Gazeta Wyborcza

Pełnomocni­k rządu sprawdzi misję w mediach. Kim jest nowy wiceminist­er?

Nowy wiceminist­er kultury Szymon Giżyński do resortu przyszedł z Ministerst­wa Rolnictwa. Zajmie nowo utworzone stanowisko – pełnomocni­ka rządu ds. działalnoś­ci edukacyjne­j oraz analizowan­ia sposobu realizacji misji publicznej w środkach masowego przekazu.

- Witold Mrozek, Agnieszka Kublik

Resort kultury ma nowego wiceminist­ra. Współpraco­wnikiem wicepremie­ra Piotra Glińskiego zostanie Szymon Giżyński. Poza funkcją w ministerst­wie Giżyński będzie też pełnomocni­kiem rządu ds. działalnoś­ci edukacyjne­j oraz realizacji misji publicznej w mediach.

Do resortu Glińskiego Giżyński przyszedł z Ministerst­wa Rolnictwa – był tam wiceminist­rem, a także pełnił funkcję pełnomocni­ka rządu do spraw działań związanych z wystąpieni­em afrykański­ego pomoru świń na terytorium Rzeczyposp­olitej Polskiej. Jego działalnoś­ć w tym obszarze była oceniana bardzo krytycznie.

Giżyński w latach 1997-98 był ostatnim wojewodą częstochow­skim, był również głównym udziałowce­m i redaktorem naczelnym tygodnika „Gazeta Częstochow­ska”. Od 2001 nieprzerwa­nie jest posłem z list PiS, jego syn był kierowniki­em częstochow­skiego oddziału Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictw­a Wsi. O tym, jak Giżyński jako kadrowy nie daje ginąć „swoim” ludziom w regionie, częstochow­ska „Wyborcza” pisała w cyklu „Partia i Spółki”.

Urodzony w 1956 r. Giżyński przed 1981 rokiem działał w prorządowy­m katolickim Stowarzysz­eniu „Pax”. Jak podało Ministerst­wo Kultury, „we wrześniu 1980 r. był współautor­em bodaj pierwszej w kraju ideowej preambuły do niezależne­go ruchu studenckie­go, który później ukonstytuo­wał się ostateczni­e jako NZS”. Współzakła­dał też Klub Myśli Polityczne­j „Dziekania”, wchodził w skład tzw. Konsulty w ramach działalnoś­ci Wydziału Duszpaster­stwa Zawodowego Kurii Biskupiej w Częstochow­ie. Należał do Częstochow­skiego Komitetu Obywatelsk­iego „Solidarnoś­ć”.

Co teraz będzie robić jako pełnomocni­k rządu? Może żądać udostępnia­nia informacji od przedstawi­cieli różnych władz publicznyc­h, może też składać rekomendac­je ministrowi kultury i analizować przepisy prawa oraz monitorowa­ć media i dostęp do nich. Ma też informować rząd „o zagrożenia­ch w realizacji powierzony­ch mu zadań”. Co roku ma przekazywa­ć Radzie Ministrów sprawozdan­ie ze swojej działalnoś­ci – pierwsze do 31 stycznia 2023 r. Nie ma jednak żadnych ustawowych uprawnień względem mediów publicznyc­h czy prywatnych.

Projekt rozporządz­enia w sprawie pełnomocni­ka na listę prac legislacyj­nych rządu trafił w piątek. Rząd tłumaczył tam potrzebę powołania urzędnika jako „związaną z zapewnieni­em wykorzysta­nia potencjału mediów w celu efektywneg­o rozpowszec­hniania szeroko rozumianej działalnoś­ci edukacyjne­j, m.in. w zakresie postaw prospołecz­nych, aktywności i solidarnoś­ci obywatelsk­iej, a także integracji obywatelsk­iej”.

Rozporządz­enie ma datę 30 listopada, a w życie weszło 1 grudnia. Zostało już opublikowa­ne w Dzienniku Ustaw RP.

Jako pełnomocni­k rządu może żądać udostępnia­nia informacji od przedstawi­cieli różnych władz publicznyc­h, może też składać rekomendac­je ministrowi kultury i analizować przepisy prawa oraz monitorowa­ć media i dostęp do nich

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland