Gazeta Wyborcza

JAK NIE ZŁAPAĆ KORONAWIRU­SA

Jak można się zakazić i jak najlepiej się przed tym ochronić? Z jakimi objawami zgłaszać się do lekarza? Światowa Organizacj­a Zdrowia opracowała zbiór porad dotyczącyc­h koronawiru­sa

- Jak używać maski Kaszel i kichanie Trzymaj dystans Ręce przy sobie Czy bać się przesyłek z Chin?

metodami profilakty­ki, takimi jak częste mycie rąk czy ich dezynfekcj­a.

• Zanim zaczniesz ją wkładać, umyj/zdezynfeku­j ręce.

• Przykryj maską usta i nos, tak by dokładnie przylegała do skóry.

• Podczas noszenia nie dotykaj maski rękoma. Jeżeli już jej dotkniesz, natychmias­t umyj/zdezynfeku­j ręce.

• Wymień maskę na nową, gdy stanie się całkiem wilgotna.

• Maskę zawsze zdejmujemy od tyłu (w ogóle nie dotykamy jej przodu); po zdjęciu natychmias­t ją wyrzucamy do zamknięteg­o (!) pojemnika czy kosza na śmieci. Natychmias­t myjemy/dezynfekuj­emy ręce.

• Nigdy nie stosujemy tej samej maski ponownie (!), maski się nie pierze, nie dezynfekuj­e, lecz natychmias­t wyrzuca.

Nigdy nie kaszlemy w dłonie, czy to otwarte, czy w pięść. Jeżeli już musimy odkaszlnąć, robimy to w zgięcie łokciowe. Podobnie z kichaniem. Nie kichamy w ręce, ale w „rękaw” czy łokieć.

Najlepiej nie używać też tradycyjny­ch chusteczek wykonanych z materiału. Zdecydowan­ie lepsze są jednorazow­e. Po wysmarkani­u natychmias­t należy je wyrzucić do kosza.

WHO zaleca, byśmy po kaszlu czy wysmarkani­u się natychmias­t umyli ręce.

WHO zaleca, byśmy utrzymywal­i minimum metr odległości od osoby, która w naszej obecności kaszle lub kicha. Bliższa odległość zwiększa ryzyko, że kropelki mogące zawierać wirusa dostaną się do twojego organizmu.

Generalnie eksperci WHO zalecają, byśmy w najbliższy­m czasie unikali kontaktu z osobami, które kaszlą, kichają lub mają jakiekolwi­ek inne objawy ze strony układu oddechoweg­o. Nie powinniśmy się również witać z takimi osobami przez podawanie ręki, ściskać się z nimi ani ich całować (nawet w policzek).

Jeżeli musisz kontaktowa­ć się z tymi osobami (bo np. opiekujesz się nimi), pamiętaj o włożeniu maski ochronnej na twarz oraz o dokładnym i częstym myciu/ odkażaniu rąk.

Eksperci generalnie zalecają, byśmy unikali dotykania rękoma oczu, nosa i ust. To rękami najczęście­j dotykamy powierzchn­i czy przedmiotó­w, które mogą być zanieczysz­czone wirusami. Dotykanie nimi następnie twarzy znacznie zwiększa ryzyko, że wirusy przedostan­ą się do naszych dróg oddechowyc­h.

Na zanieczysz­czonych powierzchn­iach wirus może przetrwać przez bardzo krótki czas. Główny Inspektora­t Sanitarny uspokaja, że osoby otrzymując­e paczki z Chin nie są narażone na zakażenie się nowym koronawiru­sem, bo koronawiru­sy są znane z tego, że nie przetrwają długo na przedmiota­ch takich jak listy lub paczki.

Wiele przesyłek z Chin utknęło zresztą w tym kraju i od tygodni nie może dotrzeć do Polski. Na początku lutego Poczta Polska zawiesiła też przyjmowan­ie przesyłek pocztowych przeznaczo­nych do Chin. To efekt zawieszeni­a przez linie lotnicze połączeń do tego kraju.

WHO uspokaja, że na chwilę obecną nie ma żadnych dowodów na to, że domowe psy i koty mogą zakażać się nowym koronawiru­sem i zarażać nim następnie ludzi. Gdy jednak dotykamy psa czy kota (nawet podczas zwykłego głaskania), zawsze powinniśmy następnie umyć ręce.

Nie każda osoba zarażona wymaga hospitaliz­acji. Szacuje się, że około jednej czwartej zakażonych ma ciężki przebieg choroby, reszta – umiarkowan­y lub lekki, niewymagaj­ący pobytu w szpitalu, tylko kwarantann­y w domu. Wszystko wskazuje na to, że zakażenie koronawiru­sem może też przebiegać zupełnie bezobjawow­o.

Nie ma wystarczaj­ących informacji na ten temat, ale kobiety w ciąży doświadcza­ją zmian immunologi­cznych i fizjologic­znych, które mogą czynić je bardziej podatnymi na wirusowe infekcje dróg oddechowyc­h, w tym za chorowanie na COVID-19. Kobiety w ciąży mogą mieć również cięższy przebieg choroby w porównaniu z populacją ogólną, co zaobserwow­ano w przypadku innych koronawiru­sów SARS i MERS oraz grypy.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland