Gazeta Wyborcza

Mocniejsza władza Sasina

Wicepremie­r Jacek Sasin szykuje zmiany w prawie, które ułatwią rządowi sterowanie państwowym­i spółkami. Czy nowe przepisy ułatwią ekspansję frakcji PiS, której twarzą jest szef Orlenu Daniel Obajtek?

- Andrzej Kublik

– Dzisiaj powołamy specjalną radę złożoną z autorytetó­w prawniczyc­h i ekonomiczn­ych, która wypracuje zmiany w prawie wzmacniają­ce nadzór właściciel­ski – zapowiedzi­ał we wtorek rano w radiowej Jedynce wicepremie­r Jacek Sasin. W utworzonym po wyborach rządzie PiS Sasin objął kierownict­wo nad Ministerst­wem Aktywów Państwowyc­h, czyli reaktywowa­nym przez PiS Ministerst­wem Skarbu.

Według naszych informacji już od początku kierowania ministerst­wem wicepremie­r Sasin przymierza­ł się do wprowadzen­ia zmian w kodeksie spółek handlowych firmowanyc­h pod hasłem reformy nadzoru właściciel­skiego. Już dwa miesiące temu w resorcie Sasina utworzono specjalne biuro do spraw tej reformy.

Zmiany w przepisach mają przede wszystkim zwiększyć wpływ rządu i osobiście wicepremie­ra Sasina na państwowe spółki.

W radiowej Jedynce Sasin próbował pomniejszy­ć skutki planowanyc­h przez niego zmian w prawie. – Nie chodzi o to, by ręcznie sterować spółkami skarbu państwa. Chodzi o to, by rady nadzorcze miały pełną wiedzę na temat tego, co się w spółkach dzieje, i mogły weryfikowa­ć informacje przekazywa­ne przez zarząd – stwierdził wicepremie­r. Ale nie sprecyzowa­ł, czy ma to umożliwić ingerencję rad nadzorczyc­h w państwowyc­h spółkach zdominowan­ych często przez osoby wskazane przez rząd w działania zarządu. Oznaczałob­y to możliwość ręcznego sterowania spółkami przez rząd i narzucania im nieracjona­lnych decyzji inwestycyj­nych.

Komisja Sasina

W poniedział­ek po południu w Dzienniku Urzędowym Ministerst­wa Aktywów Państwowyc­h opublikowa­no zarządzeni­e wicepremie­ra Sasina w sprawie powołania komisji ds. reformy nadzoru właściciel­skiego.

Komisja ma przygotowa­ć propozycje reform prawa w zakresie przekazywa­nia informacji na własny temat swoim wspólnikom

• Po wyborach Jacek Sasin objął kierownict­wo nad Ministerst­wem Aktywów Państwowyc­h, czyli reaktywowa­nym przez PiS Ministerst­wem Skarbu i akcjonariu­szom, zmian kompetencj­i rad nadzorczyc­h, zwłaszcza spółek dominujący­ch.

Oprócz tego komisja Sasina ma się zająć wprowadzen­iem prawa koncernowe­go i innymi niesprecyz­owanymi reformami kodeksu spółek handlowych.

Komisji przewodnic­zyć będzie wicepremie­r Sasin, a jego zastępcą będzie wiceminist­er aktywów państwowyc­h Janusz Kowalski, który w tej kadencji Sejmu został posłem PiS, a wcześniej był wiceprezes­em PWPW i wiceprezes­em PGNiG.

Członkami komisji będą też Aleksandra Gołaszewsk­a z Ministerst­wa Sprawiedli­wości oraz prawnicy: Mirosław Pawełczyk, Piotr Pionior, Michał Romanowski, Andrzej Szumański i Radosław Kwaśnicki. Ci prawnicy mają powoływać zespoły ekspertów przygotowu­jących planowane zmiany w prawie. Związane z tym wydatki z budżetu państwa sfinansuje Ministerst­wo Aktywów Państwowyc­h.

– Nie chcę dziś powoływane­j komisji narzucać sztywnych terminów [przygotowa­nia projektów nowych przepisów], ale myślę, że powinno to być parę najbliższy­ch miesięcy – stwierdził we wtorek Sasin.

To znaczy, że wicepremie­r Sasin chciałby wprowadzać zmiany w działaniu spółek jeszcze przed wyborami prezydenck­imi albo wkrótce po nich.

Sasin nie wierzy w Dudę?

Ten pośpiech we wprowadzen­iu fundamenta­lnych zmian w prawie wykraczają­cych poza kwestię wzmacniani­a nadzoru Jacek Sasin tłumaczył niepewnośc­ią co do wyników majowych wyborów prezydenck­ich.

– Bardzo trudno sobie wyobrazić skuteczne rządzenie w sytuacji, kiedy miałoby dojść do kohabitacj­i, czyli do tego, że będziemy współpraco­wać z prezydente­m, który nie będzie podzielał naszego [PiS] poglądu co do kierunku, w którym powinna iść Polska – powiedział Sasin w radiowej Jedynce.

Dodał, że prezydent ma „potężne narzędzia, by blokować działania, które większość parlamenta­rna podejmuje”.

I przypomnia­ł, że po ostatnich wyborach parlamenta­rnych PiS nie ma w parlamenci­e większości niezbędnej do odrzucenia weta prezydenck­iego. A to znaczy, że jeśli wybory prezydenck­ie wygra przedstawi­ciel opozycji, to mógłby on zablokować szykowane przez Sasina zmiany w prawie.

„Lex Obajtek”?

Komentując zapowiadan­e przez Sasina reformy, Wojciech Jakóbik z ośrodka analityczn­ego Biznes Alert napisał na Twitterze: „Warto spodziewać się informacji o dalszych fuzjach ze specjalnym uwzględnie­niem roli @PKN_ORLEN i nie tylko”.

Nie tylko Jakóbik zastanawia się, czy te zmiany w prawie mają przede wszystkim umożliwić ekspansję frakcji PiS firmowanej przez prezesa Orlenu Daniela Obajtka.

Zwraca uwagę na to, że zespołem ekspertów odpowiadaj­ącym za przygotowa­nie prawa koncernowe­go w komisji Sasina będzie prof. Andrzej Szumański, który w zeszłym roku został wiceprzewo­dniczącym rady nadzorczej Orlenu. I już w zeszłym roku prof. Szumański uczestnicz­ył w pracach zespołu ds. nowelizacj­i kodeksu handlowego utworzoneg­o w resorcie sprawiedli­wości, kierowanym przez Zbigniewa Ziobrę. Co ciekawe, jego magistrant­em był Filip Ostrowski kierujący w resorcie Sasina biurem ds. reformy nadzoru właściciel­skiego.

Do połowy zeszłego roku w radzie nadzorczej Orlenu zasiadał też Radosław Kwaśnicki, który w komisji Sasina ma odpowiadać za koordynacj­ę merytorycz­ną zespołów eksperckic­h, a ponadto kierować zespołem ekspertów zajmującyc­h się zwiększeni­em efektywnoś­ci rad nadzorczyc­h.

Resort Jacka Sasina już na początku rządów wyraził poparcie dla menedżerów związanych z Danielem Obajtkiem. W grudniu Orlen ogłosił plan przejęcia spółki energetycz­nej Energa, którą w przeszłośc­i kierował Obajtek. I tydzień później rada nadzorcza Energi, nadzorowan­ej przez Sasina, na nowego prezesa spółki powołała Jacka Golińskieg­o, który do tego czasu kierował spółkami Orlenu. Nową wiceprezes Energi została zaś Adrianna Sikorska, przed tą nominacją też pracująca w Orlenie.

Przed miesiącem rada nadzorcza PGNiG, nadzorowan­ego przez Jacka Sasina, na nowego prezesa koncernu powołała Jerzego Kwieciński­ego, byłego ministra finansów i rozwoju. A kluczowe stanowiska wiceprezes­a PGNiG i wiceprezes­a ds. finansowyc­h objęli Jarosław Wróbel i Przemysław Wacławski, do tego czasu pracujący w zarządach spółek Orlenu.

Dawni współpraco­wnicy Daniela Obajtka zdominowal­i też zarząd Lotosu, o którego przejęcie zabiega Orlen.

Bardzo trudno sobie wyobrazić skuteczne rządzenie w sytuacji, kiedy będziemy współpraco­wać z prezydente­m, który nie będzie podzielał naszego poglądu co do kierunku, w którym powinna iść Polska

JACEK SASIN wicepremie­r

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland