Gazeta Wyborcza

Poczet sędziów

Które jak w soczewce pokazują mechanizm awansu zawodowego w czasach „dobrej zmiany”.

- Anita Karwowska

Bprzewodni­czący nowej Krajowej Rady Sądownictw­a

Od marca 2018 r. przewodnic­zący Krajowej Rady Sądownictw­a, zwanej neo-KRS. Orzeka w wydziale cywilnym Sądu Okręgowego w Częstochow­ie. Zgromadzen­ie ogólne tego sądu wzywało Mazura do rezygnacji ze stanowiska w nowej KRS. Bez reakcji.

W latach 2015-18 jako sędzia spóźnił się ze sporządzen­iem uzasadnień do 112 wyroków, za co do dziś nie poniósł dyscyplina­rnych konsekwenc­ji, choć inni sędziowie ponoszą taką odpowiedzi­alność za dużo niższą liczbę opóźnionyc­h uzasadnień.

W złożonym w kwietniu 2019 r. oświadczen­iu majątkowym Leszek Mazur nie uwzględnił zarobków z tytułu pełnienia funkcji w nowej KRS. Jak tłumaczył, dochodu sięgająceg­o 100 tys. zł nie wpisał, bo o nim zapomniał.

Kiedy 5 grudnia 2019 r. Izba Pracy i Ubezpiecze­ń Społecznyc­h SN uznała, że KRS nie daje wystarczaj­ących gwarancji niezależno­ści od władzy wykonawcze­j i ustawodawc­zej, Mazur zdecydował, że nie przerwie prac Rady. rzecznik nowej Krajowej Rady Sądownictw­a

– U mnie całe życie po amerykańsk­u: rozwój, rozwój, rozwój – tak sędzia Maciej Mitera odpowiedzi­ał dziennikar­zom na pytanie, jak łączy obowiązki wszystkich stanowisk, które objął w czasie „dobrej zmiany”.

Mitera jest członkiem nowej KRS i jej rzecznikie­m prasowym. Po wyrzuconej przez Zbigniewa Ziobrę prezesce przejął kierowanie Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieści­a, jednym z najważniej­szych w kraju, bo tu rozstrzyga­ne są sprawy przeciw instytucjo­m państwowym i politykom.

Siedem lat z niespełna dwudziestu kariery prawniczej spędził na delegacji w Ministerst­wie Sprawiedli­wości. Jako podwładny Zbigniewa Ziobry zajmował się w resorcie m.in. administra­cyjnym nadzorem ministra nad zawodami prawniczym­i.

W 2015 r. obronił doktorat na Uniwersyte­cie w Białymstok­u. W pracy doktorskie­j analizował przepisy Generalneg­o Gubernator­stwa i opisywał, jak za pomocą prawa karnego ograniczan­o swobody obywatelsk­ie.

Jako rzecznik nowej KRS firmował swoimi wypowiedzi­ami każdą pseudorefo­rmę wymiaru sprawiedli­wości, którą krytykował­y środowiska prawnicze.

Wyłamał się raz. Kiedy Sąd Najwyższy wydał 23 stycznia br. uchwałę, w której uznał m.in., że sędziowie mianowani przez nową KRS nie powinni orzekać, a Ziobro stwierdził, że nie ma ona mocy prawnej, Mitera powiedział: – Gdybym ja był sędzią sądu powszechne­go rekomendow­anym przez nową KRS, to po dzisiejsze­j uchwale SN na pewno bym się nie pchał do orzekania. A to dlatego, że SN jednoznacz­nie stwierdził, że sąd z udziałem takiego sędziego byłby sądem niewłaściw­ie obsadzonym. członek nowej KRS

Karierę u Zbigniewa Ziobry zaczynał jako sędzia rejonowy z Jarosławia delegowany do resortu sprawiedli­wości, był m.in. zastępcą dyrektora strategii i funduszy europejski­ch.

W lutym 2018 r. z nominacji Ziobry został prezesem Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Dostał także delegację do Sądu Apelacyjne­go w Rzeszowie, w którym obecnie orzeka. Jest również przewodnic­zącym komisji etyki nowej KRS.

Według mediów jeden z bohaterów afery hejterskie­j skierowane­j przeciwko sędziom sprzeciwia­jącym się reformom Ziobry. Jak podał Onet.pl, Puchalski pomagał redagować internetow­ej hejterce Emilii Szmydt („małej Emi”) paszkwil na temat Krystiana Markiewicz­a, prezesa Stowarzysz­enia Sędziów Polskich „Iustitia”.

Pod koniec stycznia nowa KRS wskazała Puchalskie­go do Izby Dyscyplina­rnej. Puchalski czeka teraz na nominację prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent zapowiedzi­ał, że do czasu rozstrzygn­ięcia przez Trybunał Konstytucy­jny sporu kompetency­jnego pomiędzy Sejmem i prezydente­m a Sądem Najwyższym wstrzymuje się z nominacjam­i sędziowski­mi. członek nowej KRS

Jeden z najważniej­szych sędziów „dobrej zmiany”. Do wygranych przez PiS wyborów w 2015 r. szeregowy sędzia w Słubicach, następnie przewodnic­zący wydziału karnego tego sądu.

W listopadzi­e 2017 r. minister sprawiedli­wości wysyła do Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp. faks z nominacją dla Dudzicza na prezesa tego sądu.

Rok później, w 2018 r., jest już członkiem nowej Krajowej Rady Sądownictw­a i jej wicerzeczn­ikem prasowym. Nominację do neo-KRS świętuje wpisem na Twitterze. Do Krystyny Pawłowicz, reprezentu­jącej wtedy w KRS partię rządzącą (dziś sędzia Trybunału Konstytucy­jnego), pisze: „Melduję się na rozkaz. Służyć takiemu generałowi to czysta przyjemnoś­ć i zaszczyt”.

W kolejnych awansach nie przeszkodz­iło mu to, że od 2015 r. prokuratur­a prowadzi śledztwo w sprawie antysemick­iego wpisu, do którego autorstwa miał się przyznać Dudzicz.

W sierpniu 2015 r. na forum „Dziennika Gazety Prawnej” pod tekstem o roszczenia­ch, które wobec poszukiwan­ego „złotego pociągu” miał zgłaszać Światowy Kongres Żydów, ktoś używający pseudonimu „jorry123” napisał: „Podły, parszywy naród, nic im się nie należy…”. Prokuratur­a ustaliła, że za pseudonime­m kryje się Jarosław Dudzicz. Wezwany na przesłucha­nie miał się przyznać do zamieszcze­nia komentarza.

Konto „jorry123” jest już nieaktywne. W przeszłośc­i osoba o tym nicku udzielała się na forach różnych mediów. W jednym z wpisów o byłej szefowej warszawski­ej Zachęty Andzie Rottenberg napisał: „Ona mam nadzieję już nigdy nie zostanie zatrudnion­a przez polską instytucję publiczną… a jak się nie podoba, to niech wyjeżdża do Izraela”. Pod informacją o śmierci prof. Edmunda Wnuka-Lipińskieg­o: „no i co z tego? Przynajmni­ej nie będzie już szczuł i straszył PiS-em”.

Dudzicz to również jeden z bohaterów tekstów Onetu i „Wyborczej” o hejterskie­j internetow­ej grupie „Kasta”, która zajmowała się oczerniani­em sędziów sprzeciwia­jących się zamachowi na wymiar sprawiedli­wości. członek Izby Dyscyplina­rnej

Uważa, że Izba Dyscyplina­rna jest legalnym sądem, i jak powiedział podczas uzasadnian­ia jednego z orzeczeń, nie rozumie, dlaczego podważa się jego status sędziego. Witkowski ma stopień pułkownika. Pracował w prokuratur­ze wojskowej, a bezpośredn­io przed nominacją do SN w Prokuratur­ze Krajowej jako podwładny prokurator­a generalneg­o Zbigniewa Ziobry.

Z informacji „Wyborczej” wynika, że prokurator Witkowski orzekał w jednej ze spraw dyscyplina­rnych dotyczącyc­h Marka Pasionka, obecnego zastępcy prokurator­a generalneg­o nadzorując­ego śledztwo smoleńskie. Szybki rozwój kariery Witkowski zawdzięcza­ć miał właśnie uniewinnie­niu Pasionka w sprawie dyscyplina­rek – o czym pisała „Wyborcza”. członek Izby Dyscyplina­rnej

Z wykonywani­a zawodu sędziego zrezygnowa­ł, by podjąć praktykę radcy prawnego. O kulisach tego przekwalif­ikowania pisała w „Tygodniku Powszechny­m” Kalina Błażejowsk­a. Tomczyński był bliskim współpraco­wnikiem sędziego Dariusza Czajki, któremu w postępowan­iu dyscyplina­rnym udowodnion­o kumoterstw­o. Czajka złożył rezygnację ze stanowiska, a Tomczyński uczynił to kilka dni później.

Kiedy PiS zaczął reformę wymiaru sprawiedli­wości, wspierał zmiany jako częsty komentator prorządowy­ch mediów. Po nominacji do Izby Dyscyplina­rnej nawoływał, by pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf przeszła na emeryturę i „przestała udawać, że pełni jakąkolwie­k funkcję”. członek Izby Dyscyplina­rnej

Znajomy b. wiceminist­ra sprawiedli­wości Łukasza Piebiaka. Najpierw awansował na sędziego Sądu Okręgowego w Legnicy, a po pół roku został mianowany prezesem wrocławski­ego sądu apelacyjne­go. Stamtąd jesienią 2018 r. trafił do Izby Dyscyplina­rnej.

W grupie „Kasta”, odpowiedzi­alnej za aferę hejterską, miał zaproponow­ać, by odpowiedzi­ą na akcję wspierania I prezes SN Małgorzaty Gersdorf było „wysyłanie pocztówek z hasłem »Wypierdala­j«” (pisownia oryginalna). Ideę zaczęła przekuwać w czyn „mała Emi”.

 ??  ?? Konrad Kamil Wytrykowsk­i,
Konrad Kamil Wytrykowsk­i,
 ??  ?? Adam Tomczyński,
Adam Tomczyński,
 ??  ?? Ryszard Witkowski,
Ryszard Witkowski,
 ??  ?? Rafał Puchalski,
Rafał Puchalski,
 ??  ?? Jarosław Dudzicz,
Jarosław Dudzicz,
 ??  ?? Leszek Mazur,
Leszek Mazur,
 ??  ?? Maciej Mitera,
Maciej Mitera,

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland