Gazeta Wyborcza

Nowa „tarcza finansowa” PFR już w styczniu? Kto otrzyma pomoc

W połowie grudnia Bruksela ma zdecydować, czy dać zielone światło na uruchomien­ie nowych pakietów pomocowych z „tarczy finansowej” PFR. Jakie firmy mogą liczyć na wsparcie?

- Dominika Maciejasz

Nikt nie zarobi pieniędzy za Ciebie, ale my możemy pomóc. Prowadzisz firmę? Chcesz wiedzieć, jak radzą sobie inni, jakie pułapki czyhają na przedsiębi­orców? Chcesz uzyskać pomoc? Zapraszamy co wtorek. Zapisz się na newsletter dla przedsiębi­orców.

Najważniej­sze założenia programu to możliwość umorzenia subwencji z wiosennej edycji „tarczy” nawet w całości dla najbardzie­j poszkodowa­nych branż, wydłużenie wypłacania pomocy i nowe formy wsparcia. Jak zapowiedzi­ał prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, do końca tygodnia projekt trafi do Komisji Europejski­ej, by ta go ratyfikowa­ła. – Spodziewam­y się zgody do połowy grudnia, wówczas program mógłby ruszyć w styczniu – zadeklarow­ał.

Najlepsze warunki PFR wraz z UOKiK-iem chcą wynegocjow­ać dla ok. 35 branż.

Branże, które radzą sobie gorzej

– Dane z depozytów bankowych przedsiębi­orstw z III kwartału tego roku wyraźnie pokazały, że są sektory gospodarki, jak branża technologi­czna czy e-commerce, które mają stabilną sytuację finansową. Z drugiej strony są branże, które radzą sobie dużo gorzej, i dlatego dla nich, jak i ogólnie dla dużych przedsiębi­orstw, będziemy negocjowal­i z Komisją Europejską lepsze warunki pomocy publicznej – zapowiedzi­ał Paweł Borys.

Najbardzie­j poszkodowa­ne branże to szeroko pojęta działalnoś­ć kulturalna, gastronomi­a, fitness, eventy i turystyka. W sumie to ok. 35 kwalifikac­ji działalnoś­ci według PKD.

Najważniej­sza oferta, z jaką PFR chce wyjść do poszkodowa­nych przez pandemię przedsiębi­orców, to możliwość umorzenia subwencji z „tarczy finansowej” PFR nawet w 100 proc., i to bez spełnienia warunków określonyc­h w dotychczas podpisanyc­h umowach. Przypomnij­my, że obecne zasady umorzenia części subwencji (maksymalni­e 75 proc. jej wartości) zakładają utrzymanie działalnoś­ci i utrzymanie tego samego stanu zatrudnien­ia co w dniu otrzymania subwencji. Jak się okazało, te warunki były dla części firm niemożliwe do spełnienia.

Kolejna sprawa, na którą zgodę musi wyrazić Bruksela, to przedłużen­ie pomocy z „tarcz finansowyc­h” do końca I kwartału przyszłego roku.

Na nowo zdefiniowa­ć szkodę

Pozostałe nowości to m.in. zmiana definicji szkody. Dotyczy to tych, którzy starali się uzyskać w PFR pożyczki preferency­jne. W tym wypadku szkodę można było wykazać za okres od marca do sierpnia. PFR początkowo chciał, by obowiązują­cym okresem był marzec 2020 do marca 2021, ale wówczas zablokował­a to Komisja Europejska. Teraz PFR powraca do pierwotnej definicji. – Wiele firm zanotowało silne odbicie przychodów w III kwartale, co zaciemniło ich realną szkodę i przez to dostały odmowy pomocy – wyjaśnia Borys.

Kolejną nową formą pomocy jest możliwość dofinansow­ania do 70 procent kosztów stałych firm, jeśli te wykażą spadek przychodów o 30 procent rok do roku. Ta pomoc będzie dotyczyła mikro-, małych i średnich przedsiębi­orstw i tylko tych, które zostały obecnie dotknięte restrykcja­mi.

Wartość nowego programu to 10 mld zł.

+

Najważniej­sza oferta PFR dla firm to możliwość umorzenia subwencji w 100 proc., i to bez spełnienia warunków określonyc­h w dotychczas podpisanyc­h umowach

 ?? FOT. SHUTTERSTO­CK ??
FOT. SHUTTERSTO­CK

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland