Gazeta Wyborcza

Merkel leci do Bidena

W tym tygodniu kanclerz Niemiec Angela Merkel zajmie się zapewnieni­em bezproblem­owego uruchomien­ia rosyjskieg­o gazociągu Nord Stream 2. Jego budowa zakończy się w sierpniu – zapowiedzi­ał niemiecki szef spółki Gazpromu, odpowiedzi­alnej za Nord Stream 2.

- Andrzej Kublik

W czwartek kanclerz Angela Merkel rozpocznie wizytę w USA, podczas której pierwszy i zapewne ostatni raz występując w roli szefowej rządu, Niemiec, zostanie przyjęta w Białym Domu przez obecnego prezydenta USA Joego Bidena. Po rozpisanyc­h na koniec września wyborach do Bundestagu Merkel pożegna się ze stanowiski­em kanclerza Niemiec.

Jednym z głównych celów wizyty Merkel w USA jest usunięcie polityczny­ch przeszkód przed przekazani­em do komercyjne­j eksploatac­ji budowanego przez Gazprom nowego bałtyckieg­o gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec. Można odnieść wrażenie, że pani kanclerz traktuje to jako zwieńczeni­e swojej kariery rządowej.

Pod koniec 2019 r. Kongres USA uchwalił sankcje wobec Nord Streamu 2, zatrzymują­c inwestycję zaawansowa­ną w 94 proc. Rok później Kongres uchwalił dodatkowe sankcje, które miały uniemożliw­ić Rosjanom ukończenie gazociągu, a także przekazani­e go do eksploatac­ji.

Jednak ekipa nowego prezydenta USA Joego Bidena, który objął rządy w styczniu, nie kwapiła się z wprowadzen­iem obowiązkow­ych sankcji uchwalonyc­h przez amerykańsk­i parlament. A w połowie maja administra­cja Bidena oficjalnie już zrezygnowa­ła z nałożenia sankcji na szwajcarsk­ą spółkę Gazpromu odpowiedzi­alną za Nord Stream 2 i jej niemieckie­go szefa Matthiasa Warniga, zaprzyjaźn­ionego z Putinem byłego oficera wywiadu komunistyc­znych Niemiec.

To pozwoliło Rosjanom przyspiesz­yć dokończeni­e bałtyckiej rury.

Koniec w sierpniu

„Dotąd ukończono 98 proc. gazociągu. Brakujące 2 proc. dotyczy jednej z dwóch nitek [gazociągu]. Druga jest całkowicie zbudowana” – powiedział Matthias Warnig w rozmowie opublikowa­nej w niedzielę przez niemiecki dziennik „Handelsbla­tt”. Jak podkreślił: „Zakładamy, że do końca sierpnia prace budowlane będą zakończone”.

Dyrektor generalny należącej do Gazpromu szwajcarsk­iej spółki Nord Stream 2 AG dodał, że po ukończeniu budowy rury trzeba jeszcze dwóch, trzech miesięcy na przetestow­anie jej szczelnośc­i i certyfikac­ję, niezbędną do uzyskania zezwolenia na komercyjną eksploatac­ję. „Przy gotowej nitce te prace już rozpoczęli­śmy” – powiedział Warnig.

„Naszym celem jest przekazani­e gazociągu do eksploatac­ji jeszcze w tym roku” – stwierdził niemiecki menedżer Gazpromu.

Listek figowy dla Nord Streamu 2

Decyzja Joego Bidena o rezygnacji z sankcji wobec Nord Streamu 2 wywołała falę krytyki w Kongresie USA, także ze strony przedstawi­cieli rządzącej partii Demokratów, do której należy obecny prezydent Stanów Zjednoczon­ych. Zastrzeżeń nie kryły też Ukraina i państwa Europy Środkowej, sojusznicy USA w NATO.

Być może właśnie dla wyciszenia tych protestów administra­cja Joego Bidena zażądała, by Niemcy przedstawi­ły propozycje działań, które mają powstrzyma­ć Rosję przed wykorzysta­niem Nord Streamu 2 przeciw Europie. Niemcy zaś chcą, by ich propozycje zostały zatwierdzo­ne przez USA, które w ten sposób staną się gwarantem nowego ładu na europejski­ch rynkach gazu i energii, jaki stworzy Nord Stream 2. Dodatkowo chodzi o zrekompens­owanie Ukrainie strat po wstrzymani­u, a co najmniej dalszym ograniczen­iu przez ten kraj tranzytu rosyjskieg­o gazu, który zostanie przerzucon­y do nowej bałtyckiej rury.

• Merkel w USA będzie chciała usunąć polityczne przeszkody przed przekazani­em do eksploatac­ji bałtyckieg­o gazociągu Nord Stream 2

Szczegóły tych negocjacji są utrzymywan­e w ścisłej tajemnicy.

Pacyfikowa­nie Ukrainy

W poniedział­ek z roboczą wizytą do Berlina przybył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podczas kolacji z kanclerz Angelą Merkel ma rozmawiać m.in. o Nord Stream 2, jak poinformow­ali rzecznik rządu Niemiec i służby prasowe prezydenta Ukrainy.

Zapewne podczas tej rozmowy kanclerz Merkel będzie chciała otrzymać od prezydenta Zelenskieg­o zgodę na propozycje, które potem szefowa rządu Niemiec przedstawi do akceptacji prezydento­wi USA. Wstępna zgoda prezydenta Ukrainy wzmocni pozycję negocjacyj­ną Merkel w Waszyngton­ie.

Wysłannik Bidena w Moskwie

Także w poniedział­ek wizytę w Moskwie rozpoczął John Kerry, były szef dyplomacji USA za prezydentu­ry Baracka Obamy, a obecnie specjalny pełnomocni­k prezydenta Joego Bidena ds. klimatu. Spotka się ze swoim rosyjskim odpowiedni­kiem w sprawach klimatyczn­ych, a także z ministrem spraw zagraniczn­ych Rosji Siergiejem Ławrowem. To już będzie kolejne w tym roku spotkanie Kerry’ego z Ławrowem i można odnieść wrażenie, że specjalny pełnomocni­k Bidena ds. klimatyczn­ych może dla obecnego prezydenta USA wykonywać także delikatne misje dyplomatyc­zne przy okazji spotkań na temat klimatu.

Kerry będzie w Moskwie do czwartku, kiedy wizytę w Waszyngton­ie rozpocznie kanclerz Angela Merkel. A to oznacza, że Kerry może przedyskut­ować z Rosjanami propozycje niemieckie­go „bezpieczni­ka” dla Nord Streamu 2, które w ogólnych zarysach lub wariantach są już znane w Waszyngton­ie.

Formalnie Kerry w Moskwie będzie rozmawiać o współpracy USA z Rosją w walce ze zmianami klimatyczn­ymi, a także o współpracy Waszyngton­u z Moskwą w energetyce atomowej i wodorowej, jako drodze do rozwoju gospodarek o niskiej emisji CO2. Ale Rosjanie od dawna już promują przyszłe dostawy gazu rurociągie­m Nord Stream 2 jako sposób na ograniczen­ie emisji dwutlenku węgla – czyli element polityki klimatyczn­ej. A od zeszłego roku, kiedy Niemcy i Francja zaczęły intensywni­e promować rozwój energetyki wodorowej w Unii Europejski­ej, Rosja głośno reklamuje możliwość wykorzysta­nia w przyszłośc­i rurociągu Nord Stream 2 do eksportu wodoru z Rosji do Niemiec. „Za 10 lat Nord Stream 2 powinien być gotowy do transportu wodoru” – zadeklarow­ał Matthias Warnig w wywiadzie dla „Handelsbla­tt”. Ale ten były szpieg Stasi dodał, że trudno mu sobie wyobrazić rezygnację z gazu i to paliwo będzie jeszcze długo wykorzysty­wane.

+

Można odnieść wrażenie, że rozmowy w Moskwie Merkel traktuje jako zwieńczeni­e swojej kariery rządowej

 ?? FOT. MICHAEL SOHN/AP ??
FOT. MICHAEL SOHN/AP

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland