Gazeta Wyborcza

Ocala nas nauka

- Piotr Cieśliński

Szczepieni­a przeciw COVID ratują życie. Dowodzi tego analiza Europejski­ego Centrum ds. Zapobiegan­ia i Kontroli Chorób (ECDC) i WHO. Czytamy w niej, że od grudnia 2020 do listopada tego roku aż 470 tys. Europejczy­ków w wieku 60 lat i więcej przeżyło, bo się zaszczepił­o przeciwko COVID-19. Słowem, to blisko pół miliona ludzi, którzy wciąż spotykają się z rodziną, cieszą swoim hobby, pracą, dziećmi, wnukami, partnerami.

Ale przecież do tych szacunków należy jeszcze dodać młodsze osoby, które także przeżyły dzięki szczepionk­om. Oraz to, że szczepionk­i ograniczaj­ą transmisję wirusa, co również musiało się przełożyć na mniejszą śmiertelno­ść. Co więcej, efektem niskich wskaźników szczepień są przeciążon­e systemy opieki zdrowotnej, a to uderza w pacjentów wymagający­ch pilnego leczenia z innych powodów niż COVID.

Koronawiru­s stanowi obecnie główną przyczynę śmierci w 33 krajach europejski­ego regionu WHO. Od początku pandemii potwierdzo­no tu 1,5 mln zgonów z tego powodu, z tego ponad 90 proc. wśród osób w wieku powyżej 60 lat. Kilka dni temu WHO ostrzegła, że do wiosny liczba zgonów w Europie może przekroczy­ć 2 mln. Ale bez szczepione­k śmiertelne żniwo byłoby o wiele większe.

Najwięcej ocalonych jest w tych krajach, w których szczepieni­a wprowadzon­e zostały wcześnie i szybko zaszczepio­ny został wysoki odsetek osób starszych. Najlepiej poradziły sobie Islandia i Szkocja, gdzie zaszczepio­no wszystkich w wieku powyżej 60 lat, dzięki czemu śmiertelno­ść z powodu COVID-19 w tej grupie zmniejszył­a się aż o – odpowiedni­o – 93 i 86 proc. Niestety, Polska jest w tym rankingu ocaleń na dalekim miejscu – piątym od końca. Z wyszczepie­niem seniorów w wieku 60+ na poziomie 73 proc. uniknęliśm­y ok. 20 proc. zgonów. Do listopada, bo teraz krzywa zgonów znowu idzie ostro w górę.

Niemal od początku to wiedzieliś­my: ten wirus potrafi dopiec wszystkim, ale jest szczególni­e niebezpiec­zny dla starszych i schorowany­ch. Właśnie oni mieli być zaszczepie­ni najszybcie­j. I co? Nie udało się. Państwo potrafi mobilizowa­ć służby, budować zasieki na granicy, uprawiać propagandę, ale nie jest w stanie dotrzeć z prostym zastrzykie­m do osób starszych.

Tymczasem recepta, jaką podsuwają ECDC i WHO, nie jest skomplikow­ana. Szefowa ECDC dr Andrea Ammon wzywa rządy tylko do tego, aby skupiły się na szczepieni­u najbardzie­j zagrożonyc­h zakażeniem i poważnym przebiegie­m choroby.

To zalecenie powinni potraktowa­ć serio rządzący w Polsce, którzy na razie biernie się przyglądaj­ą, jak wzbierają kolejne fale zakażeń. Kulejąca kampania szczepień, powszechne lekceważen­ie higieny i nieegzekwo­wanie obostrzeń, niemrawa reakcja na możliwość pojawienia się w Polsce wariantu omikron (dopiero w poniedział­ek, gdy większość krajów UE podjęła kroki jeszcze przed weekendem) – to śmiertelny koktajl, który może sprawić, że spora część z nas, zwłaszcza tych starszych, nie doczeka wiosny. Omikron w ataku ► 19

Rząd swoją biernością sporządza śmiertelny koktajl, który może kosztować życie tysięcy ludzi, zwłaszcza starszych

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland