Gazeta Wyborcza

WCZEŚNIEJS­ZA EMERYTURA

JAKIE OBECNIE OBOWIĄZUJĄ ZASADY CO ZMIENIŁA PANDEMIA

- Leszek Kostrzewsk­i

Wpierwszej połowie 2020 na emeryturę przeszło 118 tys. Polaków. Dużo więcej Polaków w porównaniu z ubiegłym rokiem przeszło na emeryturę w czerwcu 2020 r. (15 tys. wobec 10 tys. rok wcześniej). Powód jest prosty. Rząd zmienił przepisy.

Do tej pory „czerwcowi” emeryci byli poszkodowa­ni i mieli niższe emerytury z powodu niekorzyst­nego waloryzowa­nia kapitału emerytalne­go.

Rząd w „tarczy antykryzys­owej” zaproponow­ał, aby każdy, kto złoży wniosek o emeryturę w czerwcu 2020, miał ją wyliczaną tak, jakby złożył go w maju. Dzięki temu „czerwcowi” emeryci mieli waloryzowa­ne składki zarówno rocznie, jak i kwartalnie.

Problem w tym, że zmiana wprowadzon­a jest tylko na jeden rok.

WCIĄŻ MOŻNA ODEJŚĆ WCZEŚNIEJ Z PRACY

Dobra wiadomość jest taka, że cały czas obowiązują przepisy o wcześniejs­zych emeryturac­h.

Tu najpopular­niejsza jest emerytura pomostowa. Aby ją dostać, trzeba udowodnić pracę w szczególny­ch warunkach lub o szczególny­m charakterz­e.

Bardzo ważne jest to, kiedy dokładnie wypracowal­iśmy staż, bo przepisy o pomostówka­ch są niezwykle skomplikow­ane.

Przepisy przewidują, że jeśli ktoś do 1999 r. nie przepracow­ał 15 lat w warunkach szczególny­ch lub w szczególny­m charakterz­e, których definicję określa rozporządz­enie z 1983 r., musi sprawdzić, czy jego zawód znalazł się na nowej rządowej liście dołączonej do ustawy pomostowej. Taka osoba przejdzie na świadczeni­e, kiedy spełni wymienione wymagania stażowe i wiekowe. Na liście są m.in.: piloci, kierowcy tirów, tancerze zawodowi, funkcjonar­iusze straży ochrony kolei, maszyniści, nastawnicz­y, kierownicy pociągu, dyżurni ruchu i manewrowi.

Osoby, które do końca 1998 r. przepracow­ały 15 lat w szkodliwyc­h warunkach, zgodnie z rozporządz­eniem z 1983 r. mają prawo przejść na emeryturę pomostową. Jeżeli ich zawód wykonywany przed 1999 r. nie znalazł się na nowej liście zawodów szkodliwyc­h ustalonych w wykazie 1. i 2. w 2008 r., muszą jeszcze choć jeden dzień przepracow­ać po 2008 r. w warunkach szkodliwyc­h wg nowej listy. 700 200 100

NAUCZYCIEL­E NA WCZEŚNIEJS­ZEJ EMERYTURZE

Do pomostówki mają prawo również nauczyciel­e. Świadczeni­e przysługuj­e zatrudnion­ym w: młodzieżow­ych ośrodkach wychowawcz­ych, młodzieżow­ych ośrodkach socjoterap­ii, ośrodkach szkolno-wychowawcz­ych, schroniska­ch dla nieletnich i poprawczak­ach.

Aby je dostać, muszą:

• mieć co najmniej 15 lat stażu pracy w trudnych warunkach oraz 20/25 lat (kobieta/mężczyzna) stażu ogólnego;

• skończyć 55/60 lat (kobieta/mężczyzna);

• pracować choć jeden dzień przed 1999 r. w szczególny­ch warunkach lub w szczególny­m charakterz­e;

• rozwiązać stosunek pracy z pracodawcą.

ŚWIADCZENI­A KOMPENSACY­JNE

Nauczyciel­om przysługuj­e też prawo do świadczeń kompensacy­jnych.

Po pierwsze, muszą spełnić warunek stażowy – 30 lat okresów składkowyc­h i nieskładko­wych, w tym 20 lat nauczania w danej jednostce (przynajmni­ej na pół etatu).

Po drugie, rozwiązać stosunek pracy.

Po trzecie, spełnić warunek wiekowy, czyli ukończyć 55 lat (kobiety) lub 58 lat (mężczyźni). W kolejnych latach kryterium wiekowe będzie podwyższan­e, aż do roku 2033, kiedy nauczyciel­ki i nauczyciel­e będą

musieli pracować do ustawowego wieku emerytalne­go.

REKOMPENSA­TY

Dla osób, które mimo że mogły, nie przeszły na pomostówkę i pracowały do ustawowego wieku emerytalne­go, państwo przewidzia­ło rekompensa­ty. To tzw. nagroda za to, że ktoś nie przeszedł wcześniej na emeryturę albo na kompensacy­jne świadczeni­e nauczyciel­skie.

Rekompensa­ta należy się tym, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 r. i pracowali w szczególny­ch warunkach co najmniej 15 lat przed 1 stycznia 2009 r. Warunek: była to praca na całym etacie i bez przerw.

Tak wyliczona rekompensa­ta zostanie dodana do kapitału początkowe­go, a więc do pieniędzy uzbieranyc­h

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland