Gazeta Wyborcza

Jak FSB produkuje „terror

Sąd w Penzie skazał siedmiu antyfaszys­tów na kary od sześciu do 18 lat łagrów za terroryzm. Podstawą wyroku były zeznania oskarżonyc­h wymuszone torturami.

- Wacław Radziwinow­icz

Przed sądem wojskowym na jego wyjazdowym posiedzeni­u stanęli cywile w wieku od 23 do 31 lat. Łączyło ich to, że razem bawili się w wojnę w lasach pod Penzą, czyli uprawiali popularny w Rosji strajkbol – podobną do paintballa grę, w której zamiast kulek z farbą używa się plastikowy­ch pocisków.

To akurat nie jest u naszych sąsiadów zakazane, a nawet wspierane przez władze, które sporym nakładem sił i środków starają się rozpalić wojownicze nastroje wśród młodzieży i odrodzić radziecką tradycję pionierski­ej zarnicy – zabawy w podchody w wersji hard, podczas której dzieci miały kontakt z prawdziwą bronią i ładunkami wybuchowym­i.

Młodzi mężczyźni z Penzy oprócz gry w strajkbol wykazywali się, jak pisze rosyjska prasa, „aktywną postawą społeczną”: pomagali starszym, bezdomnym, opiekowali się porzuconym­i zwierzętam­i. Są jednak antyfaszys­tami i podpadli miejscowym nacjonalis­tom zblatowany­m z agentami służb specjalnyc­h.

I stąd wzięło się zaintereso­wanie służb amatorami strzelanek, a w konsekwenc­ji – „sprawa Sieci”. Trzy lata temu przeciw młodym mężczyznom z Penzy i ich kolegom z Sankt Petersburg­a, Orła oraz Omska wszczęto śledztwo. Oskarżono ich o stworzenie tajnej organizacj­i Sieć, która miała planować zamachy w czasie mistrzostw świata w piłce nożnej w 2018 r., by doprowadzi­ć w ten sposób do zamieszani­a w kraju, a w konsekwenc­ji – przewrotu.

Przesłucha­nie z paralizato­rem

Trybunał wojskowy uznał, że to wszystko prawda, i w poniedział­ek skazał 27-letniego Dmitrija Pczelincew­a na 18 lat ciężkiego łagru za „zorganizow­anie struktury terrorysty­cznej”. Za to samo plus „nielegalne posiadanie broni” (miał dwa zarejestro­wane

• na siebie karabiny myśliwskie) o dwa lata krócej ma siedzieć 23-letni Ilija Szakurski. Ich koledzy za przynależn­ość do rzekomej Sieci dostali wyroki od sześciu do trzynastu lat łagru.

Koronnym dowodem pozwalając­ym skazać całą siódemkę na bezprecede­nsowo drakońskie kary miały być zapisy w komputerze Pczelincew­a, przedstawi­ające strukturę i zbrodnicze plany Sieci. Kiedy jednak na sali rozpraw prokurator­zy próbowali zaprezento­wać zapisy z twardego dysku komputera „terrorysty”, okazało się, że nie działa. Pokazali więc „kopie”. Przedstawi­one dokumenty zostały jednak sporządzon­e już po aresztowan­iu członków rzekomej Sieci. Ich autorem był Wiaczesław Szepielew, którego obrońcy aresztowan­ego zidentyfik­owali jako etatowego agenta FSB.

Jako dowody pozostały więc tylko zeznania samych oskarżonyc­h. Wszystkich bardzo obciążył ich kolega Jegor Zorin, który natychmias­t po aresztowan­iu zgodził się współpraco­wać ze śledczymi, za co dostał łagodną karę – trzy lata łagru w zawieszeni­u.

Pozostali „terroryści” przyznali się do uczestnict­wa w organizacj­i, ale ich zeznania zostały wymuszone.

Dziennikar­ze Jekaterina Małyszewa i jej mąż Jewgienij nakręcili o „sprawie Sieci” film.

Mówią, że więzienie naprawia ludzi. Jestem antyfaszys­tą. Wymagacie ode mnie, bym za kratami został faszystą?

WASILIJ KUKSOW Skazany na dziewięć lat łagru

 ?? FOT. DAVID FRENKEL / AP ?? – Prędzej czy później agenci służb Putina staną przed „swoim trybunałem norymbersk­im” za fabrykowan­ie oskarżeń – powiedział w mowie końcowej Dmitrij Pczelincew
FOT. DAVID FRENKEL / AP – Prędzej czy później agenci służb Putina staną przed „swoim trybunałem norymbersk­im” za fabrykowan­ie oskarżeń – powiedział w mowie końcowej Dmitrij Pczelincew

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland