Gazeta Wyborcza

Niejsze zło

-

ZUS TO MNIEJSZE RYZYKO

Pierwszy czynnik, który warto brać pod uwagę przy podejmowan­iu decyzji, dotyczy porównania potencjaln­ej stopy zwrotu z rynku kapitałowe­go obarczoneg­o sporym ryzykiem. Zwłaszcza po możliwym zwiększeni­u udziału skarbu państwa w kapitaliza­cji giełdy w wyniku reformy czy kształtu portfeli w nowym IKE (duży udział w WIG20, gdzie dominują „stare sektory”, niski udział inwestycji zagraniczn­ych) i stopy zwrotu w ZUS, bliżej powiązanej ze wzrostem płac czy inflacją i wzrostem gospodarcz­ym.

Od 1998 roku, gdy utworzono OFE, porównanie historyczn­ych stóp zwrotu nie wskazuje na faworyta – były one zbliżone w obu systemach (w ostatnich trzech latach waloryzacj­a konta indywidual­nego w ZUS wynosiła: 6,3 proc., 8,68 proc., 9,2 proc.), przy większej zmienności w OFE. Gdyby tak miało być także w przyszłośc­i, sugerowało­by to, że lepszy wybór to przejście do ZUS. Tu jednak odpowiedź na pytanie „ZUS czy OFE” zależy także od preferencj­i i akceptacji poziomu ryzyka przez oszczędzaj­ącego. Osoby o większej tolerancji na ryzyko mogą preferować nowe IKE.

OPŁATA PRZEKSZTAŁ­CENIOWA

Kolejny czynnik, który warto brać pod uwagę, to tzw. opłata przekształ­ceniowa w wysokości 15 proc. oszczędnoś­ci pobierana w sytuacji, gdy wybierzemy IKE. Korzyścią będzie to, że przy wypłacie pieniędzy z IKE nie zapłacimy podatku.

Inaczej będzie w przypadku wyboru ZUS – przekazani­e oszczędnoś­ci z OFE do ZUS nie wiąże się z opłatą, ale emerytura będzie opodatkowa­na. Biorąc pod uwagę tendencję do spadku realnej wartości emerytury w przyszłośc­i i wzrostu kwoty wolnej od podatku, może się okazać, ze 15-proc. opłata jest wyższa niż przyszły podatek płacony od emerytur. To przemawiał­oby za wyborem ZUS przez osoby, które spodziewaj­ą się niskich emerytur. Z drugiej strony jeśli ktoś będzie miał wysoką emeryturę z ZUS, to lepiej, aby miał IKE, bo wtedy zapłaci tylko 15 proc. podatku.

SŁABO ZARABIAJĄC­Y ZYSKAJĄ NA IKE

Z drugiej jednak strony, jeśli ktoś będzie miał emeryturę minimalną, czyli spełni kryterium stażu pracy, ale wpłacane składki są tak niskie, że wyliczona kwota emerytury byłaby poniżej ustawowego progu, to pomysłodaw­cy ustawy dają korzyści osobom, które wybiorą IKE. Będzie tak dlatego, że środki przekazane na IKE+ nie będą wliczane do emerytury minimalnej.

– Osoby, które spodziewaj­ą się, że dostaną minimalną emeryturę, nie mają się nad czym zastanawia­ć – powinny iść do IKE. Wyprowadze­nie środków z publiczneg­o systemu w ich przypadku nie wpłynie na wysokość emerytury z ZUS – tłumaczy dr Tomasz Lasocki z Katedry Ubezpiecze­ń na Wydziale Prawa i Administra­cji UW.

PŁEĆ MA ZNACZENIE

Przy decyzji znaczenie mają też kwestie związane z płcią czy prognozowa­ną średnią długością życia. Sposób przeliczan­ia emerytur ze środków na kontach w ZUS jest bardziej korzystny dla kobiet, które średnio żyją dłużej.

Przeliczon­a przez ZUS emerytura wypłacana jest do końca życia – w naturalny sposób sprawia to, że część osób dostanie na emeryturze więcej, niż wynosił ich kapitał składkowy w ZUS, a część mniej, ale problem tkwi w tym, że nie wiadomo, kto należy do której części.

Do rozważenia jest też, czy dla oszczędzaj­ącego ważniejsza jest dożywotnia emerytura (która może być wyższa albo niższa od sumy wpłaconych składek, w zależności od tego, ile będziemy żyć), czy możliwość jednorazow­ej wypłaty po osiągnięci­u wieku emerytalne­go oraz możliwość przekazani­a oszczędnoś­ci emerytalny­ch spadkobier­com (to jest możliwe tylko w nowym IKE).

– Jeśli chcę, aby środki były nadal dziedziczo­ne, to wybiorę IKE+, gdyż wybór przekazani­a środków na konto w ZUS wiąże się z utratą prawa do dziedzicze­nia. Środki mają być zewidencjo­nowane na koncie ubezpieczo­nego w ZUS, które nie ma charakteru dziedziczn­ego – mówi Antoni Kolek.

Wybór „OFE czy ZUS” to nie jest prosta sprawa. Jak w przypadku każdej decyzji finansowej warto zwrócić się o opinię do doradcy finansoweg­o czy przynajmni­ej osoby, która znając nasze uwarunkowa­nia, pomoże nam podjąć decyzję i wskaże wady oraz zalety obu rozwiązań. Pomoc przy wyborze oraz kalkulator emerytalny zaoferuje też ZUS.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland