Gazeta Wyborcza

Kalendariu­m ostatnich wyroków, orzeczeń i stanowisk

- Anita Karwowska

Najważniej­sze orzeczenia w sprawie ustaw sądowych i jak reagują na nie władze.

Wyrok TSUE

• 19 listopada 2019 r. Trybunał Sprawiedli­wości Unii Europejski­ej odpowiedzi­ał na zadane mu przez Sąd Najwyższy pytanie, czy Izba Dyscyplina­rna jest niezależny­m sądem, skoro pomogła ją obsadzić upolityczn­iona Krajowa Rada Sądownictw­a?

TSUE uznał, że to SN musi ocenić, czy Izba Dyscyplina­rna jest bezstronna. Wskazał też kryteria oceny, najważniej­szym jest niezależno­ść KRS. To Rada wskazuje prezydento­wi sędziów do powołania. W 2018 r. została upolityczn­iona przez rządzących.

Uchwały Sądu Najwyższeg­o

• 5 grudnia 2019 r. Sąd Najwyższy zrealizowa­ł orzeczenie TSUE. Izba Pracy i Ubezpiecze­ń Społecznyc­h SN uznała, że nowa KRS nie spełnia wymogów niezależno­ści i niezawisło­ści, a powołana przez nią Izba Dyscyplina­rna nie jest sądem. Później SN wydał dwa kolejne podobne orzeczenia. • 23 stycznia Sąd Najwyższy w składzie trzech Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpiecze­ń Społecznyc­h, wydał uchwałę dotyczącą składów sędziowski­ch, w których zasiadają osoby wskazane przez nową KRS. Z uchwały wynika, że wszystkie orzeczenia ID są wadliwe. Orzeczeń innych sądów obsadzonyc­h z pomocą upolityczn­ionej KRS (czyli sędziami mianowanym­i przez tę Radę) nie będzie można kwestionow­ać, ale przyszłe, wydane po 23 stycznia, będzie można wzruszyć.

Seria wniosków do Trybunału Konstytucy­jnego

• Dzień przed uchwałą SN, 22 stycznia, marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła wniosek do Trybunału Konstytucy­jnego „o rozstrzygn­ięcie sporu kompetency­jnego między Sejmem a Sądem Najwyższym oraz pomiędzy Prezydente­m RP a Sądem Najwyższym”. • 24 stycznia do TK zwróciła się również nowa KRS, która uważa, że sędzia nie może powstrzyma­ć się od orzekania, chyba że złożono go z urzędu lub zawieszono. A zgodnie z uchwałami SN nieprawidł­owo powołani sędziowie powinni wstrzymać się od orzekania. • 27 stycznia działania podjął również prezydent Andrzej Duda. We wniosku do TK zaskarżył przepisy kodeksu postępowan­ia cywilnego, karnego oraz ustawy o Sądzie Najwyższym, na które w swoich uchwałach powołał się SN. • 31 stycznia ze swoim wnioskiem dołączył premier Mateusz Morawiecki. Zadał pytanie, czy sądy mogą badać skład lub sposób wyboru członków KRS i powoływani­a sędziów. Jego zdaniem to działanie niezgodne z konstytucj­ą i wchodzące w kompetencj­e TK. • Po wniosku marszałek Sejmu TK zadecydowa­ł, że wstrzymuje stosowanie uchwały SN do czasu, aż rozstrzygn­ie spór. Według wielu prawników żadnego sporu nie ma, a wniosek Witek miał tylko służyć zablokowan­iu uchwały. Posiedzeni­e w tej sprawie zaplanowan­o w TK na 3 marca. • Sąd Najwyższy przedstawi­ł stanowisko, że postępowan­ie przed TK w tej sprawie powinno zostać umorzone, bo sporu kompetency­jnego tu nie ma.

W oczekiwani­u na kolejne orzeczenie TSUE

• Pod koniec październi­ka 2019 r. Komisja Europejska złożyła skargę do TSUE przeciwko Polsce w sprawie systemu dyscyplina­rnego dla sędziów. • W oczekiwani­u na orzeczenie Trybunału w styczniu br. Komisja Europejska złożyła wniosek do TSUE o zawieszeni­e Izby Dyscyplina­rnej. Ten środek tymczasowy zamroziłby – do czasu pełnego wyroku TSUE – sporne zapisy prawa dyscyplinu­jącego sędziów.

Trybunał poprosił polski rząd o złożenie wyjaśnień i dał czas na odpowiedź do 13 lutego, czyli do dziś. Ale decyzję o wydaniu zabezpiecz­enia może podjąć i bez tych wyjaśnień.

+

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland