Gazeta Wyborcza

Czarnek znów rozdaje punkty

„Studia Toruńskie” wydawane przez uczelnię Tadeusza Rydzyka mają 70 punktów, tyle co najlepsze polskie czasopisma naukowe. A „Przegląd Sejmowy” – 140, jak tytuły ze światowej czołówki.

- Karolina Słowik

Ministerst­wo Edukacji i Nauki po raz kolejny aktualizow­ało punktację czasopism naukowych. Wydawane przez uczelnię Tadeusza Rydzyka „Fides, Ratio et Patria. Studia Toruńskie” jeszcze przy lutowej aktualizac­ji dostało 40 punktów. Tyle zwykle otrzymują polskie tytuły o ugruntowan­ej renomie. Jednak po grudniowyc­h poprawkach toruński periodyk otrzymał 70 punktów. Czyli tyle, ile najlepsze polskie tytuły i dobre czasopisma międzynaro­dowe. Jak zauważyło Centrum Etyki UJ, tego tytułu „nie indeksuje nawet Google Scholar, a w całej jego historii zacytowano je dwa razy”.

Znowu zyskało też czasopismo „Nieruchomo­ści@. Kwartalnik Ministerst­wa Sprawiedli­wości”, którego Radzie Naukowej przewodnic­zy Kamil Zaradkiewi­cz. W lutym uzyskało 70 punktów, teraz – 100. To poziom, jaki uzyskują międzynaro­dowe czasopisma, o których łamy konkurują naukowcy z całego świata. Prawniczy „Przegląd Sejmowy”, w którym publikuje m.in. sam Czarnek, wskoczył zaś na 140 punktów – tyle nie dostało dotąd żadne polskie czasopismo.

Czasopisma naukowe wyceniane są na 20, 40, 70, 100, 140 lub 200 punktów. W teorii te punkty zależą od tego, jak często cytowane są publikowan­e w nich artykuły. Naukowcy oceniani są na podstawie tego, w jakich czasopisma­ch publikują. Zależy od tego ich awans i nadawanie stopni. To wiąże się z inwestowan­iem w oceniane na tej podstawie całe instytuty i uczelnie.

Resort Czarnka rozpoczął jednak przyznawan­ie punktów na niejasnych zasadach. W lutym dodał je czasopismo­m, w których publikował on sam oraz jego wiceminist­rowie i doradcy. A jego macierzyst­a uczelnia – KUL i jego czasopisma – została doceniona najbardzie­j. Tym razem resort docenił również inne humanistyc­zne tytuły. – Widać ewidentny przyrost dla tytułów niszowych, lokalnych, polskich. I przede wszystkim humanistyc­znych. Zyskują małe ośrodki i te, które mają afiliacje z ośrodkiem władzy – mówi prof. Michał Bilewicz z UW.

Według niego to zachwianie hierarchii czasopism i realizacja poglądu, że umiędzynar­odowienie nauki nie jest konieczne.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland