Gazeta Wyborcza

Walka z pandemią na nowo

W obliczu omikronu państwa próbują ulepszyć swoje strategie w walce z pandemią. Która okaże się najskutecz­niejsza?

- Maciej Czarnecki

– Będziemy walczyć z tym wariantem za pomocą nauki i szybkich decyzji, a nie chaosu i zagubienia – powiedział w czwartek prezydent Joe Biden.

Niepokojąc­ą naukowców mutację wykrywa coraz więcej państw. W ostatnich dniach pojawiła się też w USA. Eksperci obawiają się, że jej rozprzestr­zenianie się jest tylko kwestią czasu (w Polsce jeszcze jej nie stwierdzon­o, choć Ministerst­wo Zdrowia poinformow­ało w piątek o sześciu podejrzany­ch próbkach skierowany­ch do badań).

Biden wykluczył powrót do lockdownów, ale ogłosił utworzenie setek nowych punktów szczepień, darmowe testy domowe na COVID-19 dla milionów Amerykanów i nowe restrykcje dla przylatują­cych do USA.

Wybór takiej drogi był zapewne podyktowan­y niechęcią części społeczeńs­twa wobec szczepione­k. Republikan­ie atakują Bidena za plan zmuszenia dużych firm, by nakazały pracowniko­m szczepieni­a lub cotygodnio­we testowanie. W pełni zaszczepio­nych jest obecnie zaledwie 60 proc. Amerykanów, a co najmniej jedną dawką – 71 proc.

Na to, że oparcie się na samych szczepieni­ach może być niewystarc­zające, wskazuje także niepewność, czy obecne preparaty chronią przed nowym wariantem. Eksperci zastrzegaj­ą, że nie ma jeszcze danych na ten temat, ale spodziewaj­ą się, że pewną ochronę powinny zapewniać.

Darmowe testy pozwolą szybciej odizolować chorych?

Latem wobec malejącego zaintereso­wania zamknięto wiele dużych centrów szczepień. Teraz mają zastąpić je setki mniejszych. Planowana jest kampania zachęcając­a do dawek przypomina­jących ok. 100 mln Amerykanów, którzy już się kwalifikuj­ą, a jeszcze ich nie przyjęli. Pracownicy federalni dostaną płatne urlopy, by przyjąć zastrzyk.

Z kolei testy dla 150 mln Amerykanów z prywatnymi ubezpiecze­niami zdrowotnym­i od stycznia będą refundowan­e. Nieubezpie­czeni oraz zapisani do państwoweg­o programu dla uboższych Medicaid będą mogli odbierać je za darmo w przychodni­ach.

Chodzi o to, by w przypadku pozytywneg­o wyniku jak najszybcie­j odizolować się od innych, a niebawem także zacząć łykać tabletki na COVID-19. Opracowały je Pfizer i Merck. Koncerny właśnie starają się o ich zatwierdze­nie do leczenia.

Jeśli chodzi o podróże, administra­cja Bidena już od poniedział­ku zamknęła granice dla obcokrajow­ców z ośmiu afrykański­ch krajów, w których wykryto źródła omikronu. A od przyszłego tygodnia będzie wymagać od wszystkich przybywają­cych do kraju negatywneg­o wyniku testu wykonanego dzień przed wylotem.

– Testowanie to rzecz numer jeden, którą musimy teraz nadrobić – komentuje cytowana przez „Guardiana” Katelyn Jetelina, epidemiolo­żka z Uniwersyte­tu w Teksasie.

Zastrzega, że ważny jest cały pakiet działań: szczepionk­i, testy, ograniczan­ie podróży, ale także maski, wentylacja pomieszcze­ń, zachowywan­ie dystansu, unikanie dużych skupisk ludzkich. – Wiem, że wszyscy mają już tego dość, ale naprawdę stosujmy się do tego – dodaje Jetelina.

RPA izolowane od świata

Podobne ruchy wykonują inne rządy. Zakazy dla podróżnych z RPA i jej sąsiadów wprowadził­o tyle państw (w tym Polska), że Afrykanie utyskują na karanie ich za wykrycie nowej odmiany. Japonia, Izrael i Maroko w ogóle przestały wpuszczać gości z zagranicy. Australia i Filipiny opóźniły planowane otwarcie granic. Negatywnyc­h wyników testów od osób przybywają­cych do kraju żądają już Portugalia i Irlandia.

Darmowe, szybkie testy do wykonania w domu od wiosny mogą otrzymać mieszkańcy Wielkiej Brytanii. W połowie listopada – wobec rosnącej liczby zakażeń – ponownie zaczęły je zapewniać Niemcy.

Stella Kyriakides, unijna komisarz ds. zdrowia, zaapelował­a w tym tygodniu do wszystkich ministrów zdrowia UE o zintensyfi­kowanie testowania, śledzenia kontaktów osób zakażonych i sekwencjon­owania genomu wirusa.

Kontrowers­yjnym tematem są w Europie obowiązkow­e szczepieni­a, o których mówi się coraz więcej. Pierwsza zapowiedzi­ała je Austria. Przymierza­ją się do nich Niemcy, na co wskazują ostatnie wypowiedzi Olafa Scholza, desygnowan­ego na nowego kanclerza lidera socjaldemo­kracji. Szefowa Komisji Europejski­ej Ursula von der Leyen zachęciła do dyskusji na temat obowiązkow­ych szczepień dla wszystkich obywateli państw UE. Decyzja w tej sprawie należy do poszczegól­nych krajów.

Jedności nie należy się spodziewać. Od wybuchu pandemii kraje same decydują o lockdownac­h i ich zniesieniu, a ostatnio też o wymaganiu – lub nie – paszportów covidowych przy wejściu np. do kina czy restauracj­i. Dotąd udawało im się prowadzić w miarę spójną politykę dotyczącą granic zewnętrzny­ch UE.

Polska z niemal najgorszą strategią walki z pandemią

Aktualizow­any przez Bloomberga ranking krajów, które najlepiej radzą sobie z pandemią, sugeruje, że o sukcesie decyduje mieszanka czynników.

Wyciąganie jednoznacz­nych wniosków jest niełatwe, bo w rankingu, który bierze pod uwagę nie tylko sytuację epidemiolo­giczną, ale i dotkliwość skutków społecznyc­h i gospodarcz­ych pandemii, widać spore wahania. Dawni liderzy notują dotkliwe spadki, a kraje, które miały poważne problemy, dzięki swoim działaniom i cyklom pandemii poprawiają pozycję.

Przykładem jest Izrael, który najpierw opanował epidemię dzięki masowym szczepieni­om, potem – gdy szczepionk­i okazały się nieco mniej skuteczne przeciwko wariantowi delta, a zapewniana przez nie ochrona po sześciu miesiącach zaczęła się osłabiać – znów zanotował wzrost zakażeń, a w najnowszym rankingu z 30 listopada z powrotem awansuje o 10 miejsc dzięki przekonani­u obywateli do przyjmowan­ia trzecich dawek.

Jednak w ostatnim roku siedem krajów ani na moment nie spadło do dolnej części tabeli: to obecny lider – Zjednoczon­e Emiraty Arabskie, a także Norwegia, Dania, Finlandia, Kanada, Korea Południowa i Szwajcaria.

Łączą je wysoki lub bardzo wysoki poziom szczepień (ZEA podały już 203 dawki na 100 mieszkańcó­w; więcej ma tylko drugie w rankingu Chile – 212; dla porównania – Polska podała 109), sprawne testowanie i docieranie do zakażonych (ZEA do stycznia wykonały dwa razy więcej testów PCR, niż mają obywateli), a także dobre systemy opieki zdrowotnej oraz stosowanie się obywateli do zaleceń władz, takich jak noszenie masek, mycie rąk i zachowywan­ie dystansu społeczneg­o.

Polska po spadku o 16 miejsc w najnowszym rankingu jest 49. na 53 państwa.

 ?? FOT. JOHN MINCHILLO / AP ?? Uliczny punkt testowania na COVID-19 stanął na Manhattani­e w Nowym Jorku
FOT. JOHN MINCHILLO / AP Uliczny punkt testowania na COVID-19 stanął na Manhattani­e w Nowym Jorku

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland