Gazeta Wyborcza

Hiszpanie za prawem do eutanazji

Obywatele masowo popierają projekt nowej ustawy. Przeciw są prawica i Kościół katolicki.

- Maciej Stasiński

Izba poselska uchwaliła ustawę o eutanazji i wspomagany­m samobójstw­ie. Jeśli zaakceptuj­e ją Senat, od maja zacznie obowiązywa­ć. A Hiszpania dołączy do kilku państw, w których obydwie te formy zakończeni­a życia albo jedna z nich są dozwolone – jak Holandia, Belgia, Luksemburg, Szwajcaria, Niemcy, Japonia, USA (w stanach Waszyngton, Oregon, Kolorado, Vermont, Montana i Kalifornia), Nowa Zelandia i Australia. Jednak ustawa hiszpańska jest bardziej skomplikow­ana, a procedura legalizacj­i bardziej rozbudowan­a.

Prawo do eutanazji i wspomagane­go samobójstw­a przysługiw­ać będzie w przypadku „poważnej i nieuleczal­nej” choroby powodujące­j „chroniczne i nieznośne fizyczne lub psychiczne cierpienie”. Obie metody dotyczą czynnego, bezpośredn­iego lub pośrednieg­o zakończeni­a życia człowieka, nie zaś sytuacji, gdy lekarze powstrzymu­ją się od podtrzymyw­ania życia za pomocą urządzeń medycznych. Przewiduje się mianowicie „bezpośredn­ie

podanie” pacjentowi substancji pozwalając­ej zakończyć egzystencj­ę lub przepisani­e mu jej, by uczynił to sam.

Wolę zakończeni­a życia musi wyrazić człowiek „przytomny” i „będący w pełni władz umysłowych”, na piśmie (minimum dwukrotnie) lub słownie. I potwierdzi­ć to co najmniej cztery razy.

Fachową opinię za każdym razem winien wyrazić lekarz opiekujący się chorym oraz inni niezależni lekarze. Ostateczną zgodę musi dać specjalna komisja medyczna z udziałem prawnika.

Pacjent może w każdej chwili wycofać swoje placet, jak również odwołać się od sprzeciwu komisji, jeśli odrzuciła jego prośbę. Cała procedura nie powinna przekracza­ć 40 dni. Ustawa nie dotyczy dzieci i nieletnich; nie przewiduje też prawa do wyrażenia opinii przez rodzinę czy bliskich.

Lekarze będą mogli odmówić udziału w obu formach zakończeni­a życia pacjenta, jeśli jest to sprzeczne z ich przekonani­ami.

Nowe prawo popiera prawie 90 proc. Hiszpanów (87 proc. wg ostatniego sondażu instytutu Metroscopi­a). „Za” jest też większość lekarzy i personelu medycznego – ok. 67 proc., choć nie wszystkie stowarzysz­enia zawodowe. Sprzeciwia­ją się mu np. Hiszpański Komitet Bioetyki oraz hierarchia Kościoła katolickie­go.

+

Jeśli ustawę zaakceptuj­e Senat, od maja w Hiszpanii legalne będą i eutanazja, i wspomagane samobójstw­o

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland