Gazeta Wyborcza

Polka w nowym litewskim rządzie

32-letnia Ewelina Dobrowolsk­a ministrem sprawiedli­wości w nowym gabinecie w Wilnie. Ma doświadcze­nie z broniących praw człowieka NGO-sów i tatuaż z podobizną pisarza Charlesa Bukowskieg­o.

- Ewelina Mokrzecka, Wilno

Dobrowolsk­a jest prawniczką, w wyborach startowała z ramienia Partii Wolności, która powstała zaledwie przed rokiem, a dzisiaj wspólnie ze Związkiem Ojczyzny – Litewskimi Chrześcija­ńskimi Demokratam­i i Związkiem Liberałów tworzy koalicję. – Partia Wolności opowiada się za poszanowan­iem praw człowieka, legalizacj­ą związków partnerski­ch oraz dekryminal­izacją posiadania niewielkic­h ilości marihuany – deklaruje Dobrowolsk­a.

Przez osiem lat była związana z Europejską Fundacją Praw Człowieka. W sądach walczyła o oryginalny zapis imion i nazwisk obywatelek Litwy, które wyszły za mąż za obcokrajow­ców, była pełnomocni­czką postępowań dotyczącyc­h zmiany płci.

W 2019 r. wystartowa­ła z listy komitetu wyborczego Remigijusa Šimašiusa, obecnego mera Wilna, i weszła do stołecznej rady. W tegoroczne­j kampanii postawiła na kilka postulatów: prawa mniejszośc­i narodowych oraz ochrona osób środowiska LGBT.

Zaprzysięż­enie gabinetu premier Ingridy Šimonytė odbyło się w piątek. Najmłodsza jest w nim minister gospodarki i innowacji 31-letnia Aušrinė Armonaitė. Niewielkie doświadcze­nie welu szefów resortów spotkało się z krytyką opozycji. Brak tytułu magistra prawa i… tatuaże wytykano również Dobrowolsk­iej. – Mam dyplom bakałarza oraz ukończone studia magistersk­ie, choć nie zdążyłam obronić pracy. Zamierzam skupić wokół siebie zespół profesjona­listów. Z kolei tatuaże Metalliki wyrażają moje zamiłowani­a, a nie kompetencj­e – broniła się na Facebooku.

Znany z nacjonalis­tycznych poglądów historyk Tomas Baranauska­s w wytatuowan­ej na jej przedramie­niu podobiźnie Charlesa Bukowskieg­o dopatrzył się twarzy Lucjana Żeligowski­ego, polskiego generała, który zajął Wilno w 1920 r. Ale Dobrowolsk­a zrobiła dobre wrażenie na litewskim prezydenci­e Gitanasie Nausedzie. „Dziękuję prezydento­wi za zaufanie” – napisała zaraz po nominacji i dorzuciła cytat z Bukowskieg­o: „Jedni tracą rozum i stają się szaleńcami. Inni tracą duszę i stają się intelektua­listami. Reszta traci obie te rzeczy i staje się akceptowan­a”.

l

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland