Gazeta Wyborcza

Powstał największy na świecie wolny rynek

Chiny przejmują światowe przewodnic­two w kierowaniu największą umową o wolnym handlu. To pierwsza w historii umowa o wolnym handlu łącząca poza innymi uczestnika­mi także Chiny, Japonię i Koreę Południową.

- Rafał Tomański

RCEP, czyli Regionalne Wszechstro­nne Ekonomiczn­e Partnerstw­o, największa na świecie umowa o wolnym handlu, została podpisana 15 listopada (oryginalna nazwa to Regional Comprehens­ive Economic Partnershi­p). Negocjacje trwały osiem lat.

Wysiłek się opłacił, choć nie wszystkie z państw, które deklarował­y chęć wejścia do porozumien­ia, dotrwały do jego podpisania. W składzie „piętnastki” zabrakło Indii, które od roku nie biorą udziału w rozmowach precyzując­ych szczegóły RCEP.

Porozumien­ie tym samym dotyczy dziesiątki krajów Azji Południowo-Wschodniej należących do stowarzysz­enia ASEAN oraz Chin, Japonii, Korei Południowe­j, Australii i Nowej Zelandii. Dzięki temu RCEP obejmuje kraje dysponując­e łącznie jedną trzecią ludności świata i ponad połową globalnego PKB.

Do porozumien­ia nie przystępuj­ą jednak Stany Zjednoczon­e. RCEP od początku było postrzegan­e jako inicjatywa Pekinu, która miała stanowić przeciwwag­ę dla forsowaneg­o przez administra­cję poprzednie­go prezydenta USA Baracka Obamy TPP, czyli Partnerstw­a Transpacyf­icznego, porównywal­nej skalą do umowy o wolnym handlu. Z TPP wycofał się jednak Donald Trump – była to pierwsza decyzja podjęta przez niego po zaprzysięż­eniu.

Nie są znane dodatkowe szczegóły porozumien­ia. Wiadomo, że jego celem będą znacząca redukcja stawek celnych (niektórych od razu, pozostałyc­h w perspektyw­ie najbliższe­j dekady), ograniczan­ie biurokracj­i i, co ważne w obecnej rzeczywist­ości ekonomiczn­ej, wspólne działanie na rzecz przywracan­ia sprawności biznesu dotknięteg­o koronawiru­sem.

Premier Chin Li Keqiang podsumował podpisanie umowy jako „zwycięstwo multilater­alizmu i wolnego handlu”. Warto zwrócić uwagę, iż jest to pierwsza w historii umowa o wolnym handlu łącząca Chiny, Japonię i Koreę Południową.

Region Azji Południowo-Wschodniej, czyli dziesięć krajów określanyc­h jako ASEAN na początku 2020 r., wyprzedził Unię Europejską pod względem wymiany handlowej z Chinami. Pekin woli kierować główne wysiłki ekonomiczn­e w stronę regionu, który określa jako swoje najbliższe sąsiedztwo od tysięcy lat.

+

RCEP ma dodać do światowej gospodarki 186 mld dolarów dzięki ułatwienio­m w wymianie handlowej między państwami

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland