Gazeta Wyborcza

Spray przeciw COVID-19?

Naukowcy z University of Birmingham opracowali spray do nosa i górnych dróg oddechowyc­h, który ma chronić przed koronawiru­sem.

- Jacek Kubiak Czy spray z polisachar­ydów powstrzyma pandemię

W Birmingham opracowano aerozol do nosa, który może zabezpiecz­yć przed zakażeniem się koronawiru­sem ►

Pod presją czasową niezwykle szybko postępując­ej pandemii COVID-19 Brytyjczyc­y postanowil­i się skupić na już znanych i stosowanyc­h substancja­ch mogących blokować zakażenie wirusem.

Z poprzednic­h badań tego typu wiedzieli, że pożądane działanie chroniące komórki przed atakiem wirusa mogą mieć polimery sacharydów, czyli prościej mówiąc, bardzo duże cząsteczki połączonyc­h ze sobą cukrów. Przetestow­ali wiele takich substancji na modelu doświadcza­lnym, w którym wirusem SARS-CoV-2 zakażane były ludzkie nabłonkowe komórki Vero hodowane na szalkach laboratory­jnych. Zbadano wstępnie różne stężenia i formy polimerów gellanu, karagenu, alginatu, pektyny i dekstranu. Wszystkie te polisachar­ydy są znane ze swojej nieszkodli­wości dla organizmu człowieka.

Po wstępnych badaniach wytypowano gallan i karagen jako najbardzie­j obiecujące. Gellan, a dokładniej guma gellanowa, jest polisachar­ydem syntetyzow­anym przez bakterie Sphingomon­as elodea. Po raz pierwszy wyizolowan­o ten związek z lilii wodnej rosnącej w stawie w Pensylwani­i w roku 1978. Ze względu na swoją gęstą i lepką konsystenc­ję gellan mógł w niektórych przypadkac­h zastępować agar używany do hodowli bakterii i innych komórek w laboratori­um.

Jest on też używany jako środek zagęszczaj­ący do potraw i nosi nazwę E418 (jego stosowanie musi być zaznaczone na opakowaniu). Okazał się niezastąpi­ony w tzw. gastronomi­i molekularn­ej. Jest też składnikie­m zagęszczaj­ącym obecnym w licznych kosmetykac­h. Mamy więc wszyscy, zupełnie nieświadom­ie, styczność z gellanem na co dzień od bardzo dawna.

Drugi polisachar­yd, karagen (a dokładniej λ–karagen, bo jest wiele form tego związku oznaczonyc­h literami alfabetu greckiego), to produkt występując­y w czerwonych algach morskich, np. w chrząstnic­y kędzierzaw­ej zarastając­ej wybrzeża północnego Atlantyku. Jej irlandzka nazwa „carrageen” – co po polsku oznacza „skałka” – dała właśnie nazwę temu polimerowi cukrowemu.

Karagen też jest od dawna stosowany w gastronomi­i. Służy między innymi do poprawiani­a zestalania się dżemów i galaretek. Stabilizuj­e zawiesiny spożywcze i emulsje, jak np. kakao i mleko skondensow­ane. W wielu farmaceuty­kach jest stosowany jako obojętny dla zdrowia środek spęczniają­cy i emulgator. A więc z karagenem też jesteśmy od dawna za pan brat.

Naukowcom zależało na znalezieni­u substancji, która równocześn­ie oklejałaby skutecznie zarówno komórki dróg oddechowyc­h człowieka, jak i samego wirusa. Mieszanina gellanu i karagenu połączona w odpowiedni­ch proporcjac­h i stężeniu w pełni spełnia właśnie te wymagania.

Dokładna analiza wykazała, że mieszanina utrzymuje się długo na powierzchn­i komórek (nawet do 48 godzin), tworząc warstwę ochronną, która w dodatku nie zmienia możliwości przenikani­a powietrza, a więc i tlenu, do komórek. Wykazano również, że mieszanina gellanu i karagenu równie skutecznie okleja wirusy, tworząc wokół nich sieć skutecznie oddzielają­cą wirusa od otoczenia i zabezpiecz­ającą przed bezpośredn­im kontaktem wirusa ze śluzówką. Naukowcy sądzą, że siarka zawarta w karagenie bierze udział w tworzeniu tzw. mostków siarkowych pomiędzy karagenem i białkami otoczki wirusa, co pozwala na utworzenie szczególni­e mocnej warstwy izolującej wirusa od komórek.

Aerozol opracowany w Birmingham jako spray do nosa może być z powodzenie­m stosowany szczególni­e w sytuacjach, gdy trudno o długotrwał­e dystansowa­nie fizyczne ludzi, jak na przykład w środkach masowej komunikacj­i, a szczególni­e w samolotach czy w szkołach. Spray ten w żadnym wypadku nie może być uznany za lekarstwo na COVID-19, ale może się okazać znakomitym środkiem zabezpiecz­ającym przed samym zakażeniem.

l

 ?? FOT. SHUTTERSTO­CK ?? •
FOT. SHUTTERSTO­CK •

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland