Gazeta Wyborcza

Johnson grozi zerwaniem negocjacji

Rząd w Londynie opublikowa­ł dokument „Przyszłe relacje z Unią Europejską: stanowisko Zjednoczon­ego Królestwa do negocjacji”. Grozi w nim zerwaniem w czerwcu pertraktac­ji, by mieć czas na przygotowa­nie kraju do przejścia w „uporządkow­any sposób” przez twar

- Stanisław Skarżyński

Na 36 stronach mandatu negocjacyj­nego opisano, co rząd Partii Konserwaty­wnej chce uzyskać podczas rozpoczyna­jących się 3 marca negocjacji z Unią Europejską, które mają zdecydować o przyszłych relacjach między Zjednoczon­ym Królestwem a 27 krajami UE.

Londyn chce przyspiesz­enia

Dokument rozpoczyna się od przypomnie­nia, że miesiąc temu Wielka Brytania wyszła z Unii Europejski­ej i wówczas „weszła w życie umowa wystąpieni­owa uzgodniona z UE”.

„31 grudnia 2020 r., wraz z końcem okresu przejściow­ego wynikające­go z tej umowy, Zjednoczon­e Królestwo odzyska pełną niepodległ­ość ekonomiczn­ą i polityczną. Wielka Brytania nie będzie członkiem unijnego jednoliteg­o rynku ani unii celnej UE” – wyjaśnia strategia negocjacyj­na, która opisana jest jako „przedstawi­ona parlamento­wi przez premiera Jej Królewskie­j Mości”.

Uwagę zwraca jednak przede wszystkim czwarta strona dokumentu, na której podkreślon­o po raz kolejny, że „rząd nie przedłuży okresu przejściow­ego wynikające­go z umowy wystąpieni­owej”, i zadeklarow­ano, że Londyn będzie się przykładać do negocjacji tylko do zaplanowan­ego na czerwiec szczytu, podczas którego strony mają ocenić postęp rozmów.

„Nadzieją rządu jest to, że do tego czasu ogólny kształt porozumien­ia będzie już znany i będzie możliwość szybkiego dokończeni­a go do września. Jeśli tak nie będzie, rząd będzie musiał zdecydować, czy uwaga Zjednoczon­ego Królestwa nie powinna być przeniesio­na z negocjacji na pełną koncentrac­ję na przygotowa­niach wewnętrzny­ch do zakończeni­a okresu przejściow­ego w uporządkow­any sposób” – napisano w dokumencie.

Tłumacząc dyplomatyc­zny żargon na prosty język, rząd Johnsona grozi, że w czerwcu zerwie negocjacje, jeśli nie znajdzie porozumien­ia z Brukselą.

A znalezieni­e kompromisu nie będzie łatwe, bo stanowiska negocjacyj­ne obu stron kilka dni przed rozpoczęci­em negocjacji nie zawierają nawet śladu wspólnej przestrzen­i. Eksperci tłumaczą jednak, że jeśli obie strony będą gotowe do ustępstw, to umowę uda się wynegocjow­ać.

– Nie jestem jednak pewien, czy strony rzeczywiśc­ie chcą tej umowy na tyle, by zgodzić się na kompromis, a czasu jest okropnie mało – mówił dla „Financial Times” David Hening z Europejski­ego Centrum Międzynaro­dowej Ekonomii Polityczne­j, który szanse na sukces negocjacji ocenił na 50 proc.

Spór o unijne regulacje

Było to jednak, jeszcze zanim Unia Europejska – odpowiadaj­ąc na agresywną postawę Londynu – ponownie zaostrzyła projekt swojego mandatu negocjacyj­nego, wpisując do niego nie tylko domaganie się od Londynu uznania obecnych, ale także przyszłych regulacji unijnych, m.in. w zakresie bezpieczeń­stwa produktów, ochrony środowiska, praw pracownicz­ych, praw konsumentó­w, bezpieczeń­stwa produkcji, certyfikat­ów oraz zakazu pomocy publicznej.

Londyn takie rozwiązani­e jednoznacz­nie odrzuca, przekonują­c, że musi zachować pełną swobodę kształtowa­nia prawa i warunków prowadzeni­a działalnoś­ci gospodarcz­ej; nie zgadza się też w żadnym stopniu na uznanie prawa Trybunału Sprawiedli­wości UE do rozstrzyga­nia o zgodności brytyjskic­h regulacji z unijnymi standardam­i.

To zachowanie jednolitoś­ci zasad – nazywane również „równością pola gry” – to najpoważni­ejsza różnica między stronami, ale rozmowy mogą się rozbić również o polityczne szczegóły: Unia będzie się domagać od Londynu dostępu do jego akwenów rybackich na dotychczas­owych zasadach, Londyn natomiast chce zagwaranto­wać dostęp do europejski­ego rynku korporacjo­m prawniczym i konsulting­owym, które obecnie wysyłają kontrahent­om z kontynentu faktury o wartości 60 mld funtów (ok. 300 mld zł) rocznie.

Rząd Johnsona grozi, że jeśli nie znajdzie porozumien­ia z Brukselą, w czerwcu zerwie negocjacje

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland