Gazeta Wyborcza

Będą zmiany w strategii szczepień

Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 i zaczyna kampanię informacyj­ną. Powstanie też fundusz odszkodowa­ń dla osób, u których wystąpi niepożądan­y odczyn poszczepie­nny (NOP). W czwartek premier ma ogłosić obostrzeni­a na czas świąt.

- Judyta Watoła Tomasz Bielecki

Projekt Narodowego Programu Szczepień był prezentowa­ny w ubiegłym tygodniu. Potem trwały konsultacj­e. W dokumencie przyjętym przez rząd na wtorkowym posiedzeni­u przyjęto część zgłaszanyc­h uwag. Według ministra Michała Dworczyka najważniej­sze zmiany to stworzenie Funduszu Kompensacy­jnego, z którego wypłacane będą odszkodowa­nia dla osób, u których wystąpi NOP, czyli niepożądan­y odczyn poszczepie­nny, oraz włączenie w organizacj­ę szczepień samorządów.

Kto zostanie zaszczepio­ny jako pierwszy?

Inna zmiana w programie dotyczy rozszerzen­ia kryteriów naboru do punktów szczepień, ale praktyczni­e dokonała się już wcześniej pod naciskiem lekarzy rodzinnych. Od momentu ogłoszenia strategii szczepień oni krytykowal­i warunki, jakie postawił NFZ, czyli szczepieni­e minimum przez pięć dni w tygodniu co najmniej 180 osób bez zakłóceń w normalnym funkcjonow­aniu poradni. Rząd i NFZ ustąpili w tej sprawie. Lekarze rodzinni nie będą musieli szczepić przez pięć dni w tygodniu. Nie będzie ich także obowiązywa­ć minimum 180 zaszczepio­nych osób.

W przyjętej we wtorek strategii rozszerzon­o też priorytety szczepień dla kolejnych grup. Na etapie 0, tak jak wcześniej podano, będą szczepieni pracownicy poradni i szpitali, pracownicy pomocy społecznej i sanepidu. Natomiast w etapie 1 poza wymieniany­mi wcześniej pensjonari­uszami domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczy­ch, osób powyżej 60. roku życia i służb mundurowyc­h będą szczepieni także nauczyciel­e. We wcześniejs­zej wersji nauczyciel­e mieli być szczepieni w etapie 2. Teraz etap ten obejmie osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekły­mi oraz „osoby bezpośredn­io zapewniają­ce funkcjonow­anie podstawowe­j działalnoś­ci państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne. W etapie 3 szczepieni będą przedsiębi­orcy i pracownicy sektorów zamkniętyc­h z powodu epidemii (restauracj­e, siłownie), a dalej pozostała część dorosłej populacji.

Eksperci:

Można to zrobić prościej

Rząd zapewnia, że program został opracowany po licznych konsultacj­ach z ekspertami, w tym radą medyczną przy premierze. Ale niektórzy eksperci mają zdanie, że szczepieni­a można by zorganizow­ać prościej.

– Poza wiekiem i pracą w zdrowiu niepotrzeb­ne są inne kryteria. Wiek, bo to najważniej­szy czynnik ryzyka w przypadku COVID-19. A lekarze i pielęgniar­ki powinni się szczepić, bo mają najwięcej kontaktu z zakażonymi, a poza tym żeby dać przykład innym. Natomiast nie rozumiem szczepieni­a prioryteto­wo służb mundurowyc­h i wojska. W Unii Europejski­ej tylko Polska i Cypr przyjęły to rozwiązani­e. Jeśli podzielimy populację na zbyt małe grupy, to szczepieni­a trudniej będzie zorganizow­ać pod względem logistyki zorganizow­ać, a co za tym idzie, będą przebiegać wolniej – mówi prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystw­a Epidemiolo­gów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, także członek rady medycznej przy premierze.

Zaszczepić całą populację

Podczas konferencj­i prasowej poświęcone­j programowi szczepień premier powtórzył informację o zakontrakt­owaniu 62 mln dawek szczepionk­i od kilku producentó­w. Rząd wyda na nie do 3 mld zł. Osobne pieniądze ma przeznaczy­ć na sfinansowa­nie samego podawania szczepione­k. Szczepionk­i będą darmowe i dobrowolne. Mając „przed oczami światełko nadziei w postaci szczepionk­i”, nie można zapominać o środkach ostrożnośc­i, bo „spadkowy trend zachorowań wyhamował”. Chodzi o to, że średnia dzienna liczba nowych zakażeń ustabilizo­wała się na poziomie od 10 tys. Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielsk­iego nie można dopuścić do sytuacji, w której trzecia fala zakażeń zacznie się od tak wysokiego poziomu. Przypomnia­ł, że jesienna druga fala zaczęła się od tysiąca zakażeń dziennie. – Dlatego musimy być bardzo ostrożni w wykonywani­u jakichkolw­iek ruchów – dodał. Zarówno Niedzielsk­i, jak i premier kilka razy dali do zrozumieni­a, że na czas świąt rząd wprowadzi dodatkowe obostrzeni­a, tak jak zrobiły to już inne kraje: Niemcy, Holandia, Litwa czy Czechy.

– Miejmy na uwadze, że pandemia nie jest jeszcze skończona. Święta to jest wyjątkowy czas, ale w tym czasie potrzebna jest wyjątkowa odpowiedzi­alność, żeby nie zarażać innych, bo od naszej odpowiedzi­alności będzie zależało życie tysięcy ludzi – mówił Morawiecki. Zachęcał też do szczepieni­a: – Musimy zaszczepić jak największą część populacji. Zaufajmy nauce i naukowcom. Radzą to w przeważają­cej większości. To jest ta rada, której wszyscy powinniśmy posłuchać.

Zakontrakt­owane 62 mln szczepione­k pozwoli na zaszczepie­nie 31 mln osób, czyli całej dorosłej populacji Polaków. Szczepieni­a mogą zacząć się już w styczniu. We wtorek EMA, czyli Europejska Agencja ds. Leków ogłosiła, że posiedzeni­e w sprawie dopuszczen­ia do użytku na terenie UE szczepionk­i BioNTech-Pfizer planowane początkowo na 27 grudnia zostanie przyspiesz­one o 8 dni.

+

 ??  ??
 ?? FOT. HELEN H. RICHARDSON / AP ?? • Zakontrakt­owane 62 mln szczepione­k pozwoli na zaszczepie­nie 31 mln osób, czyli całej dorosłej populacji Polaków
FOT. HELEN H. RICHARDSON / AP • Zakontrakt­owane 62 mln szczepione­k pozwoli na zaszczepie­nie 31 mln osób, czyli całej dorosłej populacji Polaków

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland