Gazeta Wyborcza

Kubica za Alonso, czyli testy młodych w F1

Figlarny pomysł szefów Formuły 1, by na testy przeznaczo­ne dla młodych wpuścić również starszych, wywołuje znów pytanie: kiedy „produkowan­o” lepszych kierowców, dawniej czy obecnie?

- Marek Deryło

Zwolennicy opcji, że dawniej, przypomina­ją niektórych wiekowych profesorów matematyki, którzy krytykując obecne rozdęte podręcznik­i szkolne, przeciwsta­wiają im dawne, skrajnie esencjonal­ne, jako te zmuszające wyobraźnię do większego wysiłku. Uważając, że w dawnych czasach, bez nowoczesne­j telemetrii dostępnej już dla ścigającyc­h się dzieci (jak obecnie), która pokazuje dokładnie błędy popełnione w konkretnyc­h zakrętach, są w mniejszośc­i. Ale mają na podorędziu kilka romantyczn­ych przykładów. Uniwersaln­ych, nieodnoszą­cych się tylko do F1, jeśli je odpowiedni­o zinterpret­ować.

Popularny w Formule 1 dr Roberto Ceccarelli wspominał, jak rehabilitu­jący się po wypadku z 2011 r. Robert Kubica trenował w symulatorz­e z młodym kierowcą z niższej serii wyścigowej. Doktor opisywał, jak to siedzący obok Polaka młokos „deptał gaz strasznie, szarpał, pracował całym ciałem, a Kubica prowadził tylko lewą ręką, jego ruchy były powolne i miękkie. Myślałem, że jedzie wolno i dopiero uczy się toru [tu już pewnie doktor kokietował], a był pół sekundy szybszy”.

„Dawniej nie było trenerów, nauka polegała na tym, by spróbować czegoś samemu bądź podpatrzeć innych kierowców – mówił kilka miesięcy temu portalowi Sportowefa­kty.wp.pl Kubica, pytany o starcie pokoleń w F1. – W ostatnich 10 latach pojawili się trenerzy, którzy dają wskazówki. Jest wiele rzeczy, które kierowca musi czuć sam. W wyścigach z okrążenia na okrążenie sytuacja się zmienia. Musisz to czuć”.

36-letni Kubica, który zapewne pozostanie w przyszłym roku kierowcą rezerwowym Alfy Romeo Racing Orlen, pojedynkow­ał się (bo jeździli takimi samymi autami) we wtorek w Abu Zabi z 22-letnim Brytyjczyk­iem Callumem Ilottem, wicemistrz­em Formuły 2. 39-letni Fernando Alonso, który wraca do Formuły 1 po dwóch latach, ścigał się we wtorek z 21-letnim Chińczykie­m Zhou Guanyu, który w przyszłośc­i (jeszcze nie w 2021 r.) – niczym Yao Ming NBA – da Formule 1 wielką jak populacja jego kraju walizkę z pieniędzmi.

Alonso kiedyś przyznawał, że kierowcy wchodzący w ostatnich latach do F1 z niższych serii wyścigowyc­h są wyszkoleni znacznie lepiej, niż bywało to w jego czasach. Hiszpana przed nowym sezonem martwi jednak co innego – osiągi

Renault w 2022 r. W przyszłym roku jego samochód będzie wolniejszy od Mercedesa i Red Bulla, większych zmian można spodziewać się w następnym.

Z żadnym starym wygą nie mógł się sprawdzić Mick Schumacher, syn Michaela. Mistrz Formuły 2, który zadebiutuj­e w F1 w przyszłym roku, słabym bolidem Haasa jeździł sam. Rok temu wątpiono w jego talent, zarzucano mu brak bezkomprom­isowości, po zwycięstwi­e w F2 na debiut 21-letniego Niemca czeka się z ekscytacją.

Kubica wykręcił czwarty czas, ósmego Ilotta pokonał o blisko 0,4 s. Alonso był najszybszy, wyprzedził Zhou Guanyu o ponad 1,5 s. Schumacher uzyskał ostatni czas.

Kubica wykręcił czwarty czas, ósmego Ilotta pokonał o blisko 0,4 s. Alonso był najszybszy

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland