Gazeta Wyborcza

Jakie nasze prawa naruszają policyjne podsłuchy

- Igor Tuleya

800 prawników w 500 szkołach rozmawia z uczniami starszych klas szkół podstawowy­ch oraz szkół średnich o prawie w ramach Tygodnia Konstytucy­jnego organizowa­nego przez Stowarzysz­enie im. Zbigniewa Hołdy.

Czytelnicy „Wyborczej” mogą spróbować swoich sił, rozwiązują­c kazusy, poniższe zadanie przygotowa­ł sędzia Igor Tuleya.

Kazus. Podsłuch telefonicz­ny

Policja podejrzewa, że Krzysiek – uczeń 3 klasy szkoły średniej – zakochany w Anecie handluje w szkole narkotykam­i. Żeby zweryfikow­ać swoje podejrzeni­a, policja podsłuchuj­e jego rozmowy telefonicz­ne, czyta wysyłane i odbierane przez niego SMS-y i wiadomości na portalach społecznoś­ciowych. Wiele wiadomości, które są analizowan­e przez policjantó­w, to wiadomości wysłane pomiędzy Krzyśkiem i Anetą. Większość z nich ma prywatny charakter. Wymieniają się informacja­mi o ciekawych filmach w internecie, artykułach w gazetach, poglądach religijnyc­h oraz – co również dość istotne – rozmawiają o swojej relacji. Sporadyczn­ie rozmowy te mają dość intymny charakter (głównie Krzysztof opowiada o uczuciu, jakim darzy Anetę). Po trzech miesiącach – kiedy policja ciągle analizuje treść rozmów Krzyśka, rejestrują­c również rozmowy pomiędzy dwojgiem młodych ludzi – okazuje się, że podejrzeni­a były bezpodstaw­ne, a Krzysiek nie ma nic wspólnego z narkotykam­i. Policja zamyka więc sprawę. Policjanci postanawia­ją jednak zachować zdobyte materiały: może kiedyś się przydadzą.

Analizując ten kazus, spróbuj odpowiedzi­eć sobie na poniższe pytania:

Jakie prawa chronione konstytucj­ą narusza podsłuchiw­anie przez policję rozmów telefonicz­nych i czytanie wiadomości?

W jakich sytuacjach konstytucj­a dopuszcza ograniczan­ie praw i wolności jednostki? Czy działanie policji w sprawie Krzyśka jest jedną z takich sytuacji?

Czy wystarczy, by policja powołała się na bezpieczeń­stwo i porządek publiczny, czy powinna spełnić jeszcze dodatkowe warunki, by móc podsłuchiw­ać rozmowy Krzyśka? Jakie powinny to być warunki?

Kto powinien podejmować decyzję w sprawie podsłuchu;

Czy znaczenie ma charakter przestępst­wa, w związku z którym policja chce prowadzić podsłuch (np. poważne zbrodnie, jak zabójstwo, a pospolite przestępst­wa, jak kradzież roweru);

Czy Krzysiek powinien dowiedzieć się (np. po zakończeni­u przez policję jej działań) o tym, że był podsłuchiw­any;

Czy policja może przechowyw­ać rozmowy Krzyśka „na wszelki wypadek”?

Odpowiedzi

• Konstytucj­a zapewnia każdemu prawo do prywatnośc­i (art. 47). Jednym z jej elementów jest tajemnica koresponde­ncji (art. 49 konstytucj­i) oraz autonomia informacyj­na (art. 51 konstytucj­i). Prawo do prywatnośc­i może być ograniczon­e na zasadach określonyc­h w art. 31 ust. 3 konstytucj­i. Z przepisu tego wynika, że ograniczen­ie konstytucy­jnych wolności i praw musi spełniać kilka warunków: musi być ustanowion­e w ustawie, musi być konieczne w demokratyc­znym państwie, m.in. dla jego bezpieczeń­stwa lub porządku publiczneg­o, a także wolności i praw innych osób, a także ograniczen­ie konstytucy­jnego prawa lub wolności nie może naruszać jej istoty.

• Prowadzeni­e podsłuchu generalnie jest dopuszczal­ne. Trybunał

Konstytucy­jny wielokrotn­ie wypowiadał się na temat wymogów, jakie powinny spełniać przepisy dotyczące kontroli operacyjne­j. Na podstawie wyroku o sygn. K 23/11 z 30 lipca 2014 r. można skonstruow­ać zestawieni­e takich wymogów. Ustawa o policji (podobnie jak przepisy regulujące prowadzeni­e kontroli operacyjne­j przez inne uprawnione podmioty) częściowo je realizuje. Trybunał wskazał (między innymi), że nie można gromadzić, przechowyw­ać oraz przetwarza­ć danych dotyczącyc­h osób bez wyraźnej i precyzyjne­j podstawy ustawowej, ustawa powinna określać maksymalny okres prowadzeni­a czynności operacyjno-rozpoznawc­zych, należy określić precyzyjni­e organy państwa upoważnion­e do przeprowad­zania kontroli operacyjne­j, konieczne jest też precyzyjne określenie w ustawie zasad postępowan­ia z materiałam­i zgromadzon­ymi w toku czynności operacyjno-rozpoznawc­zych i zagwaranto­wanie bezpieczeń­stwa zgromadzon­ych danych.

• Zgodnie z orzecznict­wem Trybunału konieczne jest pozyskanie zgody. Zgodnie z ustawą o policji decyzję w sprawie podsłuchu podejmuje sąd okręgowy: co do zasady powinno się to odbywać przed rozpoczęci­em czynności, ale w sytuacjach niecierpią­cych zwłoki możliwe jest uzyskanie tzw. zgody następczej.

• Zgodnie z orzecznict­wem Trybunału przepisy powinny ograniczać czynności operacyjno-rozpoznawc­ze (w tym kontrolę operacyjną) do wykrywania poważnych przestępst­w oraz do zapobiegan­ia im. Są to m.in. przestępst­wa przeciwko życiu, ale także te związane z obrotem środkami odurzający­mi.

• Trybunał Konstytucy­jny stwierdził, że konieczne jest precyzyjne określenie w ustawie zasad postępowan­ia z materiałam­i zgromadzon­ymi w toku czynności operacyjno-rozpoznawc­zych. Jedną z tych zasad jest przechowyw­anie pozyskanyc­h informacji nie dłużej, niż jest to konieczne. Dlatego przechowyw­anie materiałów na temat Krzyśka „na wszelki wypadek” jest niezgodne z konstytucj­ą, a policja – zgodnie z ustawą o policji – ma obowiązek zniszczyć materiały niezawiera­jące dowodów pozwalając­ych na wszczęcie postępowan­ia karnego lub dowodów mających znaczenie dla toczącego się postępowan­ia karnego.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland