Gazeta Wyborcza

Hofman i obiad z Ziobrą

Adamowi Hofmanowi już raz zarzucano pośrednicz­enie w kontaktach między Zbigniewem Ziobrą a biznesmene­m mającym kłopoty z prawem

- Wojciech Czuchnowsk­i

Adamowi Hofmanowi już raz zarzucano pośrednicz­enie w kontaktach między Zbigniewem Ziobrą a biznesmene­m mającym kłopoty z prawem. Miał oferować „wspólny obiad” z ministrem. Podobne zarzuty stawia dziś Hofmanowi Roman Giertych

W weekend adwokat Roman Giertych oskarżył Hofmana, że ten składał „korupcyjne propozycje” Leszkowi Czarneckie­mu, właściciel­owi grupy bankowej Getin, i że na potwierdze­nie swoich słów ma nagrania (jedno już upubliczni­ł).

W publicznyc­h oświadczen­iach Hofman – były poseł PiS i rzecznik tej partii – zapewnia, że odkąd odszedł z polityki w 2015 r., „nigdy nie powoływał się wobec kogokolwie­k na wpływy czy kontakty w administra­cji rządowej”.

Nie pozwala też nazywać się „lobbystą”. Ale założona przez niego agencja PR-owa R4S uważana jest za jedną z najbardzie­j skutecznyc­h w Polsce właśnie ze względu na powiązania jej partnerów z obecną władzą i mediami.

W Łazienkach, bez telefonów

Hofman zaprzecza, by składał korupcyjną propozycję Czarneckie­mu, ale sprawa przypomina historię sprzed dwóch lat. Też z jego udziałem.

We wrześniu 2019 r. ujawnił ją portal Bloomberg. Jego dziennikar­z przeprowad­ził rozmowę z Przemysław­em Krychem, właściciel­em spółki dewelopers­kiej Griffin. Biznesmen pół roku siedział w areszcie, oskarżony o przekazani­e pieniędzy fundacji senatora PiS Stanisława Koguta (był skonflikto­wany z władzami partii, zmarł kilka tygodni temu). Prokuratur­a uznała to za formę ukrytej łapówki.

Biznesmen opowiadał o swojej gehennie w więzieniu. Jak mówił, domagano się od niego informacji obciążając­ych przeciwnik­ów PiS. Wg Krycha próbowano wymusić na nim zeznania groźbami i szantażem. Bloomberg: „Grożono m.in. podłożenie­m do komputera dziecięcej pornografi­i, aresztowan­iem żony za oszustwa czy wysłaniem córki do placówki leczącej ofiary molestowan­ia. Na biznesmena napuszczon­o współwięźn­iów, którzy nękali go na spacerach i pod prysznicem. Cytowali mu też nocą fragmenty jego koresponde­ncji z żoną – zarówno tej wysyłanej już zza krat, jak i tej sprzed aresztowan­ia.” Krych opowiadał, że, „ludzie wyglądając­y na więziennyc­h strażników” mieli mu grozić, że zamkną go w celi dla trudnych zatrzymany­ch – czyli oskarżonyc­h o gwałty i ciężkie przestępst­wa.

Po wyjściu z aresztu w czerwcu 2018 r. Krych nawiązał kontakt z Hofmanem. Twierdzi, że były poseł i rzecznik PiS sam się do niego zgłosił. Hofman, tak jak w przypadku

Czarneckie­go, twierdzi, że kontaktu z nim szukał Krych.

Doszło do spotkania w warszawski­ch Łazienkach. Hofman miał postawić warunek, by spotkanie odbyło się bez telefonów. Bloomberg: „Według Krycha Hofman powiedział mu, że padł ofiarą walki o władzę w łonie partii oraz że politycy z otoczenia Zbigniewa Ziobry chcieli zmniejszyć wpływy senatora Koguta w Małopolsce tak, aby wypromować tam swoich ludzi. Stąd śledztwo w fundacji Koguta”.

Jak powiedział Krych, Hofman zaproponow­ał mu „obiad z Ziobrą w celu wyjaśnieni­a sytuacji”, ale biznesmen odmówił.

Hofman potwierdzi­ł Bloombergo­wi, że rozmawiał z Krychem w parku, ale zastrzegł, że pomysł spotkania nie wyszedł od niego. Powiedział też, że „po wysłuchani­u historii finansisty nie dostrzegł żadnych możliwości biznesowyc­h oraz że nigdy nie spotkali się ponownie”. Zapewnił, że nie przekazywa­ł właściciel­owi Griffina żadnej wiadomości i że nikt go do Krycha nie wysyłał.

Hofman ma swoją wersję

Ta historia jest podobna do sprawy ujawnionej przez Giertycha. Prawnik opublikowa­ł fragment nagrania, na którym słychać, jak Hofman oferuje Czarneckie­mu dostęp do Ziobry za pośrednict­wem Michała Krupińskie­go. To były prezes Pekao SA z nominacji PiS, którego Czarnecki miał zatrudnić w swoim banku. Krupiński od dawna bardzo przyjaźni się z bratem Ziobry Witoldem.

W poniedział­ek na konferencj­i prasowej Ziobry dziennikar­ze TVN dwa razy próbowali pytać go o to nagranie. Minister sprawiedli­wości i prokurator generalny, chociaż słyszał pytania, nie odpowiedzi­ał.

Wg Hofmana publikacje jego rozmów z Czarneckim są „nieuprawni­oną próbą odwrócenia uwagi od istoty sprawy i mają nadać jej polityczny charakter”. Firma R4S potwierdza, że pracowała dla Czarneckie­go. Twierdzi, że to bankier wyszedł z inicjatywą współpracy. „Propozycję współpracy złożył nam sam Leszek Czarnecki. Zawarliśmy z jego firmami umowy na usługi komunikacy­jno-doradcze. W tym czasie wykonywali­śmy zgodnie z Umową działania z zakresu public relations i doradztwa strategicz­nego. Wszystkie działania były dokumentow­ane i raportowan­e co miesiąc klientowi” – piszą w specjalnym oświadczen­iu partnerzy R4S Hofman i Robert Pietryszyn, były prezes Lotosu.

Swoje stanowisko opublikowa­li w niedzielę w reakcji na wystąpieni­e Giertycha i informacje „Wyborczej”. Hofman i Pietryszyn twierdzą, że z Czarneckim współpracu­ją od

Sprawa sprzed dwóch lat przypomina najnowsze oskarżenia Hofmana o złożenie korupcyjne­j propozycji Leszkowi Czarneckie­mu

maja 2019 r. i że odbyli z nim wiele spotkań. „Stanowczo podkreślaj­ą”, że „podczas tych spotkań nigdy nie składali żadnych korupcyjny­ch propozycji”. Ich zdaniem upubliczni­ona przez Giertycha rozmowa „nie zawiera żadnych treści, które stanowiłyb­y naruszenie prawa”.

Wg Hofmana i Pietryszyn­a „poruszone publicznie wątki pojawiały się z inicjatywy Leszka Czarneckie­go. Nie były to nasze propozycje i nadana im przez Romana Giertycha interpreta­cja jest całkowicie nieuprawni­ona”.

Partnerzy R4S podają, że „podjęli już zdecydowan­e kroki prawne”, i zapewniają: „w swojej działalnoś­ci zawsze kierowali się zasadami uczciwego biznesu a prowadzone przez nich wobec klientów działania zawsze realizowan­e były zgodnie z prawem”.

Sprawa Czarneckie­go odroczona

Tymczasem w poniedział­ek warszawski Sąd Rejonowy po raz drugi odroczył rozprawę aresztową Czarneckie­go. Zatrzymani­a i aresztowan­ia właściciel­a Getin Banku domaga się Ziobro. Prokuratur­a postawiła mu zarzuty w związku aferą GetBacku – należący do biznesmena Idea Bank sprzedawał obligacje tej firmy. Czarnecki zaprzecza, by o tym wiedział – i ma na to dowody. Zwolnił też zarząd Idea Banku, gdy dotarły do niego informacje o obligacjac­h GetBacku.

Pierwsze posiedzeni­e aresztowe miało się odbyć 16 październi­ka, ale dzień wcześniej, na polecenie prokuratur­y, CBA zatrzymało Giertycha, który reprezentu­je Czarneckie­go. W poniedział­ek adwokat znów nie mógł być obecny, bo prokuratur­a odebrała mu prawo wykonywani­a zawodu.

Na rozprawę nie przyjechał też Czarnecki, który mieszka za granicą i nie jest w stanie przyjechać z powodu ograniczeń związanych z koronawiru­sem. Mówi też, że przy takich naciskach polityczny­ch nie może być pewny, że będzie w Polsce traktowany zgodnie z prawem. Główny powód decyzji sądu to brak potwierdze­nia, że Czarnecki otrzymał wezwanie na rozprawę. Następny termin – 21 grudnia.

O aferę z Hofmanem pytany był w Polskim Radiu Radosław Fogiel, wicerzeczn­ik PiS. Stwierdził, że „trudno mu to komentować inaczej niż w kategorii rubryki plotkarski­ej czy towarzyski­ej”. Podkreślił, że „sprawa w najmniejsz­ym stopniu nie dotyczy Prawa i Sprawiedli­wości”.

 ??  ??
 ?? FOT. SŁAWOMIR KAMIŃSKI / AGENCJA GAZETA (2) ??
FOT. SŁAWOMIR KAMIŃSKI / AGENCJA GAZETA (2)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland