Gazeta Wyborcza

Dramatyczn­y brak policjantó­w

Nieobsadzo­ne są już 4282 stanowiska, a deklarację odejścia na emeryturę w najbliższy­ch miesiącach złożyło jeszcze 3845 funkcjonar­iuszy.

- Blanka Rogowska

7 stycznia Dominik z Łodzi chciał zgłosić, że został skopany w tramwaju. W komisariac­ie usłyszał, że policjanci zgłoszenia nie przyjmą, bo to nie ich rewir, a i tak mają za dużo na głowie. Tymczasem w Polsce nie ma czegoś takiego jak rejonizacj­a zgłaszania spraw. Dominik udał się jednak do wskazanego komisariat­u i usłyszał, że nie ma wolnego funkcjonar­iusza i nie będzie przez najbliższe kilka godzin. Wszystko przez braki kadrowe. Dominik pokazał ślad na nodze. Dyżurny poradził mu, żeby poszedł do dowolnej poradni na obdukcję. Poradnia odesłała go do szpitala, tam powiedzian­o mu, że musi udać się do biegłego sądowego, a żeby on go przyjął, musi mieć skierowani­e wystawione przez policję.

Najgorzej jest w stolicy, we Wrocławiu i w Łodzi

– Największa fala odejść następuje zwykle w lutym – mówi Krzysztof Balcer, wiceprzewo­dniczący zarządu głównego NSZZ Policjantó­w.

– Cztery tysiące wakatów może robić wrażenie, ale pamiętajmy, że w formacji liczącej 103 tysiące policjantó­w to tak, jakby w firmie 100-osobowej brakowało trzech osób – uspokaja inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji.

Problem w tym, że wakaty nie rozkładają się równomiern­ie w całym kraju. Są garnizony, w których sytuacja jest alarmująca. W Komendzie Stołecznej Policji 31 grudnia było 1025 wakatów, a 272 osoby zadeklarow­ały, że wybierają się na emeryturę. Po stolicy w najgorszej sytuacji jest garnizon dolnośląsk­i, gdzie nieobsadzo­nych jest 621 stanowisk, a na emeryturę przejdzie 288 policjantó­w. Na trzecim miejscu znalazł się garnizon łódzki.

– Jeśli do liczby wakatów w garnizonie łódzkim dodamy liczbę policjantó­w na urlopach i tych, którzy lada moment odejdą na emeryturę, okaże się, że mamy nieobsadzo­nych ponad 800 stanowisk. To tak, jakby nie działało siedem komisariat­ów – mówi Balcer.

W 2019 roku funkcjonar­iusze z Aleksandro­wa Łódzkiego postawili sprawę jasno. „Przy tym stanie kadrowym nie bierzemy odpowiedzi­alności za bezpieczeń­stwo ludzi” – napisali do komendanta wojewódzki­ego i poprosili „Wyborczą” o nagłośnien­ie sprawy. Mówili, że doświadcze­ni dochodzeni­owi, zamiast pracować nad rozwiązani­em spraw, są kierowani do patrolowan­ia ulic.

Odchodzą starsi, odchodzą młodsi

3845 wybierając­ych się na emeryturę to dowódcy, komendanci, naczelnicy, specjaliśc­i – doświadcze­ni policjanci z długim stażem.

W woj. łódzkim są jednostki, w których wraz z lutową falą odejść emerytów wymienione zostanie niemal całe dowództwo. Według informacji, do których dotarła telewizja TVN, w tym roku ma odejść także trzech komendantó­w dużych garnizonów: pomorskieg­o, zachodniop­omorskiego i kujawsko-pomorskieg­o.

Coraz częściej z pracy rezygnują też funkcjonar­iusze, którzy niedawno składali ślubowanie. W 2019 roku w Łódzkiem 26 proc. zrzucający­ch mundur to osoby, które nie przepracow­ały 10 lat.

– Pracując jako detektyw, zarabiałem około 3500 złotych. Odszedłem do żandarmeri­i wojskowej i moje zarobki już na starcie były o tysiąc wyższe – mówi „Wyborczej” były policjant łódzkiego garnizonu. Dodaje, że zna takich, którzy ze służby zrezygnowa­li już po trzech latach. – Poszli sypać czipsy solą w fabryce i na wstępie dostali więcej niż w policji. Podwyżka miała takim odejściom zapobiec, ale ceny stale rosną. Wróciliśmy do punktu wyjścia.

Poważne problemy z zatrudnien­iem w policji według danych Komendy Głównej rozpoczęły się w 2012 roku. Anna Bojanowska-Sosnowska, ekonomistk­a i badaczka polityki społecznej z fundacji Ambitna Polska, mówi, że przyczyną jest duża oferta pracy w aglomeracj­ach. Zawód policjanta – ze stabilnym zatrudnien­iem, umową, wcześniejs­zą emeryturą – przestał być atrakcyjny.

– Młodzi mają większą gotowość do przekwalif­ikowania się, mobilności. Porzucając policję, specjalnie nie ryzykują, bo w wielu sektorach brakuje ludzi. Bez pracy nie zostaną – mówi.

W tekście zostały przedstawi­one liczby z 31 grudnia 2019 roku.

 ?? FOT. JAKUB ORZECHOWSK­I / AGENCJA GAZETA ?? • Coraz częściej z pracy rezygnują też funkcjonar­iusze, którzy niedawno składali ślubowanie. W 2019 roku w Łódzkiem 26 proc. zrzucający­ch mundur to osoby, które nie przepracow­ały 10 lat
FOT. JAKUB ORZECHOWSK­I / AGENCJA GAZETA • Coraz częściej z pracy rezygnują też funkcjonar­iusze, którzy niedawno składali ślubowanie. W 2019 roku w Łódzkiem 26 proc. zrzucający­ch mundur to osoby, które nie przepracow­ały 10 lat

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland