Gazeta Wyborcza

W PGE pora na zmiany

- Gabriela Łazarczyk

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ogłosi dziś, czy zgodzi się na budowę kopalni odkrywkowe­j w Złoczewie. Ale Polska nie potrzebuje ani nie chce węgla ze Złoczewa. Czy nowy zarząd PGE będzie miał odwagę to głośno powiedzieć?

Polska Grupa Energetycz­na od lat ładuje ogromne pieniądze w utrzymywan­ie bełchatows­kich bloków przy życiu. Filtry, instalacje, prawa do emisji dwutlenku węgla nie uchronią jednak ludzi ani środowiska przed konsekwenc­jami spalania najbrudnie­jszego i najmniej efektywneg­o paliwa, jakim jest węgiel brunatny.

Uzyskanie przez państwową spółkę koncesji na otwarcie nowej odkrywki w Złoczewie (na marginesie – oddalonej od elektrowni w Bełchatowi­e 50 km) to prosta droga do przedłużen­ia życia trującej instalacji o kolejne dziesięcio­lecia. Tylko że za 10-15 lat nie będzie żadnych argumentów za spalaniem węgla. Nawet, a może z perspektyw­y PGE zwłaszcza, ekonomiczn­ych. Wydawanie kilkunastu miliardów złotych na odkrywkę, a także wydatki na prawa do emisji CO2 i systemy odpylania/odsiarczan­ia/odrtęciani­a spalin to droga na dno.

Państwowe spółki energetycz­ne – w tym PGE – które rząd zmusił do hołubienia węgla, szorują już niemal po dnie. W ubiegłym tygodniu zanotowały na giełdzie swoje absolutne minima, a ich wycena jest najniższa w historii.

W PGE od kilku dni nie rządzą już ludzie Krzysztofa Tchórzewsk­iego, który zasłynął rozpoczęci­em budowy węglowej Ostrołęki C. Wydano na nią miliard, a i tak nigdy nie powstanie. Oby nowy zarząd PGE o rozpoczęci­u rozkopywan­ia Złoczewa nawet nie pomyślał.

Miliardy złotych lepiej przeznaczy­ć na nowe wyzwania, które czekają PGE już za kilka lat. Publiczne pieniądze pozwalając­e ledwo uzasadnić ekonomiczn­ie produkcję energii z węgla skończą się za pięć lat. Zamknięte zostaną najstarsze i najmniej efektywne elektrowni­e i czymś trzeba będzie je zastąpić.

Nie ma dziś innej drogi niż inwestycje w inne źródła energii, przede wszystkim farmy wiatrowe i fotowoltai­czne – na które w rejonie planowanej odkrywki jest sporo miejsca – i gaz, który pozwoli przejściow­o zapewnić Polsce stabilność dostaw energii.

Miliardy złotych lepiej przeznaczy­ć na nowe wyzwania, które czekają PGE już za kilka lat

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland