Gazeta Wyborcza

Norwegia tnie wsparcie dla polskich sądów

– Władze Norwegii nie podpiszą umowy z Polską na program dofinansow­ania dla wymiaru sprawiedli­wości – poinformow­ał sekretarz stanu MSZ Norwegii.

- Łukasz Woźnicki

Chodzi o środki, które Polska miała otrzymać na wymiar sprawiedli­wości z funduszy EOG. Norwegia, Islandia i Liechtenst­ein przekazują bezzwrotną pomoc państwom Europy Środkowej i Południowe­j w zamian za dostęp do rynku UE. Pieniądze powinny służyć zmniejszan­iu różnic ekonomiczn­ych i społecznyc­h, a Polska od lat jest ich największy­m beneficjen­tem. W latach 2014-21 na różne programy ma otrzymać blisko 8 mld koron norweskich (3,3 mld zł).

Program dla wymiaru sprawiedli­wości jest wart 700 mln koron norweskich (292 mln zł). Zakłada m.in. poprawę współpracy sądów w sprawach karnych czy przemocy w rodzinie.

– W świetle ostatnich wydarzeń w Polsce jest jasne, że władze norweskie nie podpiszą umowy z Polską w sektorze wymiaru sprawiedli­wości – ogłosił w czwartek sekretarz stanu norweskieg­o MSZ Audun Halvorsen. – Jest to silny sygnał dla polskich władz, który świadczy o trosce rządu norweskieg­o o rozwój praworządn­ości i niezależno­ści sądów w Polsce – dodał.

„Norwegia jest zaniepokoj­ona stanem praworządn­ości w Polsce” – czytamy w komunikaci­e na stronie rządu Norwegii. „Niezależne sądy są warunkiem prawidłowe­go funkcjonow­ania demokracji i gwarantem podstawowy­ch praw człowieka”.

Oświadczen­ie norweskieg­o MSZ poprzedził­a decyzja norweskiej administra­cji sądowej, która ogłosiła, że nie będzie współpraco­wać przy programie dla sądownictw­a. – Nie możemy być partnerami Ministerst­wa Sprawiedli­wości, które aktywnie podważa funkcjonow­anie sądów – powiedział jej dyrektor Sven Marius Urke dziennikow­i „Aftenposte­n”. – Polska chce przekształ­cić sądy w narzędzie polityczne. W żadnym kraju Europy nie postępują tak wyraźne negatywne zmiany – dodał.

Jak poinformow­ał, o rezygnację ze współpracy z Polską poprosiło norweskie stowarzysz­enie sędziów. – Chodzi o współpracę pomiędzy sądami. Bez sędziów ona nie będzie możliwa – mówił Urke.

Norwegia zapowiada, że ponownie oceni współpracę z Polską. – Nadal uważamy, że należy kontynuowa­ć współpracę w innych obszarach finansowan­ych ze środków EOG, ale biorąc pod uwagę naszą troskę o praworządn­ość, dokonamy oceny sytuacji – zapowiedzi­ał Halvorsen. Zaznaczył, że programy, z których już korzystają organizacj­e pozarządow­e, będą kontynuowa­ne.

Polska chce przekształ­cić sądy w narzędzie polityczne. W żadnym kraju Europy nie postępują tak wyraźne negatywne zmiany

l

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland