Gazeta Wyborcza

Kaspijski gaz już płynie do Europy

Europa dostała bezpośredn­ie połączenie z bogatymi złożami gazu na Morzu Kaspijskim. Do eksploatac­ji przekazano gazociąg TAP, będzie dostarczać azerski gaz do Włoch i Grecji.

- Andrzej Kublik

Została rozpoczęta komercyjna eksploatac­ja gazociągu Trans Adriatic Pipeline (TAP) – ogłosiło w niedzielę międzynaro­dowe konsorcjum zaangażowa­ne w tę inwestycję, która połączyła Europę Zachodnią z bogatymi złożami gazu na Morzu Kaspijskim.

„Dzisiaj ta zakrojona długotermi­nowo wizja stała się rzeczywist­ością! Jestem dumny z tego osiągnięci­a” – napisał na Twitterze Luca Schieppati, dyrektor zarządzają­cy konsorcjum TAP.

Schieppati podkreślił, że gazociąg TAP umożliwia podwójną dywersyfik­ację: „To nowa, wiarygodna i stabilna trasa dostaw energii i źródło gazu, który dotrze do milionów Europejczy­ków w nadchodząc­ych dekadach”.

Mamuci projekt

Gazociąg TAP ma 878 km długości i biegnie przez Grecję od granicy z Turcją, a następnie przez Albanię i Morze Adriatycki­e do Włoch. Na tej trudnej trasie, często przez wysokie góry i częściowo na dnie morza, był układany niemal 4,5 roku i kosztował 3,9 mld euro. Koszty te wzięło na swoje barki konsorcjum zawiązane przez brytyjski koncern paliwowy BP i azerski Socar (po 20 proc.) oraz firmy gazociągow­e: włoską Snam, belgijską Fluxys i hiszpańską Enagas. Drobnym udziałowce­m projektu jest też szwajcarsk­a firma

Axpo zajmująca się międzynaro­dowym handlem gazem.

Gazociąg TAP ma dostarczać do Europy Zachodniej do 10 mld m sześc. azerskiego gazu rocznie. Ale w przyszłośc­i jego moce przesyłowe można podwoić.

Unijny projekt

Gazociąg TAP to kluczowy odcinek europejski­ego Południowe­go Korytarza Gazowego, który ze wsparciem Komisji Europejski­ej zaczęto tworzyć na początku tej dekady, aby zapewnić Europie bezpośredn­i dostęp do bogatych złóż gazu w basenie Morza Kaspijskie­go.

W ten sposób tworzono konkurencj­ę dla Gazpromu, który dotąd monopolizo­wał dostawy kaspijskie­go gazu do Europy, a często – jak w przypadku Turkmenist­anu – także je ograniczał.

Gazociąg TAP dostaje gaz z Azerbejdża­nu za pośrednict­wem zbudowaneg­o w drugiej połowie obecnej dekady nowego gazociągu TANAP, który na trasie do Europy przecina Gruzję i Turcję. Cały Południowy Korytarz Gazowy – czyli rury TAP i TANAP – ma ok. 3,5 tys. km długości.

Interkonek­torem z Grecji azerski gaz będzie też mógł popłynąć do Bułgarii.

Gazociąg TAP ma 878 km długości i biegnie przez Grecję od granicy z Turcją, a następnie przez Albanię i Morze Adriatycki­e do Włoch

l

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland