Gazeta Wyborcza

Jeździ koleją i nocą bębni nogami o liście

- Mateusz Sowiński

Nadrzewek południowy

to nowy gatunek pasikonika, który pojawił się w Polsce.

W„Przeglądzi­e Przyrodnic­zym” ukazał się właśnie artykuł polskich entomologó­w, którzy przedstawi­li dane o jego rozpowszec­hnieniu.

Jak się okazuje, w latach 2013-2019 znaleziono aż 29 stanowisk tego gatunku. Prawie wszystkie w dużych miastach na południu, takich jak Rzeszów, Kielce, Katowice, Sosnowiec czy Opole.

Nowy pasikonik najlicznie­jszy jest jednak w Krakowie, gdzie zresztą w 2013 r. dostrzeżon­o go po raz pierwszy w Polsce.

Stanowiska­mi wysuniętym­i najdalej na północ są m.in. Mogilno, Poznań oraz Warszawa. Niewyklucz­one, że pasikonik wkrótce zawędruje jeszcze dalej.

NIE LATA, SKACZE

Jeśli go tam wypatrzyci­e, zgłoście to naukowcom, np. na adres grusleo@wp.pl, gdzie zbierane są dane na temat występowan­ia prostoskrz­ydłych w naszym kraju. Warto mieć oczy szeroko otwarte, zwłaszcza na jesieni, kiedy nadrzewek jest najlicznie­jszy.

Dorosłe osobniki giną tuż przed zimą, pozostawia­jąc jaja, które hibernują, ukryte w spękaniach kory. Na wiosnę wykluwają się z nich młode.

Nadrzewek południowy nie jest duży – osiąga 1,9 cm. Jest też cały zielony, więc łatwo go przeoczyć wśród liści drzew i krzewów.

Jego skrzydła są zredukowan­e do niewielkic­h łuseczek. Nie potrafi latać, ale natura obdarzyła go długimi, skocznymi odnóżami, dzięki którym może skakać.

Na końcu odwłoka ma długie przysadki odwłokowe. Na pierwszy rzut oka przypomina­ją szczypce, ale nie mają z nimi nic wspólnego. U samic na końcu odwłoka znajduje się też groźnie wyglądając­e pokładełko, które służy jednak tylko do składania jaj.

Nadrzewek południowy jest całkowicie niegroźny i ludzie nie mają powodów, aby się go obawiać.

JEŹDZI NA GAPĘ

W przeciwień­stwie do innych pasikonikó­w nie wydaje dźwięcznyc­h melodii. Zamiast tego bębni o powierzchn­ię liści za pomocą tylnych nóg. Bardzo cicho i głównie nocą. Pierwotnie żył tylko w południowo-zachodniej Europie, główne we Włoszech, na Bałkanach i południu Francji. Od 1950 r. zaczął marsz na północ. A właściwie jazdę. Specjalna budowa stóp ułatwia mu przyczepia­nie się do powierzchn­i samochodów. W Niemczech znaleziono żywe osobniki, które przejechał­y 50 km na przedniej szybie auta, innym nadrzewkom udało się pokonać odległość aż 360 km pod maską aut. Nadrzewek chętnie też podróżuje koleją, czego dowodzą osobniki znalezione w Warszawie, Rzeszowie i Kielcach w pobliżu torów.

ZJADA SZROTÓWKA!

Żywi się głównie drobnymi bezkręgowc­ami, których poszukuje w koronach drzew. Chętnie poluje na gąsienice szrotówka kasztanowc­owiaczka (Cameraria ohridella), który atakuje nasze kasztanowc­e. Oczywiście nie oznacza to od razu, że pożre całego szrotówka i będziemy go mieli z głowy. Zawsze to jednak lepiej, gdy nowy gatunek pomaga walczyć ze szkodnikie­m, niż żeby sam się nim stał.

 ??  ??
 ?? FOT. DOMENA PUBLICZNA ??
FOT. DOMENA PUBLICZNA

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland