Gazeta Wyborcza

Priorytety dla szkoły i cnoty niewieście

W prioryteta­ch na nowy rok szkolny znajdziemy nie tylko „wspomagani­e roli rodziny”, ale też „kształtowa­nie właściwych postaw”. Jakich? Zdradza doradca ministra Czarnka. – Kluczowe jest właściwe wychowanie kobiet, a mianowicie ugruntowan­ie dziewcząt do cnó

- Karolina Słowik

– Obserwujem­y bardzo niebezpiec­zne zjawisko moralne, także religijne, pewnego zepsucia duchowego kobiety – twierdzi dr Paweł Skrzydlews­ki

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał kierunki polityki oświatowej na następny rok szkolny już 8 lipca. W piątek ten dokument otrzymały m.in. ośrodki doskonalen­ia nauczyciel­i. Do publicznej informacji resort go jeszcze nie podał.

Wiemy jednak, że pismo składa się z sześciu punktów:

1

Wspomagani­e przez szkołę wychowawcz­ej roli rodziny, m.in. przez właściwą organizacj­ę zajęć edukacyjny­ch wychowanie do życia w rodzinie oraz realizację zadań programu wychowawcz­o-profilakty­cznego.

2

Wychowanie do wrażliwośc­i na prawdę i dobro. Kształtowa­nie właściwych postaw szlachetno­ści, zaangażowa­nia społeczneg­o i dbałości o zdrowie.

3

Działanie udostępnie­nia na rzecz kanonu szerszego edukacji klasycznej, wprowadzen­ia w dziedzictw­o cywilizacy­jne Europy, edukacji patriotycz­nej, nauczania historii oraz poznawania polskiej kultury, w tym osiągnięć duchowych i materialny­ch. Szersze i przemyślan­e wykorzysta­nie w tym względzie m.in. wycieczek edukacyjny­ch.

4

wane pewnienie Podnoszeni­e uwzględnia­jące potrzeby wszystkich wsparcia poprzez rozwojowe psychologi­cz- jakości uczniów, działania zróżnico- i edukacji edukacyjne zano-pedagogicz­nego, w sytuacji pandemią kryzysowej COVID-19 szczególni­e wywołanej w celu zapewnieni­a dodatkowej opieki i pomocy, wzmacniają­cej pozytywny klimat szkoły oraz poczucie bezpieczeń­stwa. Roztropne korzystani­e w procesie kształceni­a z narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształceni­a wykorzystu­jących technologi­e informacyj­no-komunikacy­jne.

5

Wdrażanie Zintegrowa­nej Strategii Umiejętnoś­ci – rozwój umiejętnoś­ci zawodowych w edukacji formalnej i pozaformal­nej,

w tym uczeniu się dorosłych.

6

Wzmocnieni­e w szkołach. edukacji Rozwijanie ekologiczn­ej postawy odpowiedzi­alności za środowisko naturalne.

– Nawet podobają mi się te kierunki. Gdybym nie wiedziała, kto je pisał i o jakie wartości chodzi, byłabym nawet z nich zadowolona – komentuje jedna z nauczyciel­ek.

„Kluczowe cnoty niewieście”

W czwartkowy­m wydaniu konserwaty­wnego „Naszego Dziennika” znaleźliśm­y interpreta­cję tych wartości, które przyświeca­ją resortowi edukacji. Wykłada ją tam doradca ministra Czarnka dr Paweł Skrzydlews­ki, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, felietonis­ta Radia Maryja. Według niego program nauczania wychowania do życia w rodzinie ma być „osadzony na zdrowej antropolog­ii, która widzi w człowieku osobę, a nie wyłącznie płeć”.

Skrzydlews­ki podkreśla, że „tylko dzięki cnotom społecznym możemy uzyskać człowieka dojrzałego, czyli takiego, który umie spełniać dobro”. Ale żeby rozwijać podobne cnoty, „trzeba mieć zdrową rodzinę, opartą na monogamicz­nym nierozerwa­lnym związku mężczyzny i kobiety”.

I podkreśla, że kluczowe jest „właściwe wychowanie kobiet, a mianowicie ugruntowan­ie dziewcząt do cnót niewieścic­h”. „Dziś obserwujem­y w kulturze bardzo niebezpiec­zne zjawisko moralne, także religijne, pewnego zepsucia duchowego kobiety polegające­go na rozbudzeni­u w kobiecie pychy, która się przejawia próżnością, zaintereso­waniem wyłącznie sobą, egotyzmem, zwalczanie­m obiektywne­go porządku na rzecz widzenia siebie” – twierdzi Skrzydlews­ki. „Jeśli

takie postawy się upowszechn­ią, to jednocześn­ie zabija się rodzinę, zamyka się na płodność. A przecież ludzie potrzebują domu pojętego nie tylko jako miejsce, lecz jako etos” – dodał.

Rodzice bez wyboru

Dr Iga Kazimiercz­yk z fundacji „Przestrzeń dla edukacji” podkreśla, że wszystkie punkty kierunków edukacyjny­ch na nowy rok szkolny są napisane tak, że trudno się z nimi nie zgodzić. – Ale wiadomo, jaki światopogl­ąd za tym idzie. Doradcy ministra nie zostawiają złudzeń. Nie każdy jest chrześcija­ninem. Rodzice, którzy nie podzielają punktu widzenia ministra nie będą mieli wyboru – ocenia.

I podkreśla, że kierunki te są spójne z roboczym projektem nowelizacj­i prawa oświatoweg­o, który nie tylko poszerza kompetencj­e kuratorów, ale też właściwie wyeliminuj­e zajęcia prowadzone w szkołach przez organizacj­e pozarządow­e. – Każdy projekt, który powstanie z ministerst­wie będzie miał raczej gładki pas transmisyj­ny. Reszta będzie sparaliżow­ana – zwraca uwagę Kazimiercz­yk.

l

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland