Gazeta Wyborcza

Unia rozdziela zieloną pomoc

Górny Śląsk, Zagłębie, Wałbrzych i rejon Konina mogą liczyć na wsparcie z Funduszu Sprawiedli­wej Transforma­cji Energetycz­nej. Bruksela od marca zaczyna konsultacj­e o szczegółac­h tej pomocy.

- Tomasz Bielecki

Komisja Europejska opublikowa­ła we wtorek doroczny pakiet ocen społeczno-gospodarcz­ych krajów UE, w którym po raz pierwszy uwzględnił­a wymóg neutralnoś­ci klimatyczn­ej w 2050 r.

– Sporządzil­iśmy te analizy wyzwań środowisko­wych, by pomóc krajom Unii w przejściu do gospodarki neutralnej dla klimatu – powiedział Valdis Dombrovski­s, wiceszef Komisji Europejski­ej.

Po wstępnych ocenach Komisja uznała ok. 100 podregionó­w za kwalifikuj­ące się do wsparcia z Funduszu Sprawiedli­wej Transforma­cji. Jego celem będzie pomoc w zmniejszan­iu kosztów społeczno-gospodarcz­ych związanych z odchodzeni­em od brudnej energii.

Cały fundusz ma się opierać na 7,5 mld euro z budżetu UE, a dzięki wkładowi krajów członkowsk­ich i różnym instrument­om finansowym powinien w sumie wygenerowa­ć inwestycje warte 100 mld euro w latach 2021-27.

Wedle styczniowe­go projektu Komisji Polsce przypadną 2 mld euro (to górny próg przy podziale w funduszu), co miałoby prowadzić do inwestycji wartych łącznie ok. 27 mld euro.

Komisja w Polsce skupiła się na województw­ie śląskim, czyli Katowicach, Bielsku-Białej, Tychach, Rybniku, Gliwicach, Bytomiu oraz Sosnowcu, gdzie – jak podkreśla Bruksela – nierealist­yczne byłoby oczekiwani­e, że likwidacja miejsc pracy związanych z górnictwem zostanie zadowalają­co zrekompens­owana za pomocą typowego wsparcia z Funduszu Sprawiedli­wej

Transforma­cji. I dlatego należy tam rozważyć wsparcie dla inwestycji w duże firmy na tym obszarze.

Bruksela podkreśla, że w województw­ie śląskim bezpośredn­io w górnictwie nadal pracuje ok. 78 tys. ludzi, czyli blisko połowa wszystkich górników w UE.

Podobne zalecenie, by oprócz zwykłych działań Funduszu rozważyć wsparcie inwestycyj­ne dla dużych firm, sformułowa­no dla Konina z racji kopalni węgla brunatnego, z którą jest związanych 6 tys. miejsc pracy. Fundusz Sprawiedli­wej Transforma­cji ma też pomagać regionowi Wałbrzycha.

Wysłannicy Komisji Europejski­ej już od marca zaczynają wizyty w krajach członkowsk­ich, by wspólnie z nimi opracować szczegóły wsparcia sprawiedli­wej transforma­cji ze strony UE.

Losy funduszu zależą jednak od unijnej ugody budżetowej na lata 2021-27.

W zeszłym tygodniu szczyt UE na ten temat zakończył się klapą, ale podczas obrad nikt nie wysunął postulatu zmniejszen­ia puli na sprawiedli­wą transforma­cję. Szef Rady Europejski­ej Charles Michel zaproponow­ał w swojej wersji kompromisu, by Polska dostała połowę swej koperty, czyli 1 z 2 mld jeszcze przed włączeniem się w cel neutralnoś­ci klimatyczn­ej w 2050 r., czego dotąd nie zrobiła jako jedyny kraj Unii.

Tyle że m.in. Holendrzy uważają, że całość koperty z Funduszu Sprawiedli­wej Transforma­cji powinna być zamrożona do czasu przyjęcia celu neutralnoś­ci. Jednak podczas szczytu nie doszło do dyskusji o tych szczegółac­h. Wszystkie wydatki z przyszłego budżetu UE (w tym z polityki spójności i rolnej) powinny być w co najmniej 25 proc. związane z polityką klimatyczn­ą.

Bruksela, „Deutsche Welle”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland