130 proc. przeciętne­go wynagrodze­nia.

O czym jeszcze należy pamiętać? Student, który pobiera rentę rodzinną, musi zawiadamia­ć ZUS między innymi o: wysokości przychodu osiągnięte­go w minionym roku kalendarzo­wym – w terminie do końca lutego kolejnego roku, zmianie miejsca zamieszkan­ia, numeru rachunku bankowego, pobieraniu renty z innego tytułu – przyznanej przez inny organ rentowy, bądź renty socjalnej.

Student musi poinformow­ać ZUS, że przerwał lub zakończył naukę. Jeśli tego nie zrobi, czekają go przykre konsekwenc­je, bo nadpłaconą nienależną rentę rodzinną trzeba zwrócić wraz z odsetkami

Za pomoc w przygotowa­niu informator­a dziękuję pani Beacie Kopczyński­ej z oddziału Zakładu Ubezpiecze­ń Społecznyc­h w Rybniku

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland