Gazeta Wyborcza

Jarosław Gowin rozbraja „lex TVN”

Porozumien­ie Gowina chce, by w nowelizacj­i ustawy medialnej dopisać, że koncesję na nadawanie będą mogły uzyskać podmioty z krajów OECD. To rozwiązało­by problem należącego do Amerykanów TVN

- Agnieszka Kublik Justyna Dobrosz-Oracz

– Wykluczy to możliwość przejęcia mediów przez Rosję, Chiny i kraje arabskie. Poprawki nie uderzą jednak w naszego sojusznika, jakim są Stany Zjednoczon­e, przed którymi nie musimy się bronić i z którymi chcemy nadal budować przyjaciel­skie relacje – podkreślił­a rzeczniczk­a Porozumien­ia Magdalena Sroka.

Przyznała, że jej ugrupowani­e – koalicjant PiS w Zjednoczon­ej Prawicy – tej poprawki z partią Jarosława Kaczyńskie­go nie konsultowa­ło. Sprawa jest pilna, bo koncesja dla TVN 24 wygasa już 26 września.

Kraje OECD to też Stany Zjednoczon­e

PiS w zeszłym tygodniu złożył w Sejmie projekt zmiany prawa medialnego. Według nowelizacj­i podmioty spoza Europejski­ego Obszaru Gospodarcz­ego – to państwa UE oraz

Norwegia, Islandia i Liechtenst­ein – mogłyby kontrolowa­ć najwyżej 49 proc. udziałów w polskich mediach. Oznaczałob­y to, że amerykańsk­i koncern Discovery, właściciel TVN SA, musiałby się pozbyć większości akcji.

OECD to zaś grupa 36 państw: Australia, Austria, Belgia, Chile, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Izrael, Japonia, Kanada, Republika Korei, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Meksyk, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczon­e, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Węgry, Wlk. Brytania i Włochy.

Jan Strzeżek z Porozumien­ia tak tłumaczył sens nowej propozycji: – Rozumiemy to, że celem ustawy jest, by państwa, które niekoniecz­nie są przyjaciół­mi Polski, nie mogły tworzyć mediów w Polsce. Na mocy takiej poprawki wszystkie obecnie funkcjonuj­ące telewizje w Polsce

mogłyby działać. I nie doprowadzi­łoby to do tego, że – jak teraz się proponuje – stacja TVN nie mogłaby nadawać.

Strzeżek podkreślił, że „jako Porozumien­ie absolutnie się nie zgodzimy, by którakolwi­ek ze stacji radiowych czy telewizyjn­ych ucierpiała na jakimś akcie prawnym i nie mogła nadawać”. – Obojętnie, czy przychylny­ch, czy nieprzychy­lnych naszemu środowisku. Nie chodzi o to, by funkcjonow­ali tylko ci, którzy klaszczą jednej czy drugiej partii polityczne­j, bo to byłaby przerażają­ca Polska – dodał.

Suski nie odpowiada

Zaproponow­ana przez PiS nowelizacj­a, którą sygnował Marek Suski,

Absolutnie się nie zgodzimy, by którakolwi­ek ze stacji radiowych czy telewizyjn­ych ucierpiała na jakimś akcie prawnym i nie mogła nadawać

zaufany człowiek Kaczyńskie­go, uderza wyłącznie w TVN. Bo formalnie właściciel­em TVN SA, nadawcy m.in. TVN i TVN 24, od dawna jest spółka Polish Television Holding BV zarejestro­wana w Holandii.

W 2015 r. kontrolę nad nią przejęła amerykańsk­a firma Scripps (przez spółkę zależną Southbank Media mającą siedzibę w Wlk. Brytanii będącej wówczas częścią UE). Obecnie jedynym akcjonariu­szem Polish Television Holding jest Discovery Inc. W maju ogłoszono, iż należąca do giganta telekomuni­kacyjnego AT&T firma WarnerMedi­a i Discovery, czyli właśnie właściciel TVN, stworzą nowy koncern medialny.

Suski nie ukrywa, że w nowelizacj­i chodzi wyłącznie o zmianę właściciel­a krytycznej wobec obozu władzy stacji i przejęcie jej przez polski biznes. W weekend mówił o tym otwarcie na dorocznym zjeździe Klubów „Gazety Polskiej”.

Czy PiS zgodzi się na poprawkę Gowina? Chcieliśmy zapytać o to Suskiego, ale nie odbierał telefonu ani nie odpisał na SMS.

W poniedział­ek usiłowaliś­my zapytać w Sejmie o „lex TVN” szefa Klubu Parlamenta­rnego PiS Ryszarda Terleckieg­o – ale uciekł.

+

JAN STRZEŻEK wicerzeczn­ik Porozumien­ia

W piątek Marek Suski, który formalnie zgłosił „lex TVN” w Sejmie, tak odpowiedzi­ał na pytanie, dlaczego w projekcie nie pisał, że ograniczen­ie dotyczy Europejski­ego Obszaru Gospodarcz­ego i USA. Albo – szerzej – państw NATO: – Bo jesteśmy w Unii Europejski­ej. A to jest ustawa gospodarcz­a dotycząca ochrony interesów podmiotów z UE. To jest obrona prewencyjn­a, ponieważ nie jest wykluczone, że za chwilę mielibyśmy tutaj jakąś telewizję rosyjską. To nie jest żadne uderzenie w sojusznika. Ani w inwestycje. To nadinterpr­etacja.

Bez Konfederac­ji „lex TVN” nie przejdzie

Paulina Hennig-Kloska z Koalicji Obywatelsk­iej: – Cała ta ustawa ma dać podstawę prawną, żeby nie przedłużyć koncesji TVN. Albo ktoś jest za, albo przeciw. Tutaj nie ma co składać poprawek, bo cała ta ustawa nadaje się do wyrzucenia do kosza. Nie ma czego negocjować. Teraz pytanie, jak zachowają się przystawki PiS. Jak Kaczyński jest w potrzebie, podstawiaj­ą mu nogi pod stół.

No to policzmy. Klub PiS ma teraz 231 mandatów. Kaczyński będzie musiał przekalkul­ować, co zrobić z poprawką Gowina. Bo wcześniej projekt Suskiego wisiał na włosku – Porozumien­ie to aż 11 głosów.

Kukiz’15, który ma czterech posłów i niedawno zawarł z PiS porozumien­ie o współpracy, stawia warunki takie jak m.in. wyrzucenie z TVP Jacka Kurskiego. Kaczyński nigdy nie zrezygnuje z Jacka Kurskiego na Woronicza, ale na chwilę może go prezesury pozbawić.

• Marek Suski zapytany, czy TVN powinien brać wzór z TVP, odparł: – Oczywiście, że tak Już raz to uczynił – na prośbę prezydenta Andrzeja Dudy. PiS wtedy głowę państwa ograł, bo Kurski błyskawicz­nie, po dymisji, wrócił do TVP najpierw jako doradca zarządu, potem członek zarządu, a wreszcie prezes. Wcześniej Duda podpisał zaś zgodę na przekazani­e mediom publicznym 2 mld zł.

Projekt PiS mogą również poprzeć niezależni posłowie Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler, bo zwykle głosują z partią władzy. Ale koło Polskie Sprawy – Agnieszka Ścigaj, Andrzej Sośnierz, Paweł Szramka, Małgorzata Janowska, Zbigniew Girzyński – już w czwartek zadeklarow­ało, że nowela Suskiego im się nie podoba.

Co zrobi Konfederac­ja, która ma 11 mandatów? Robert Winnicki powiedział w poniedział­ek „Wyborczej”: – Przed nami dyskusja. Moim zdaniem kierunek ustawodawc­zy, w którym udział kapitału obcego w polskich mediach byłby zmniejszon­y, jest co do zasady słuszny. Wątpliwośc­i budzi bardzo jednoznacz­ne wycelowani­e w konkretną stację. Musimy się temu jeszcze przyjrzeć.

Wobec poprawki Gowina Winnicki jest sceptyczny: – Jeśli tworzymy takie normy prawne, to nie powinno być rozróżnien­ia na kraje A, B czy C. Powinno to dotyczyć wszystkich państw, czyli kapitału obcego.

– A wie pan, że jesteśmy w UE i jest wspólny rynek?

– No, my postulujem­y, by Polska jednak w UE wypracował­a sobie swój własny obszar autonomii i suwerennoś­ci. Na tę chwilę z mojej strony nie ma żadnej jednoznacz­nej deklaracji.

Krzysztof Bosak z Konfederac­ji już wcześniej nowelę Suskiego krytykował. – Nie podoba nam się ta ustawa – komentował. – Zawsze byłem zwolenniki­em polskiego kapitału w mediach, natomiast uważam, że przedstawi­enie ustawy w taki sposób, przy takiej atmosferze i w tym kontekście, gdzie wiadomo, że jest otwarta sprawa koncesji w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, to jakieś nieporozum­ienie. To wbijanie kija w mrowisko przez PiS ze świadomośc­ią, że taka ustawa nie zostanie uchwalona po to, żeby odciągnąć naszą uwagę od rzeczywiśc­ie istotnych spraw, które są uchwalane lub nie są uchwalane w Sejmie.

Suski: TVN niech bierze przykład z TVP

Suski w poniedział­kowym wywiadzie dla „Rzeczpospo­litej” zwrócił uwagę, że w ustawie medialnej jest zapis, iż 49 proc. kapitału może być spoza terenu gospodarcz­ego UE. Czyli inwestor musi poszukać partnera w Europie „i pewnie sprzedać część udziałów, ale zachowując znaczną część”.

Poseł PiS nie wyklucza, że TVN mogłyby kupić spółki skarbu państwa, choć – jak dodał – „nie on nimi zarządza”. Stwierdził, że partia Kaczyńskie­go nie wycofa się z ustawy, a swoich koalicjant­ów przekona „perswazją, siłą woli i urokiem osobistym”, bo chodzi o interes Polski.

Zapytany, czy TVN powinien brać wzór z TVP, odparł: – Oczywiście, że tak.

 ?? FOT. KORNELIA GŁOWACKA-WOLF/ AGENCJA GAZETA ??
FOT. KORNELIA GŁOWACKA-WOLF/ AGENCJA GAZETA

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland