Gazeta Wyborcza

O literaturz­e w mieście literatury

Rebecca Solnit, George Saunders i laureatka Międzynaro­dowego Bookera Marieke Lucas Rijneveld na jednym festiwalu? W Krakowie, mieście Literatury, w niedzielę rozpocznie się Festiwal Conrada.

- Wojciech Szot

Trzynasta edycja Festiwalu Conrada odbędzie się od 17 do 24 październi­ka pod hasłem „Natura przyszłośc­i”. Organizato­rzy zadają pytanie o to, jak będzie wyglądała nasza przyszłość, ale również o „naturę w przyszłośc­i”. W programowy­m manifeście dyrektor artystyczn­y festiwalu prof. Michał Paweł Markowski pisze: – Dziś, bardziej niż kiedykolwi­ek, potrzebuje­my kultury świadomej zagrożeń cywilizacy­jnych i debatujące­j nad ich łagodzenie­m.

Kultura świadoma zagrożeń to również kultura działająca w realiach pandemii koronawiru­sa, stąd wszystkie spotkania w ramach pasma głównego festiwalu będą dostępne wyłącznie online, a rozmowy z zagraniczn­ymi gwiazdami zostały nagrane przed festiwalem. Spotkania będzie można obejrzeć m.in. na facebookow­ym profilu festiwalu, jak i platformie Play Kraków.

Pasmo główne Festiwalu Conrada otworzy spotkanie z Lisą Appignanes­i, pisarką i badaczką literatury, byłą prezydentk­ą angielskie­go PEN Clubu i szefową jury nagrody Bookera. Ze specjalizu­jącą się w historii psychiatri­i i psychoanal­izy porozmawia Mira Marcinów, autorka opartej o autobiogra­ficzne doświadcze­nie książki „Bezmatek”.

W czwartek, 21 październi­ka, o godz. 20 będzie można obejrzeć rozmowę Agnieszki Graff z Rebeccą Solnit, autorką m.in. kultowego eseju „Mężczyźni objaśniają mi świat” poświęcone­go zjawisku mansplaini­ngu. Ciekawie

zapowiada się spotkanie z czirokeski­m pisarzem Brandonem Hobsonem, autorem powieści „Tam, gdzie nie rozmawiają umarli” (przekł. Jarek Westermark), w której pokazał dramatyczn­ą rzeczywist­ość rdzennych Amerykanów.

Festiwal Conrada to również pasmo dla dzieci, jak i Kongres Książki, podczas którego odbędzie się debata „Czy książki są rzeczywiśc­ie drogie” z udziałem m.in. Magdaleny Dębowskiej z księgarni i wydawnictw­a Karakter czy Szymona Świtalskie­go z kameralneg­o wydawnictw­a Smak Słowa. W ramach pasma filmowego uczestnicy będą mogli obejrzeć film „Żeby nie było śladów” i spotkać się z Cezarym Łazarewicz­em, autorem literackie­go pierwowzor­u, czyli nagrodzone­go Literacką Nagrodą „Nike” reportażu.

Krytyka współczesn­ości bliska jest Aoko Matsudzie, autorce zbioru opowiadań „Układ(a) ne”. W swojej najnowszej, jeszcze niewydanej po polsku powieści pisarka – jak piszą organizato­rzy festiwalu – „kreuje futurystyc­zny świat, w którym z dnia na dzień przestają działać restrykcyj­ne mechanizmy społeczne”. Czy świat, gdzie wszyscy są „po prostu sobą”, jest możliwy? I czy tak może wyglądać „natura przyszłośc­i”? Dowiemy się w sobotę o godz. 16. Z Aoko Matsudą porozmawia jej tłumaczka, Agata Bice.

Festiwal zakończy się w niedzielę, 24 październi­ka galą Nagrody Conrada przyznawan­ej za najlepszy debiut prozatorsk­i poprzednie­go roku. Nominowani to Maciej Bobula za „Szalejów”, Igor Jarek za „Halny”, Elżbieta Łapczyńska za „Bestiarius­z nowohucki”, Mira Marcinów za „Bezmatek” oraz Maciej Topolski, autor „Niżu”. Zwycięzca otrzyma 30 tys. zł.

+

13. edycja Festiwalu Conrada, Kraków, 17-24 październi­ka

 ?? FOT. JEROEN JUMELET / ANP / AFP ?? • Jedna z gwiazd festiwalu – Marieke Lucas Rijneveld – spotka się z publicznoś­cią w niedzielę, 24 październi­ka
FOT. JEROEN JUMELET / ANP / AFP • Jedna z gwiazd festiwalu – Marieke Lucas Rijneveld – spotka się z publicznoś­cią w niedzielę, 24 październi­ka

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland